خانه » مهارت های ارتباطی » عزت نفس » ۳ روش برای افزایش اعتماد به نفس
دسته : عزت نفس ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۱۸

۳ روش برای افزایش اعتماد به نفس

اعتماد به نفس

همه‌ی ما قبل از اینکه هر تلاشی برای رسیدن به موفقیت داشته باشیم، اول باید روی اعتماد به نفس‌مان کار کنیم. وقتی به توانمندی‌های خود واقعا ایمان داشته باشیم، می‌توانیم امیدوار باشیم که از پس کارهای سخت زندگی بر می‌آییم. در حقیقت اعتماد به نفس کلید توانمندی محسوب می‌شود و برای هر موفقیتی لازم است.

همه‌ی ما در زندگی با چالش‌هایی مواجه می‌شویم که همیشه‌ هم احتمال شکست در آنها وجود دارد. آیا کافیست که فقط به خودمان بگوییم «به خودت ایمان داشته باش»، «تو می‌تونی»؟

احتمالا شما هم موافق باشید که گفتن این جملات به تنهایی کاری از پیش نخواهند برد و اگر بخواهیم واقعا اعتماد به نفس بیشتری برای خودمان دست‌وپا کنیم، اول باید اعتماد به نفس را برای خودمان تعریف کنیم: یعنی باور کنیم که ارزشمند و توانا هستیم و دید مثبتی به توانایی‌های خود داشته باشیم. بدانیم که می‌توانیم بدون ترس به سمت چالش‌ها برویم و آنها را به چالش بکشیم.

قدم بعدی این است که بدانیم چطور می‌توانیم منشا اعتماد به نفس را پیدا کنیم و از آن به بهترین شکلِ ممکن استفاده کنیم. باید بدانید که ژن‌های شما، شرایط محیط و برخورد دیگران با شما و در آخر، حتی شاید مهم‌تر از همه، انتخاب‌هایی که در زندگی‌ می‌کنید و ریسک‌هایی که می‌پذیرید تاثیر مهمی در اعتماد به نفس شما دارند. ناگفته پیداست که مورد آخر بیشترین تاثیر را در نتیجه نهایی دارد و بیشتر از دو مورد دیگر در کنترل شما قرار دارد. البته یادتان نرود که برخورد دیگران با شما هم تحت تاثیر رفتارهای خودتان قرار دارد و نشان دادن اعتماد به نفس‌تان به دیگران، خودبه‌خود در برخوردهای آنها تاثیر مثبتی دارد.

در نهایت باید به دنبال روش‌های ساده‌ای باشیم که افزایش اعتماد به نفس ما را تضمین می‌کنند:

۱. بهبود سریع یا کوتاه مدت

وقتی یک کار بزرگ و سخت را شروع می‌کنید این کارهای ساده به کمک شما می‌آیند:

موفقیت و بر قله ایستادن خود را تجسم کنید.
با صدای بلند موسیقی گوش دهید.
ظاهرتان را آراسته نگه دارید.

همه‌ی این کارها در کوتاه مدت، تاثیر قابل توجهی در اعتماد به نفس شما دارند و خیلی هم سخت نیستند.

۲. باور داشته باشید

باور داشته باشید که می‌تونید توانایی‌هایتان را بهبود دهید. اگر از همان اولِ راه تصور کنید که هیچ موفقیتی به دست نمی‌آورید و نمی توانید تغییر قابل توجهی در توانایی‌هایتان به وجود آورید، جای تعجبی ندارید که پیشرفتی هم در کار نخواهد بود. در مقابل، اگر به خودتان باور داشته باشید، با ذهنیتی مثبت و قدم به قدم می‌توانید به هدف‌های خیلی بزرگ هم دست پیدا کنید.

۳. شکست را تمرین کنید

هر کاری را که شروع کنید و قدم در هر راهی که بگذارید، امکان شکست خوردن وجود دارد، که کاملا طبیعی است. کافی‌ست نگاهی به آدم‌های معروفی بیندازید که بارها و بارها شکست خورده‌اند ولی تسلیم نشده‌اند و باز از نو شروع کرده‌اند. جک ما، ثروتمندترین مرد چین و موسس علی بابا، یکی از همین نمونه‌هاست. او سه بار در کنکور رد شد و ۳۰ بار با رد درخواست کار مواجه شد و هم اکنون بیش از ۲۰ میلیارد دلار ثروت دارد. پس بپذیرید که شکست جزیی از مسیر پیروزی است.

هر بار که شکست می‌خورید، یک راه جدید امتحان کنید و از دیگران که تجربه‌ی بیشتری از شما دارند نظر بخواهید. چون تحقیقات نشان داده‌اند افرادی که دفعات زیادی شکست می‌خورند و باز هم به راه خود ادامه می‌دهند، یاد می‌گیرند به صورت ساختار یافته مشکلات و چالش‌های بزرگ را حل کنند.

پس از همین الان رعایت کردن این ۳ نکته را شروع کنید و با اعتماد به نفس سمت اهداف بزرگ گام بردارید.

منبع : چطور

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید