خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » یادگیری مداوم بهترین استراتژی موفقیت در عصر حاضر است؟
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۱۰

یادگیری مداوم بهترین استراتژی موفقیت در عصر حاضر است؟

یادگیری موفق

در جهان کنونی ما، سازمان ها در ناپایدارترین حالت خود قرار دارند، ظهور اینترنت و انقلاب اطلاعاتی به این ناپایداری شدت بیشتری بخشیده است. در قرن بیست و یکم روز به روز شاهدیم که سازمان های بیشتری به یکدیگر الحاق میشوند، مدل های اقتصادی جدید ظهور پیدا می کنند و رفتار مشتریان دقیقه به دقیقه دچار تحول و تکامل میشود.

پس بهترین استراتژی برای از سر گذراندن این تغییرها و همواره پیشرفت، چیست؟

یادگیری مداوم، تنها راه بقا

این شرایط ناپایدار انسان های موفق را وامیدارد که خود را با شرایط جدید سازگار کنند و به اعتقاد بسیاری از متخصصین بزرگترین استراتژی پش رو «یادگیری مداوم» است.

یادگیری در اینجا به معنای یادگیری کلاسیک نیست.
منظور از یادگیری نوعی ست که شما را با افق های جدید آشنا کند و توانمندی این را بیابید که همزمان که مثل یک حرفه ای مشغول کارتان هستید، مانند یک نوآموز بدنبال آموختن دانش و مهارت های جدید باشید.

اریکا اندرسون با دهه ها فعالیت در هدایت و مشاوره مدیران و کارمندان در کسب و کارهای مختلف چهار مشخصه ی ویژه ی افرادی که بطور مداوم در حال آموختن هستند را شناسایی کرده است و در کتابش با عنوان «استراتژیک بودن» منتشر کرده است.

ما در این مقاله میخواهیم خلاصه بهترین مشخصه های «استراتژیک بودن» را که با یادگیری مداوم بدست می آید را در این مقاله بررسی کنیم… اگر میخواهید همواره پیشرو باشید، حتی در دنیای امروز که تغییرات سریع درحال رخ دادن هستند به این آموزه ها شدیدا احتیاج دارید :

درس شماره یک شور و اشتیاق

اریکا اندرسون اعتقاد دارد که میزان اشتیاق برای یادگیری در افراد مختلف با توجه به شخصیت آنها متفاوت است. برخی بطور طبیعی تمایل بیشتری به یادگیری دارند. در برخی نیز این تمایل باید ایجاد و تقویت شود.

برخی بر این باور اشتباه اند که شور و اشتیاق از عوامل بیرونی ناشی میشود، زیرا یا فعالیتی ما را جذب خود می کند یا نمی کند ولی واقعیت این است که سطح شور و اشتیاق در یادگیری امری آگاهانه و انتخابی ست و کسانی که همواره در حال یادگیری اند شور و شوق را در خود ایجاد و تقویت می کنند.

از این منظر بیشتر ما، اگر نگوییم همه ی ما، گاها مقصریم زیرا در یادگیری بسیاری از چیزهایی که میدانستیم در آینده ی ما تاثیرگذار هستند کوتاهی کرده ایم، و صرفا به این بهانه بسنده کرده ایم که «علاقه ای به آموختن اش ندارم»

برای اینکه میزان اشتیاق خود را به یادگیری بسنجید کافی است به شرایط زیر فکر کنید

آخرین باری که کتابی در مورد شغل تان خوانده اید کی بوده است؟
آخرین باری که بابت کتاب، پول خرج کردید؟
یپس از اینکه یکی از همکارانتان توصیه کرد برای کارمندان شرکت دوره های آموزشی برگزار کنید و بودجه به این جریان اختصاص دهید، واکنش شما چه بود؟

در دنیای واقعی واکنش ابتدایی بسیاری از افراد، مقاومت در برابر یادگیری مداوم است.
دلیل این مقاومت این است که بیشتر انسانها در مواجهه با یادگیری چیزهای جدید، بطور غریزی و ناخودآگاه بر جنبه های منفی آن تمرکز می کنند.

اگر کتاب بخونم، برنامه تلوزیون رو از دست میدم…
اگر در سمینار ثبت نام کنم به مهمانی نمیرسم…
به جای کتاب، پنجشنبه میرم یه رستوران خوب…

اینگونه است که شور و اشتیاق قربانی نگاه بد بینانه ی ما میشود.

تحقیقات حاکی از آن است که بهترین روش برای پرورش اشتیاق،
بعنوان عامل پیش برنده ی یادگیری، این است که تمرکزمان را
از چالش ها دور و به سمت منافع یادگیری متمرکز کنیم.

نیکول دلتینگ ، روانشناس و مدرس دانشگاه Utah، برای اینکه اشتیاق بندبازان و اسکیت سواران برای فراگیری مهارت های جدید را بالا ببرد، از آنها میخواهد که خودشان را در حالتی تصور کنند که این مهارت ها را فراگرفته اند و در حال انجام آنها در جمع تماشاگران هستند.

روشی که او برای منحرف کردن ذهن نوآموزان از ان استفاده می کند روش تجسم خلاق نام دارد. در کتاب «استراتژیک باشید» خانم اندرسون نیز داستانی را تعریف می کند که چگونه با تاکید بر تجسم خلاق مثبت به یکی ازمراجعه کنندگانش کمک کرده است.

منبع : شبکه های اجتماعی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما بخوانید
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید