خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » گیاه و این چند درس عمیق زندگی از دنیای زیر خاک
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۱/۱۳

گیاه و این چند درس عمیق زندگی از دنیای زیر خاک

گیاه شناسی

اگر فرهنگ لغت معین را باز کنید و در بخش «گ»-ها به دنبال کلمه «گیاه» بگردید به این معنا می رسید :

/هر رستنی که از زمین بروید/

خب، اولین چیزی که پس از کلمه «تلاش و پیشرفت» به ذهن تان میرسه، چیه؟ قوانین نیوتن؟ نیروی گرانش؟ کارکرد موتور ماشین؟ پیشرانه سوخت جت(!)؟ یک نفر کار با تمرکز داره کاری رو انجام میده؟

نظرتون راجع به گیاه چیه؟
خیلی ساده، یک گیاه، مظهر عملگرایی باشه؟ عجیبه؟ تا به حال چنین چیزی تصور نکردین؟ خب اشکال نداره قراره یک دیدگاه جالب توی این مقاله بدست بیارین…

یک نگاهی به ما انسان ها بندازید.
خیلی فعالیم، کلی سازمان و کارخونه و موشک و … کشف کردیم، توی ریزترین جزییات اتم نفوذ کردیم و با کشف علم روانشناسی خیلی از سازوکارهای رفتارهای همدیگر رو کشف کردیم.

گیاهان چطور؟
مثلا درخت ها، چمن ها، سبزه ها… همه این ها میلیون ها سال قبل بودند !
خیلی قبل تر از ما انسان ها، پس چطور نسل دایناسورها یا هر جنبنده ای که قبل از ما انسان ها بود، از بین رفت و اما گیاه ها صحیح و سالم باقی موندن؟ لازم به ذکر هست که چیزی که میخواهیم در این مقاله بررسی کنیم شاخه ای از علم فلسفه باستانی طبیعت و خلقت آن است که نمیخواهیم وارد بخش تخصصی آن شویم، چیزی که میخواهیم بفهمیم اینه :
چه درس هایی از طبیعت گیاه میتونیم بگیریم؟

طبیعتی که توانسته تا به امروز چنین گیاه های ظریفی را حفظ کند و هم چنان آنها را بیشتر کند. طبیعتی که انگار میدونه کار درست چیه و دقیقا همون کار رو میکنه… خب، این درس ها کدومند؟

یک | جهتِ گل آفتابگردان
بیایید ببینیم اصلا یک گیاه، مثلا یک گل، از کجا شروع میکنه و به کجا میرسه؟
اولین جایی که گیاه متولد میشه و ماجراجویی اش رو شروع میکنه یک جای تاریک زیر خاک هستش. با دریافت اولین قطرات آب، بذر گل مواد شیمیایی از خودش ترشح میکنه که به سمت روشنایی شکوفه بزنه… مانند یک قطب نمای نظامی، دقیق !

توی زندگی ما انسان ها هم همین اتفاق میفته؛
اکثرمون مثل بذرهایی که قابلیت شکفتن و گل دادن دارد، قابلیت ها و استعداد های زیادی در تاریک ترین بخش های اعتماق وجودمان نهفته داریم اما قطرات آبی که اطرافمون هستند (فرصت ها) رو نمی بینیم و هیچ وقت به سمت روشنایی حرکت نمیکنیم.

یک گل، هدفی جز رشد کردن و سر از خاک بیرون آوردن نداره… برای این کار هم فقط باید آب و مواد معدنی خاک رو دریافت کنه اما انسان ها هزاران هدف و هزاران راه برای تحقق هدف هاشون میتونن داشته باشن !

پس همیشه مثل یک گل، هدفی به سمت روشنایی داشته باشید، این باور را داشته باشید که استعداد و توانایی ذاتی در شما وجود دارد که هنوز آنرا کشف نکردید و یک روز اگر آنرا کشف کنید، روشنایی امید را خواهید دید، فرصت های اطراف تون رو شکار کنید و هیچوقت اجازه ندید تاریکی محیطی که در اون قرار دارید شما رو ناامید کنه.

دو |‌ پایداری ریشه
گیاهان چه زمانی پایدارترن؟ وقتی ریشه ای محکم تر توی زمین داشته باشن.
هرچقدر ریشه یک گیاه قوی تر باشه، نسبت به خطرات محیطی مقاوم تر خواهد بود…

پایداری گیاه توی محیطی که هست خیلی شبیه به پایداری انسان ها در محیطی که درش قرار دارند هست؛ مثلا در کسب و کارتون، در خانوادتون، در بین دوستاتون چقدر از نظر احساسی پایدارید؟ خیلی زود به زود ناراحت میشین؟ خیلی زود عصبانی میشین؟ خیلی زود ناامید میشید؟ شما باید ریشه هایتان را تقویت و عمیق ترش کنید…

ریشه انسان ها نهفته توی دانش و آگاهی شان است؛
هرچقدر شما بیشتر راجع به خودتان بدانید، اعتماد به نفس بیشتری خواهید داشت و کمتر از توهین یک غریبه در خیابان ناراحت میشوید. هرچقدر نسبت به کار تان اطمینان بیشتری داشته باشید، نسبت به رقبایتان پایداری بیشتری در بازار خواهید داشت…

سه |‌ پتانسیل گل های مگس خوار
گل های به اصطلاح گوشت خوار ونوس رو دیدید؟ یک دوره ای هم تبلیغاتش توی اینترنت پر بود (اما فقط مگس میخوردن!…) این گل ها، در طبیعت صبر و حوصله فراوانی دارن !

این گل، با ارگانیسم مخصوص خودش، ساعت ها، روزها و شاید هفته ها به یک حالت با دهان باز قرار میگیرد و هر روز ماده چسبنده مورد نظرش رو ترشح میکنه تا بلاخره مگسی وارد دهانش و بر روی ماده چسبنده بنشینه و گل ونوس دهنش رو ببنده و اون رو بخوره !

به ظاهر کار خسته کننده ای هستش… همینطورم هست اما برای انگیزه ای که دارند این کار رو تا زمانی که موفق بشه انجام میده ! در واقع این هدف زندگی شان است و هرچقدر لازم باشد صبر و تلاش برای رسیدن به هدف شون از خودشون نشون میدند…

برخلاف ما انسان ها؛
اکثر مان میدونیم باید کتاب بخونیم، میدونیم باید بیشتر تلاش کنیم، میدونیم باید ورزش کنیم، میدونیم باید ارتباطات بیشتری داشته باشیم و … اما این کار رو مدت کوتاهی که بدون گرفتن نتیجه انجام میدیم ناامید میشیم و دست میکشیم و فراموشش میکنیم.

زندگی بر اساس قوانین طبیعت اینطور نیست !
طبیعت با خلق گل ونوس به ما میخواهد یک درس مهم بده که : اگر میدونی کاری درسته و انجام میدی، تا زمانی که نتیجه نگرفتی تسلیم نشو.

چون تنها تفاوت افراد موفق و ناموفق در اینه که افراد موفق حاضرند یک سری کارهایی رو که افراد ناموفق حاضر به انجامش نیستند، انجام بدند… به همین سادگی.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید