خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » ۷ ترفند برای تبدیل شدن به یک سخنران وبینار موفق
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۲۹

۷ ترفند برای تبدیل شدن به یک سخنران وبینار موفق

سخنران موفق

یکی از مباحث مهم در آموزش سخنرانی و فن بیان ارائه وبینار می باشد .بسیاری از افراد حرفه ای تمایلی به میزبانی وبینارهای خود ندارند، زیرا آنها بر این باور هستند که میزبانی از یک وبینار موفق نیازمند مهارتهای خاصی است که آنها ندارند. در این مقاله، من شما را با هفت نکته برتر در این فرایند آشنا می کنم که شما می توانید با استفاده از آنها خود را به یک میزبان وبینار موفق تبدیل کرده و مخاطبین خود را جذب کنید.

چگونه یک میزان وبینار موفق شویم?

ارتباط با مخاطبین از طریق وبینار فراتر از قابلیت های شبکه های اجتماعی، وب سایت شما یا وبلاگ حرفه ای شما می باشد. این امر منجر به احیای محتوای یادگیری الکترونیک شما گردیده و همچنین اعتمادی را بین شما و مخاطبین ایجاد می کند. با استفاده از این ارتباط می توانید ارتباطات حرفه ای موفقی راه اندازی نمایید. نیازی به گفتن نیست که میزبانی وبینار خود به معنای کنترل فرایند و نتایج آن می باشد.

اما آیا شما می توانید از عهده آن برآیید؟ آیا شما می توانید محتوای یادگیری از راه دور مناسبی ارائه نموده و در عین حال با مخاطبین خود در تعامل باشید؟ آیا می توانید حس کنجکاوی آنها را تحریک نموده و علاقمندی آن ها را تا پایان وبینار حفظ کنید؟ البته که می توانید. در این مقاله، من هفت ترفند موفقیت به عنوان یک میزبان وبینار را در اختیار شما قرار می دهم که با استفاده از آنها می توانید آرامش بیشتری داشته و یک وبینار موفق بی عیب و نقصی را ارائه دهید.

به صدا توجه کنید

بدون شک صدا مهم ترین بخش وبینار موفق شما می باشد. به منظور اطمینان از اینکه همه موارد به خوبی پیش می روند، موارد زیر را به خاطر داشته باشید:

موقعیت مناسبی را انتخاب کنید

اتاق بسیار آرام و عایق بندی شده ای را برای ضبط انتخاب کنید. علاوه بر این، سعی کنید از اینترنت وایرلس استفاده ننموده و احتمال خطاهای فنی را کاهش دهید.

یک دستیار فنی داشته باشید

به خاطر داشته باشید که در طی وبینار موفق، هدف شما تمرکز بر روی ارائه دقیق محتوا می باشد. دستیاری را در اختیار داشته باشید تا بتواند در صورت بروز هرگونه مشکل فنی، آن را برطرف نماید.

از میکروفون های مناسب استفاده کنید

به هیچ عنوان از میکروفون های تعبیه شده بر روی لپ تاپ یا کامپیوتر رومیزی استفاده نکنید. از میکروفون های اکسترنال بهره مند شوید. اگر وبینار شما شامل چندین سخنران است، شما می توانید یک میکروفون با کیفیت خریداری نمایید.

تمرین، تمرین، تمرین

تاثیر چندین بار تمرین قبل از ضبط به صورت زنده را نادیده نگیرید، زیرا تمرین منجر به بهبود نتیجه می گردد. به منظور اطمینان از تاثیرگذاری صدای خود، ضروری است که هر گونه کلمات آوایی و مکث ها را از سخنرانی خود حذف کرده و با اعتماد به نفس بیشتری سخنرانی کنید. در صورت امکان از اطرافیان خود بازخوردهایی دریافت کنید. از افراد بخواهید تا به شما گوش داده و نظرات واقعی خود را بیان کنند. از آنها بخواهید تا نقاط ضعف و نقاط قوت شما را به شما بگویند. آیا شما به طور واضح سخنرانی می کنید؟ آیا لحن شما مناسب است؟ آیا با لحن صمیمی یا جدی سخن می گویید؟ از آنها بخواهید تا به دقت به سخنرانی شما و همچنین زمانبدی آن توجه داشته باشند تا اطمینان حاصل کنید که اسلاید آخر را با عجله بیان نمی کنید. سعی کنید از سخنرانی خود فیلم برداری نموده و سپس آن را مورد بررسی قرار دهید.

با یک داستان آغاز کنید

بهترین روش برای معرفی خود چیست؟ بدون شک روخوانی از روی اسلایدی که اطلاعات شما بر روی آن نمایش داده شده است، به هیچ عنوان برای معرفی خود مناسب نبوده و منجر به خستگی مخاطبین می گردد. یک داستان تعریف کنید. داستان منجر به ایجاد اعتماد و ارتباط عاطفی بین شما و مخاطبین می گردد. فقط به خاطر داشته باشید که داستان شما باید کوتاه باشد. داستان خود را با موضوعات جالب توجه و ترغیب کننده ترکیب کنید. پایان بسیار مناسبی برای داستان در نظر بگیرید. یکی از روش های موثر، لبخند در حین تعریف داستان می باشد، زیرا این امر منجر به افزایش بلندی صدای شما گردیده و افراد علاقمندی شما به موضوع را مشاهده خواهند کرد.

توجه مخاطبین را به خود جلب کنید

محدوده توجه مخاطبین به سخنرانی شما در حدود ۱۰ دقیقه می باشد. مخاطبین وبینارها اندکی متفاوت هستند. زیرا آنها از شما دور بوده و صرفا از طریق صفحه کامپیوتر خود شاهد شما هستند و صفحات و ابزارهای متعددی وجود دارند که می توانند منجر به ترغیب آنها گردند. سعی کنید متون موجود بر روی اسلایدها را به حداقل برساند. سعی کنید توجه آنها را با استفاده از سوالات، تصاویر و حتی موسیقی جلب نمایید.

لحن مکالمه ای داشته باشید

به خاطر داشته باشید که شما در حال سخنرانی برای افراد واقعی هستید. وبینار موفق خود را با موارد زیر شخصی سازی کنید:

تصور کنید که در حال سخنرانی برای یک دوست یا همکار هستید

اگر ۱۵۰ نفر مخاطب داشته باشید، شما در حال ایجاد ۱۵۰ مکالمه دو نفره هستید. این میزان بسیار جالب به نظر می رسد، بنابراین سعی کنید چهره صمیمی و خوبی داشته باشید.

سخنرانی خود را با پرسش و پاسخ قطع کنید

پرسش و پاسخ روش مناسبی برای حفظ تعامل می باشد. هیچکس دوست ندارد که فقط یک نفر سخنرانی کرده و وی به سخنرانی او گوش دهد.

مخاطبین خود را با استفاده از کلمه “شما” مورد خطاب قرار دهید

به جای استفاده از جملاتی نظیر “من امروز ….” از جملاتی نظیر “امروز شما با ….” استفاده کنید. به جای اینکه بپرسید “ایا کسی سوالی دارد” بگویید “آیا می خواهید از من سوالاتی را بپرسید؟” استفاده از کلمه “شما” منجر به افزایش تعامل آنها می گردد.

شوخ طبعی

هرگز از بیان جملات خنده دار هراس نداشته باشید. اما توجه کنید که شوخی شما مناسب بوده و به شرایط مرتبط باشد.

از حقایق واقعی و مثال ها برای تقویت پیام خود استفاده کنید

شنیدن داستان های واقعی و تفکر در مورد نحوه استفاده از راه حل ها در زندگی خود، یکی از بهترین تجربه ها به شما می رود. استفاده از نمودارها و اعداد و ارقام متعدد در طی سخنرانی منجر به جلب توجه مخاطبین نمی گردد. شما می توانید از سناریوهای واقعی، موارد مطالعاتی و مثال ها استفاده کنید. داستان های موفقیت، تحقیقات، و آمار و ارقام جالب می توانند منجر به پشتیبانی از اطلاعات شما گردند. توضیح دهید که چرا برخی از استراتژی های موثر هستند و اطمینان حاصل کنید که مخاطبین تمام مواردی که در مورد آنها سخنرانی می کنید را به خاطر خواهند داشت.

بخاطر داشته باشید که صدای شما تنها پل ارتباطی می باشد

ضروری است که در حین سخنرانی توقف هایی داشته باشید. از توقف های کوتاه استفاده کنید و هرگز اجازه ندهید که توقف بیش از ۲ الی ۳ ثانیه باشد، در این صورت مخاطبین تصور می کنند که ارتباط قطع شده است. اگر قصد دارید لحظه ای سکوت کنید، بهتر است این را به شنوندگان اعلام نمایید. برای مثال، زمانی که قصد دارید آنها مطلبی را بخوانند، می توانید بگویید “لحظاتی را برای خواندن این چند خط صرف کنید”.
وبینارها همواره تداوم خواهند داشت. از نکات فوق پیروی کرده و به یک میزبان وبینار موفق تبدیل شوید و اطمینان حاصل کنید که نه تنها باید کنترل کاملی بر روی این ابزار آموزش از راه دور داشته باشید، بلکه شما باید مخاطبین را ترغیب کنید که با تداوم بیشتری در وبینارهای شما حضور یابند.

منبع : دانشگاه زندگی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید