خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » ۳ راه برای این که از راه سخنرانی کسب درآمد کنید
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۹/۱۴

۳ راه برای این که از راه سخنرانی کسب درآمد کنید

تمرین سخنرانی

بعد از علاقه به سخنوری و سخنرانی، اولین سوالی که هر فرد مشتاق به یادگیری اصول سخنرانی و فعالیت در این حوزه می پرسد این است: چه طور می توانیم از راه سخنرانی کسب درآمد کنیم؟ به عنوان مثال اخیرا یکی از مشتاقان سخنرانی با سردرگمی فراوان به سمت آمد و گفت: سال های قبل من از سخنرانی و صحبت کردن در مجامع عمومی بیزار بودم. اما همین که یک بار در جمع و در محل کار حرف زدم کم کم ترس من تبدیل به شجاعت مضاعف شد و اکنون می خواهم از این مهارت به عنوان یک شغل استفاده کنم. چه طور می شود از راه سخنرانی درآمد کسب کرد و به شهرت رسید؟

همان طور که می دانید کسب درآمد نه فقط از راه سخنرانی، پیچیدگی های خاص خود را دارد. اصلا فکر کردن به درآمد، آن هم درآمدی که بخواهد به عنوان یک شغل ثابت قابل اعتماد باشد نیاز به حساب و کتاب و آینده نگری های فراوانی دارد.

به هر حال شغل سخنرانی و اصولا برگزاری سخنرانی به شیوه هایی که در ادامه معرفی می کنیم می تواند منبع درآمد خوبی برای علاقمندان و البته کسانی که مهارت کافی را دارند باشد. همراه ما باشید تا این راه ها را گام به گام بررسی کنیم.

معرفی راه های کسب درآمد از سخنرانی

قبل از شروع هر کاری ابتدا باید با اصول آن آشنا شوید. نحوه مدیریت بحث و گفتگوها در سخنرانی یکی از موارد کلیدی است که باید کاملا بر آن تسلط داشته باشید. گوینده هوشمند با گوینده های دیگر متفاوت است و به خوبی می داند در سخنرانی چه چیزهایی بگوید و مسیر سخنرانی را خودش تعیین کند.

بعد از یادگیری این اصول راه های زیر جهت کسب درآمد از سخنرانی پیش روی شما قرار دارند:

کسب درآمد از سخنرانی های کلیدی و مناسبتی

اگر تا کنون رویا شهرت و کسب درآمد از سخنرانی را در سر پرورانده اید، حتما خودتان را در جایگاهی بزرگ، مقابل هزاران نفر تصور کرده اید که در حال ایراد یک سخنرانی حیاتی و مهم است. اما کسب درآمد از چنین سخنرانی بزرگی قرار است به چه صورتی باشد؟
بله؛ واضح است اگر بخواهید برای چنین سخنرانی هایی به صورت دقیقه ای مبلغ بالایی بگیرید قطعا برای هر سخنرانی یک ساعتی چیزی بین ۱۰ تا ۳۰ میلیون تومان می توانید درآمد داشته باشید. این رقم به قول معروف خیلی دست پایین است و حتی اگر یک سخنران شناخته شده باشید ارقام بالاتری هم دریافت خواهید کرد. اما باید بدانید که در این مسیر موانع و مشکلات زیادی پیش روی شما قرار دارد که باعث می شود مسیر سخنرانی چندان هم ایده آل و مطابق با رویای شما پیش نرود!

مشکل اصلی از آن جایی شروع می شود که به طور کلی مسیر اصلی در سخنرانی های کلیدی یا سخنرانی های مناسبتی مثل نطق هایی که بعد از وقایع طبیعی مثل آن چه که در غرب کشور شاهد آن بودیم به دست افراد خاصی است. این افراد ۴ گروه اصلی را تشکیل می دهند:

ورزشکاران: مربیان و افراد نامدار و صاحب افتخار در این مراسم ها در اولویت هستند؛ چون هم شهرت و هم پیشینه معتبری برای مورد قبول واقع شدن میان مردم دارند!
فعالان حوزه سرگرمی: بازیگران، خواننده ها، نویسندگان و گویندگان تلویزیونی رادیویی نسبت به افراد تازه کار در اولویت قرار دارند
نامداران سیاست: این افراد معمولا در دستگاه های سیاسی مملکتی صاحب نام هستند و می توانند اطلاعات جامع تری را نسبت به فردی که بیرون از این دستگاه قرار دارد در اختیار مردم قرار دهند
بازرگانان و تاجران

سخنرانی های بزرگ و سخنرانان گران قیمت، بلیت های گران قیمتی هم برای تامین هزینه ها می طلبند. فروش بلیت های گران قیمت هم بازاریابی قوی تری نیاز دارد. پس اگر به دنبال این تیپ از سخنرانی ها جهت کسب درآمد هستید موانع و هزینه های آن را نیز در نظر بگیرید.

مدت زمان سخنرانی کلیدی: حداکثر یک ساعت
درآمد: بالا تا خیلی بالا
کلید های موفقیت در این روش: کسب شهرت، ایجاد مشغله بالا، کسب تجربه

کسب درآمد از طریق برگزاری سمینارها

سخنرانانی که مسئول مدیریت سمینارها هستند دقیقا مثل سخنرانان مناسبتی یا موضوعات کلیدی هستند؛ چون:

سخنرانی های کلیدی حداکثر یک ساعت به طول می انجامند. سمینار هم به همین منوال است؛ البته ممکن است حتی تا ۹۰ دقیقه طول بکشد
سمینار و سخنرانی مناسبتی هر دو یک موضوع مشترک، به روز، قابل بحث و محبوب مخاطب را دنبال می کنند
سمینار و سخنرانی های مناسبتی آن قدر مهم هستند که در تقویم وقایع مهم ثبت و مدیریت می شوند

با این حال تفاوت های جزئی زیادی بین این دو روش برای کسب درآمد وجود دارد. بر خلاف تصور برخی، در سخنرانی های کلیدی معمولا پرداخت های بیشتری به سخنران صورت می گیرد؛ حال آن که خیلی از سمینارها با حداقل بودجه و حتی گاهی رایگان برگزار می شوند و معمولا درآمد بالایی به دنبال ندارند. شاید به همین دلیل باشد که تعدد سمینارهای روز در کشور بالا است اما سخنرانی های کلیدی که بتواند مخاطبان را به شدت جذب کند کم تر از سمینارها برگزار می شوند.

مدت زمان سمینار: یک ساعت به صورت رایج
درآمد: پایین تا متوسط
کلیدی های موفقیت در این روش: تحقیق و جستجو کافی، کسب اطلاعات از اخبار روز، جستجو پیوسته رویدادها و برنامه ریزی از قبل برای برگزاری سمینارها در آینده دور و نزدیک

برگزاری دوره های نگارش و ارائه سخنرانی

بسیاری از سخنرانان بعد از این که به مهارت کافی در فن بیان رسیدند و مثلا توانستند مواردی را از جمله تنظیم اصول صحیح تنفس در سخنرانی، تقلید از بزرگان در فن بیان، رعایت نکات اساسی در زبان بدن و کنترل لهجه در سخنرانی را به طور کامل بیاموزند و حتی در آن فوق حرفه ای شوند به آموزش رو می آورند.
بسیاری از مشاغل در جامعه به فن بیان نیاز دارند. افرادی که در امور بازرگانی و بازاریابی مشغول هستند بیش از سایر افراد از دوره های فن بیان استقبال می کنند. به جز آموزش نگارش و ارائه سخنرانی، حتی می توان از راه تولید متن سخنرانی هم کسب درآمد کرد. اکنون سخنرانی فرصت ویژه ای است تا بتوان بسیاری از شکاف های حرفه ای مشاغل مختلف را با استفاده از آن پر کرد. قطعا بسیاری فرصت کافی برای شرکت در این دوره ها را ندارند. بنابراین نظیر بسیاری از سیاستمداران دنیا متن سخنرانی را توسط افراد حرفه ای تری که تجربه کافی دارند تهیه می کنند.

اما این که کدام یک را انتخاب کنید دیگر همه چیز به شما بستگی دارد. کسانی که در نگارش متن های سخنرانی تجربه دارند متعهد می شوند متن مناسب و شایسته عده مشخصی از مخاطبان را مطابق با توانایی و فن بیان گوینده تهیه کنند. افرادی که در ارئه سخنرانی خدماتی را ارائه می دهند در مقابل به صورت زنده تمارین ویژه ای را ارائه می دهند و به عنوان یک مشاور همیشه در کنار سخنرانان قرار دارند. همان طور که می دانید بسیاری از سخنرانان امروز و دیروز، صرفا به خاطر موقعیت های شغلی خود مجبور به سخنرانی هستند و بنابراین قطعا به یک مربی کاربلد نیاز دارند!

درآمد: پایین تا بالا (بسته به شهرت شما)
کلیدهای موفقیت در این روش: کسب تجربه در آنالیز شخصیتی افراد از جمله تن صدا، شخصیت و عادات آن ها در صحبت کردن، آشنایی با راه های انتقال دانش به کارآموز

منبع : دانشگاه زندگی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید