29 اکتبر 2018

نانسی دوارتی

گر کمی در فضای مجازی کارهای نانسی دوارتی را دنبال کرده باشید، مطمئناً به این نکته پی برده‌اید که او در کار خود جزو بهترین‌ها به شمار می‌آید و تخصص او در ارائه اصولی کاربردی است و از آنجایی که سخنرانی نوعی از ارتباط است که پیچیدگی‌های زیادی دارد

فن بیان-Nancy Duarte

اگر کمی در فضای مجازی کارهای نانسی دوارتی را دنبال کرده باشید، مطمئناً به این نکته پی برده‌اید که او در کار خود جزو بهترین‌ها به شمار می‌آید و تخصص او در ارائه اصولی کاربردی است و از آنجایی که سخنرانی نوعی از ارتباط است که پیچیدگی‌های زیادی دارد – زیرا با تعداد زیادی از انسان‌ها در حال برقراری ارتباط هستیم نه یک انسان و ازدیاد سلیقه‌ها و نظرات کار ما را برای ارتباط کمی دشوار می‌کند – و برای همین در این جمله، دوارتی بر روی ۲ موضوع تأکید داشت که عبارتند از:

۱٫ شناخت مخاطب
۲٫ یافتن بهترین روش ارتباطی با مخاطب
اجازه بدهید این دو موضوع را کمی بیشتر و دقیق‌تر با هم بررسی کنیم

شناخت مخاطب

این نکته را همیشه در نظر داشته باشید که:

هیچگاه یک سخنرانی خوب وجود ندارد!

زیرا یک سخنرانی یا صحبت می‌تواند در جایی بسیار عالی باشد و در جایی دیگر بسیار ضعیف و بی‌ارزش! اجازه بدهید در مورد این موضوع یک مثال مطرح کنم. فرض کنید که من در حال صحبت برای تعدادی از دانش‌آموزان پسر در دبیرستان هستم؛ برای اینکه صحبت من جذاب باشد و مخاطبان من با من همراه شوند،‌ لازم است که پوششی غیر رسمی داشته باشم، زیاد شوخی کنم، انرژی زیادی داشته باشم و حتی به جای نشستن روی صندلی بهتر باشد روز میز بنشینم زیرا چنین سخنرانی برای این قشر از افراد یک فرد به اصطلاح «باحال» است که می‌توانند با او ارتباط برقرار کنند.

اما فرض کنید من با همین سبک یک سخنرانی در خانه سالمندان داشته باشم! مطمئن باشید که همه آن عزیزان خواهند گفت که این پسر چرا اینقدر جلف است؟!

حقیقت این است که من در هر دو جا – چه دبیرستان و چه خانه سالمندان – دقیقاً یک سخنرانی یکسان اجرا کردم اما محیط، و نوع مخاطب تفاوت چشم گیری بر روی خروجی کار داشت. بنابراین بسیار مهم است که شناخت خوبی از مخاطبان داشته باشیم.

به نظر می‌رسد مطالب زیر می‌تواند ایده‌های خوبی در مورد شناخت مخاطب به ما بدهد
۱٫ سن مخاطب
۲٫ دانش و تحصیلات او
۳٫ سطح فرهنگی و درآمدی
۴٫ نیازها، ‌آرزوها و توقعات مخاطب
مشاهده فیلم شناخت مخاطب
فراموش نکنید شما برای مخاطب صحبت می‌کنید نه برای خودتان پس باید او را به خوبی بشناسید و تا جایی که ممکن است در موردد او اطلاعات کسب کنید

بهترین روش ارتباطی

خب مطمئنم که شما اگر زبان چینی ندانید نمی‌توانید هیچ ارتباطی با این جمله بگیرید! چون بهترین روش ارتباط با خواننده این نوشته زبان فارسی است نه زبان چینی. بنابراین ما نیز باید توجه کنید که اگر روش مناسب ارتباطی با مخاطبانمان را پیدا نکنیم، آنها موقع شنیدن صحبت‌هی ما همان حسی را تجربه می‌کنند که شما لحظاتی قبل با دیدن جمله بالا تجربه کرده‌اید!

در مورد نحوه ارتباط گرفتن با مخاطب مطالب بسیار مفصلی می‌توان مطرح کرد اما در اینجا قصد دارم یک اصل بسیار مهم را با شما درمیان بگذارم و آن هم این است که:

مخاطب را بمباران نکنید مغز انسان محدودیت پردازش دارد!

یکی از بزرگترین و متداول‌ترین اشتباهات سخنرانان این است که تصور می‌کنند در زمان سخنرانی خود اصلی‌ترین کاری که باید انجام دهند این است که حجم زیادی از اطلاعات را به مخاطبان منتقل کنند این در حالی است که اصلاً‌ چنین دیدگاهی وجود ندارد و ما به عنوان سخنران باید کاملاً عکس این موضوع عمل کنیم و باید نکات کمی را انتخاب کنیم (حداکثر ۳ یا ۴ مورد) و در مورد آنها موارد زیر را ارائه کنیم

۱٫ توضیح تکمیلی
۲٫ مثال
۳٫ بررسی موردی
۴٫ داستان
۵٫ تمرین و ایفای نقش
۶۶٫ و…

امیدوارم با رعایت این ایده عالی از نانسی دوارتی، سخنرانی‌های بسیار جذاب و طوفانی اجرا کنید.

منبع : بیشترازیک

محمد عبدی

نظرات