خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » نحوه حرکت و ایستادن سخنران
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۰۱

نحوه حرکت و ایستادن سخنران

نحوه حرکت و ایستادن سخنران در یک سخنرانی به عنوان جزئی از زبان بدن یک سخنران اهمیت زیادی دارد و اگر ما به نکات مهم در رابطه با نحوه حرکت و ایستادنمان در سخنرانی توجه نکنیم مطمئنماً مخاطبان برداشت خوبی از ما نداشته‌اند.

برای مثال در تصویر سمت راست من در حال ایفای نقش یک مدیر بد اخلاق که بسیار بد سخنرانی می‌کند هستم که به تریبون سخنرانی تکیه داده است و یا به قول من آن را بغل کرده است!

و در تصویر چپ در حال راه رفتن روی سن سخنرانی و استفاده واضح از زبان بدن هستم. (حالت عادی سخنرانی من)

خودتان کدام نحوه ایستادن را ترجیح می‌دهید؟

اجتناب از تریبون سخنرانی

یکی از مهمترین نکات در نحوه ایستادن سخنران این است که تا حد ممکن از ایستادن مقابل تریبون خودداری کنیم.

گار رینولدز (نویسنده کتاب Presentation Zen) می‌گوید وقتی جلوی تریبون می‌ایستید انگار که یک دیوار بین شما و مخاطبان شما قرار دارد!

پس به خاطر داشته باشید که تحت هیچ شرایطی خودتان مسبب این کار نشوید!

هرچقدر که می‌توانید روی صحنه حرکت کنید (البته نه آنقدری که مخاطبان فکر کنند برای پیاده روی به آنجا آمده‌اید) و یک لحظه فرض کنید استیو جابز نیز می‌خواست مانند بسیاری از سخنرانان ضعیف پشت تریبون قرار بگیرد (حتماً فیلم سخنرانی استیو جابز را مشاهده کنید)

ایستادن کنار اسلایدها

استایل سخنران در سخنرانی

در پاسخ به دوستانی که اعتقاد دارند که یادگیری مهارت‌های سخنرانی ذاتی است، تقریباً مطمئنم که هیچ سخنرانی به صورت ذاتی نمی‌داند که باید کجای صحنه قرار بگیرد و در کجای تصویر اسلاید ها باشد؟

حتی شاید شما نیز به این موضوع جالب و حرفه‌ای توجه نکرده‌اید که جهت خواندن متن و محل قرارگیری شما در کنار پروژکتور می‌تواند مهم و اثرگذار باشد!

در نگاه اول جهت خواندن یک متن (از راست به چپ برای زبان فارسی) امری بدیهی است و تأثیری بر روی سخنرانی شما نخواهد داشت.

اما در واقع می‌توان گفت که توجه به این موضوع در سخنرانی شما بی تأثیر نیست.

تصور کنید که اسلایدهایی که شما در سخنرانی خود به مخاطبانتان نشان می‌دهید، بر روی پرده پروژکتور و یا دیواری بزرگ است و مطمناً اندازه‌ای بزرگ‌تر از اندازه بدن شما دارد.

اولین مشکل در همین‌جا رخ خواهد داد؛ مخاطبان شما ترجیح می‌دهند (و یا حتی ناخواسته مجبور می‌شوند) به پرده پروژکتور توجه داشته باشند و نه به شما.

حالا موضوع دیگری را بررسی می‌کنیم؛ اینکه شما در کدام طرف این پرده بزرگ می‌ایستید.

تصور کنید مخاطبان شما گروهی از افراد هستند که متون روی پرده را از راست به چپ می‌خوانند؛ حال اگر محل ایستادن شما در سمت چپ پرده باشد، باید مطمئن باشید که اکثر مخاطبان شما در مدت زمان سخنرانی از شما غافل می‌شوند و شما در دید آنها نخواهید بود؛ و این مشکل دوم در سخنرانی شما است.

استفاده از کنترل از راه دور، ریموت یا پرزنتر

اگر در سخنرانی‌های من توجه کرده باشید، در دست چپ من (و البته گاهی اوقات مانند تصویر زیر در دست راستم) دستگاهی را دیده‌اید که با کمک آن اسلاید‌ها را جا به جا می‌کنم و این موضوع به من کمک می‌کند که برای حرکت بر روی صحنه آزادی عمل بیشتری داشته باشم و خیلی راحت تر حرکت کنم و برای جا به جا کردن اسلاید‌های پاورپوینت هیچگاه مجبور نمی‌شوم که به سمت لپتاب حرکت کنم.

پرزنتر یک دستگاه کوچک، تقریباً به اندازه کف دست شما است و بر روی آن دکمه‌هایی قرار دارد.

این وسیله بدون سیم و از راه سیگنال‌هایی قادر است لپ‌تاپ شما را کنترل کند. (تصور نکنید این یک دستگاه عجیب است، سالهاست که من در سخنرانی‌هایم از آن استفاده می‌کنم و در بازارهای کامپیوتری ایران نیز به سادگی یافت می‌شود)

دستگاه پرزنتر سخنرانی

پرزنتر سخنرانی

برخی از این پرزنترها، لیزر نشانگر نیز دارند که البته باید در استفاده از آنها توجه ویژه‌ای داشته باشید.

در واقع می‌توان گفت که بهترین روش برای پرت کردن حواس مخاطبان استفاده نادرست از لیزرهای نشانگر است.

تصور کنید، در اتاقی تاریک نشسته‌اید، شخصی در حال صحبت کردن است؛ و پرتوی نور قرمزی مرتباً بر روی دیوار روبه‌روی شما در حال بالا و پایین پریدن، لرزیدن، چرخیدن و … است.

چند درصد احتمال می‌دهید که حواس شما باز هم به سخنران معطوف باشد؟!

امیدوارم با خواندن این مقاله نکات خوبی در مورد نحوه ایستادن و حرکت در حین سخنرانی آموخته باشید و از شما خواهش می‌کنم که نظراتتان را در مورد این مقاله و سایر ایده‌ها با من در قسمت نظرات این مقاله به اشتراک بگذارید.

منبع : بیشترازیک

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید