24 اکتبر 2018

چگونه سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟

چگونه سخنرانی جذاب ارائه کنیم؟ آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه یک موضوع خشک و کسل کننده را جذاب ارائه کنید؟

اخیراً گارگاهی برای کارمندان یک شرکت خصوصی داشتم که موضوع صحبتم در خصوص مهارت های مشتری مداری بود. خب این موضوع خیلی جذابی نبود اما به عنوان سخنران باید کاری می کردم که مخاطبان از صحبت خسته نشوند و میخکوب صحبت های من باشند.

فن بیان چیست

آیا تا به حال فکر کرده اید که چگونه یک موضوع خشک و کسل کننده را جذاب ارائه کنید؟

اخیراً گارگاهی برای کارمندان یک شرکت خصوصی داشتم که موضوع صحبتم در خصوص مهارت های مشتری مداری بود. خب این موضوع خیلی جذابی نبود اما به عنوان سخنران باید کاری می کردم که مخاطبان از صحبت خسته نشوند و میخکوب صحبت های من باشند.

جالب است بدانید که در انتهای سخنرانی مدیر مجموعه با چهره ای خندان و سرشار از احساس رضایتمندی سمت من آمد و تشکر کرد از اینکه چنین موضوعی را اینگونه برایشان ارائه کردم.

می خواهید بدانید که چگونه این کار را انجام دادم؟

در این جا ۱۰ روش را با شما به اشتراک می گذارم که چگونه موضوعی که خسته کننده است را به روشی ارائه دهیم تا مخاطبان میخکوب صحبت هایمان شوند.

۱٫قبل از شروع سخنرانی با مخاطبان تعامل داشته باشید.

-ده دقیقه قبل از شروع سخنرانی زمان بگذارید و با مخاطبان صحبت کنید. این کار کمک می کند تا یک دید کلی در خصوص مخاطبان تان کسب کنید. همچنین می توانید از اطلاعاتی که کسب کردید برای شروع صحبت خود استفاده کنید و نکاتی مرتبط با آن ها بیان کنید. انجام این کار جهت برقراری ارتباط اولیه با مخاطب بسیار خوب است.

-نظرسنجی کنید. مدتی قبل از سخنرانی تان مثلاً دو الی سه هفته قبل یک فرم شامل سوالاتی مرتبط با موضوع به آن واحد برگزار کننده ارسال کنید تا اطلاعاتی از مخاطبان بگیرید. کسب اطلاعات از مخاطبان باعث می شود که آن ها نسبت به چیزی که می خواهید ارائه دهید هیجان زده شوند و بیشتر دقت کنند. همچنین کمک می کند تا به خواسته‌ها و مشکلات و موضوعات مربوط به مخاطبان توجه کنید و راجع به آن ها صحبت کنید.

۲٫محتوای مناسب شامل داستان، مثال، داده های مهم می باشد.

اطلاعاتی شامل مثال ها و داستان های مرتبط با موضوع صحبت باعث می شود که محتوای یک سخنرانی آماده شود. داستان به ایجاد هیجان در سخنرانی نیز کمک کرده و صحبت را از یکنواختی خارج می‌کند و باعث جلب توجه مخاطب خواهد شد. بایدد داستان‌های مرتبط با موضوع صحبت را پیدا کرده و در سخنرانی از آنها استفاده کنیم. بهتر است که ۱۰ درصد این داستان ها و مثال ها مرتبط با همان مجموعه باشد و من دقیقاً با اطلاعاتی که از مجموعه کسب کردم توانستم نکات مهم شان را با محتوای صحبتم مرتبط کنم و این کار کمک می کند تا مخاطب به خوبی با موضوع درگیر شود.

۳٫سه نقطه مهم را پوشش دهید.

مخاطبان در یک مدت کوتاهی قادر نیستند اطلاعات زیادی را در ذهن شان به خاطر بسپارند. پس سه نکته خوب است! همچنین بهتر است که صحبت واضح و روشن باشد تا مخاطب سریع متوجه شود.

۴٫بیان بازخورد حرکات مخاطبان

من در کارگاه هایم اغلب صحبتم را با یک داستان شروع می کنم اما در این کارگاه تصمیم گرفتم با توضیح حرکت یکی از مخاطبان صحبتم را آغاز کنم. ایمیل یکی از مخاطبان را روی صفحه پروژکتور به نمایش درآوردم و سپس از یکی از مخاطبان خواستم که با صدای بلند آن را بخواند و در انتها از آن ها خواستم که تعداد اشتباهات این فرد را پیدا کنند.

بعد از انجام این فعالیت از آن ها خواستم که بگویند که هر کدام چه تعداد اشتباه پیدا کرده اند و برای فردی که بیشترین اشتباه را پیدا کرده بودیم دست زدیم. به عنوان مثال این کار کمک می کند که در ابتدای صحبت با مخاطب یخ شکنی صورت گیرد و مخاطبان علاقه مند باشند تا بفهمند موضوع اصلی چیست و چرا چنین کاری انجام شد.

۵٫بسته به زمان کارگاه فعالیت ها را اجرا کنید.

این فعالیت ها به شش دسته تقسیم می شوند که در این جا تصاویری از کارگاه های قبلی را جهت فهم بهتر مطالب برای شما نمایش داده ایم.

-فعالیت های فردی. بازی پانتومیم به زبان بدن افراد کمک می کند و در این جا شرکت کنندگان در حال انجام این فعالیت هستند.

-فعالیت با بغل دستی ها. تیزحسی برای یک سخنران خوب لازم است و صد البته مهارتی است اکتسابی، روش‌های زیادی هم برای تیز کردن این مهارت وجود دارد. حتی بازی‌های قدیمی‌ای مثل گل یا پوچ که در حال حاضر شرکت کنندگان در حال انجام این بازی هستند.

-فعالیت های گروهی بین تمامی شرکت کنندگان. این تمرین تنفسی در زمان هایی که مخاطبان کمی کسل می شوند کمک می کند که اکسیژن زیادی به مغز برسد و بدن شاداب تر و مغز آماده تر شود.

-فعالیت گروهی کوچک. مثلاً در جلسات سخنرانی افراد در گروه های کوچک قرار می گیرند و هر فرد جلوی هم گروهی هایش راجع به موضوعی که آماده کرده است سخنرانی می کند.

-بحث گروهی بزرگ. برای مخاطبان راحت تر است که نظرات شان را در یک گروه بزرگ با دیگران به اشتراک بگذارند. این گروه بزرگ شامل تمامی مخاطبین می باشد. جلسات بارش فکری در طول سخنرانی بسیار خوب است زیرا طبق قوانین بارش فکری نظراتت افراد مورد نقد و بررسی قرار نمی گیرد و فقط از جانب افراد بیان می شود.

-برگزاری مسابقه. اگرچه که این کار باید بسته به موضوع و شرایط سخنرانی و مخاطبانش انجام شود اما رقابت بین مخاطبان بسیار تاثیرگذار است. به طور مثال در یکی از جلسات دوره استادی مسابقه ای طراحی شد و در آن از شرکت کنندگان خواسته شدد که به کمک وسایلی یک محافظ برای تخم مرغ بسازند. روش این بود که گروه های ۵ نفره با استفاده از چسب نواری و سیخ هایی چوبی یک سازه محافظ برای تخم مرغ درست کنند و در انتها با پرتاب این سازه از ارتقاع حداقل ۳ متری هر تخم مرغی سالم ماند آن گروه برنده خواهد شد.

فعالیت های مخاطبان نیز می تواند شامل پرسیدن سوالاتی از این دست باشد که چه نکاتی را یاد گرفتند و به نظرشان کدام مطالب سخنرانی مهم بود؟

۶٫ایجاد تغییرات در حین سخنرانی

من هیچ وقت قبل از صحبتم ترتیب نمی دهم که در چه زمانی کدام فعالیت ها را انجام دهم، بلکه همیشه یکی سری کار عملی دارم و بسته به زمان و بازخوردهایی که از مخاطبم دریافت می کنم آن ها را عملی می کنم.

۷٫ایجاد شرایط طنز در سخنرانی

طنز می تواند از قبل برنامه ریزی شود و یا در لحظه رخ دهد. در پاورپوینت سخنرانی ام یک اسلاید دارم که در آن از مخاطبان خواستم بعد از شمردن عدد سه نام حیوانی که در اسلاید مشاهده می کنند را فریاد بزنند.

صبر کن، ۱، ۲،… که ناگهان یکی از شرکت کنندگان اسم حیوان را فریاد زد!

این کار باعث خنده تمامی مخاطبان شد.

۸٫ساده اما ارائه ای تاثیرگذار داشته باشید.

مراقب باشید که در طول سخنرانی تماماً صحبت نکنید، زیرا حتی اگر بهترین حرف‌های دنیا را هم داشته باشید مطمئن باشید که با زیاد صحبت کردن ارزش آن را کم خواهید کرد. برخی مخاطبان فرصت نمی کنند که تمامی مطالب را در جزوه هایشان یادداشت کنند و استرس ننوشتن برخی نکات باعث می شود که از ادامه صحبت باز بمانند.

۹٫از تصاویر جذاب در پاورپوینت خود استفاده کنید.

بهتر است که تصاویری را انتخاب کنید که مرتبط با موضوع است و کمک به فهم بهتر مطالب می کند.

۱۰٫call to action یا دعوت به اقدام

می خواهید که در انتهای صحبت مخاطبان چه کاری انجام دهند؟

مطالب سخنرانی باید به گونه‌ای تهیه گردند که مخاطب در انتها بتواند از صحبت‌های ارائه شده نتیجه‌ای بگیرد و آنها را به صورت عملی پیاده‌سازی نماید. بهترین روش Call To Action است که در این روش سخنران در انتهای صحبت، دقیقاً کاری را که مخاطب باید انجام دهد را به طور واضح بیان می‌کند و او را به اقدام عملی دعوت می‌نماید.

اغلب سخنرانی‌هایی که دعوت به اقدام واضح ندارند، به زودی فراموش خواهد شد و مخاطب احساس خواهد کرد که چیزی از صحبت مفید نبوده است.

من برای این کارگاه یک نظرسنجی آماده کرده بودم به همراه یک وبینار که قرار بود دو هفته بعد از کارگاه برگزار شود. این کار باعث شد که آن ها روی مطالبی که برایشان ارائه کرده بودم تمرکز کنند تا برای وبینار آماده باشند. در وبینار از مطالب ارائه شده در کارگاه بسیار کمک گرفتم.

امیدوارم که با به کارگیری این مطالب و نکات گفته شده سخنرانی های جذابی را ارائه دهید.

منبع : بیشترازیک

محمد عبدی

نظرات