خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » ۵ خطای رایج در اسلاید سخنرانی
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

۵ خطای رایج در اسلاید سخنرانی

اشتباهات سخنرانی

یکی از دغدغه من در کلاس های آموزش سخنرانی و فن بیان بدون شک آموزش طراحی صحیح اسلاید سخنرانی است،شما حتما در سخنرانی های متعددی شرکت کرده اید که فرد از اسلاید سخنرانی بسیار نامناسبی برای ارائه سخنرانی خود استفاده کرده است.

شاید شما شاهد سخنرانی بوده اید که ۱۰۰ اسلاید را در عرض ۲۰ دقیقه ارائه داده است. همچنین شما به سخنرانی گوش کرده اید که متن موجود در هر یک از اسلایدها را به صورت کلمه به کلمه روخوانی کرده است. در برخی موارد نیز سخنران از نوشتار بسیار ریزی در اسلایدها استفاده کرده است که منجر به دشواری مخاطبین در خواندن آنها می گردد.

حتی خود شما نیز ممکن است مرتکب چنین خطاهایی شده اید.

بعد از مشاهده سخنرانی های نامناسب متعدد، شما ممکن است بدین نتیجه برسید که اسلاید سخنرانی به هیچ عنوان جالب نمی باشد. و اگر شاهد اسلایدی نظیر اسلاید زیر (تهیه شده توسط فرماندهان آمریکایی در افغانستان) بوده اید، بدون شک بدین نتیجه رسیده اید.

اما اسلاید سخنرانی صرفا یک ابزار است که کاربردهای متعددی دارد.

در صورتی که این ابزار به خوبی استفاده شود، می تواند بسیار ارزشمند بوده و منجر به بهبود ارتباط شما با مخاطبین گردد. استفاده از تصاویر مناسب، نمایش صحیح و همچنین ذکر نکات کلیدی منجر به تاثیر هر چه بیشتر آنها می گردد. اسلاید سخنرانی بر روی عواطف افراد تاثیر داشته و آنها را به اقدام وا می دارند.

در اینجا به پنج خطای رایج در استفاده از اسلاید سخنرانی و نحوه خودداری از آنها اشاره می کنیم:

تعداد اسلایدهای بیش از حد

یکی از سوالات رایجی که افراد از من می پرسند، در مورد تعداد اسلایدهای مورد نیاز برای یک سخنرانی می باشد. آنها به دنبال یک پاسخ ساده نظیر “یک اسلاید برای هر دقیقه” هستند، اما واقعیت این است که این سوال پاسخ مشخصی ندارد. برخی از سخنرانی ها بدون اسلاید بسیار عالی می باشند، اما این در حالی است که برخی از افراد حرفه ای برای یک سخنرانی یک ساعته از ۱۲۰ اسلاید استفاده می کنند.
چند اسلاید باید داشته باشید؟ ضروری است اسلایدهای شما برای حمایت بصری از مواردی که به صورت شفاهی بیان می کنید، کافی باشند. این بدین معنا نیست که تمام کلمات را باید بر روی اسلاید قرار دهید، زیرا این امر منجر به سردرگمی فرد می گردد (آیا باید متن موجود بر روی اسلاید را بخوانم یا باید به سخنرانی گوش دهم؟). این بدین معناست که با استفاده از ساده ترین تصاویر و جملات، از صحبت های خود حمایت کنید.

در اینجا به یک آزمایش بسیار مفید اشاره می کنیم: هر یک از اسلایدهای سخنرانی خود را بررسی کرده و در پایان این سوال را از خود بپرسید: “آیا واقعا به این اسلاید نیاز دارم یا آیا می توانم آنها را به صورت شفاهی و موثر به مخاطبین انتقال دهم؟”

فضای خالی کم

به عنوان سخنران، ما قصد داریم که توجه مخاطبین را دقیقا به موضوعی معطوف کنیم که در حال اشاره به آن هستیم. اما زمانی که سخنرانان تمام فضای موجود در اسلاید را با کلمات پر می کنند، آنها هیچگونه حق اولویتی برای مخاطب ارائه نمی دهند. اسلایدها نامنظم منجر به سردرگمی افراد می گردند.

تمام فضای خالی موجود بر روی اسلاید را پر نکنید. فضاهای سفید یا خالی برای هدایت افراد به سمت مهم ترین موضوع ضروری می باشند.

همانطور که گر رینولدز در مقاله Presentation Zen Design ذکر کرده است، “فضای سفید به هیچوجه بدون معنا نمی باشد. این فضا از قدرت بسیاری برخوردار است.” نانسی دوارت نیز نظر خود را در کتاب slide:ology بیان کرده است: “فضای سفید همانند مواردی نظیر عنوان، سرتیترها و نمودارها، بخش مهمی از اسلاید می باشد.”

کلمات زیاد، عدم وجود تصاویر

هدف استفاده از اسلاید سخنرانی چیست؟ اصلی ترین هدف انتقال اطلاعات، دانش یا ایجاد انگیزه در مخاطبین می باشد.
کلمات موجود بر روی صفحه نمایش نیز این تاثیر را دارند، اما استفاده از تصاویر منجر به افزایش انگیزه مخاطبین و همچنین تاکید بر روی نکات مهم می گردد.

به عنوان مثال، در زیر نمونه ای از یک اسلاید را مشاهده می کنید که در مورد اهمیت بهینه سازی موتور جستجو (SEO) می باشد:

این اسلاید به هیچ عنوان بد نبوده، اما قادر به تاثیرگذاری بر روی عواطف مخاطبین نمی باشد. موضوعی که من قصد دارم با استفاده از این اسلاید بگویم، این است: اگر زمانی که مخاطب به دنبال شما بوده و شما قابل مشاهده نباشید، این بدین معناست که شما وجود ندارید. این اسلایدی است که من از آن برای توضیح این مساله استفاده می کنم.

اسلاید سخنرانی به عنوان جزوه

بسیاری از سخنران ها اسلایدهای سخنرانی را پرینت کرده و آنها را در اختیار مخاطبین قرار می دهند. از آنجایی که سخنرانان می دانند که اسلایدها بدون توضیح بدون معنا خواهند بود، آنها متن زیادی را به آنها می افزایند تا افراد آنها را بعد از چند ماه یا چند سال نیز درک کنند.

مشکل این روش به عقیده نانسی دوارت “Slideument” است. این کلمه به معنای اسلایدی است که نیمی از آن به صورت متن بوده و نیم دیگر آن تصاویر می باشد. این روش به هیچ عنوان مناسب نمی باشد، زیرا آنها فاقد جزئیات مورد نیاز بوده و بسیار پیچیده و سردرگم کننده می باشند.

بهترین راه حل، جدا کردن این دو بخش می باشد. یک اسلاید سخنرانی بسیار عالی برای جلب توجه مخاطبین ایجاد کرد و آن را در طی سخنرانی توضیح دهید و همچنین جزوه ای طراحی کرده و آن را بعد از سخنرانی در اختیار مخاطبین قرار دهید که در آن به طور دقیق به مسائل توضیح داده شده اشاره کنید.

اسلایدها برای سخنران می باشند

بسیاری از افراد بر این باورهستند که آنها از اسلایدها به عنوان یادداشت های سخنرانی خود استفاده می کنند. آنها بدون اسلاید نمی توانند در مورد موضوع موردنظر سخنرانی کنند.
اسلاید سخنرانی به مخاطبین کمک می کنند تا اطلاعات را به خاطر داشته باشند و برای به یادآوری اطلاعات توسط سخنران نمی باشند.

به جای استفاده از اسلایدها به عنوان یادداشت های سخنرانی ها، یادداشت های خود را بر روی کاغذ بنویسید. آنها را بر روی میز خود قرار داده و در حین سخنرانی از آنها استفاده کنید. زمانی که موضوع بعدی سخنرانی را فراموش کردید، به بادداشت خود نگاه کرده، با مخاطبیت ارتباط چشمی برقرار نموده و سپس سخنرانی خود را ادامه دهید.

منبع : دانشگاه زندگی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید