خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » کوسه های ترس شما را میخورند، اگر بدانند ترسیدید ! (چطور زنده بمانید و بلعیده نشوید؟)
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۰۸

کوسه های ترس شما را میخورند، اگر بدانند ترسیدید ! (چطور زنده بمانید و بلعیده نشوید؟)

غلبه بر ترس

کوسه های ترس را اطراف ایده ها، باورها و اهداف تان حس می کنید… به آرامی کوسه های ترس شما اهداف تان را تعقیب می کند و همواره منتظر فرصت اند که به آنها یورش ببرند، آنها را زخمی کنند و ببلعند !

و همه چیز تمام میشود…. همان احساس ناخوشایندی که سایه به سایه همراه شماست.

خانم آنجلا مِیدر پایه گذار کمپانی Fitlosophy میگوید «ترس، عاملی ست که نهایت تلاشش را می کند که گوش و چشم شما را در لحظات حساس، یعنی مواقعی که کسی می خواهد چیز مهمی را به شما بگوید، ببندد.»

ناگفته نماند که خانم مِیدر یک تازه کار نیست که از اندوخته های با ارزشش در مواجهه با این احساس کوبنده صرف نظر کند. او توانست در سال ۲۰۰۸ ، بر بزرگترین موانع فایق آید و استارت آپ خود را در زمینه ی «سلامت و تناسب اندام» در ۱۰ کشور گسترش دهد.

ترس فقط در شما وجود ندارد، همه کارآفرین ها و کسانی که میخواهند کاری بزرگ در زندگی انجام دهند، ترس را حس میکنند، در مصاحبه اخیر آنجلا میِدر گفت :«سطح مشخصی از ترس همواره، بطور خزنده ای، در درون من حضور دارد و این باعث میشود که در مقابل هر اتفاقی که در کارم رخ میدهد یک علامت سوال قرار دهم. فقط آینده ام نیست که مرا نگران می کند، من نسبت به خانواده ام و البته مشتریانم احساس مسیولیت می کنم»

و این کوسه های ترس، فارغ از هرگونه عاملی که ایجاد کننده ی آن است، واقعی است. نکته ی مهم این است که اگر این ترس را احساس نمی کنید بهتر است همین حالا از کارتان دست بکشید! چون به معنای این است که کاری مهم یا بزرگی انجام نمیدهید و در حاشیه امن زندگی تان در حال بازی هستید…

سوال مهم تری که پرداختن به آن اهمیت بسزایی دارد این است که این ترس چگونه «حس» میشود و «عوامل ایجاد کننده ی آن» کدامند؟

اگر میترسید، تنها نیستید !
در کشورمان آمار دقیقی نمیتوان از کارآفرینان پیدا کرد و متاسفانه وضعیت آماری خوب برای تحلیل نداریم، اما هر آماری از کشور آمریکا بخواهید در دسترس است ! برای مثال، تقریبا ۳۰ درصد از کارآفرینان آمریکایی به ترس از شکست اذعان دارند.

جالب است که بدانید این دسته از کارآفرینان و البته کارآفرینان بیشماری که طعم نمونه های دیگری از ترس مثلِ ترس از شرمساری، ترس از دست دادن مشتریان، ترس از دست دادن اعتماد سرمایه گذاران را می چشند، راه اندازی یک شرکت را دومین ترس بزرگ خود معرفی می کنند و ترس از طلاق و مسئولیت های والدینی در رتبه های بعدی قرار دارند.

از آنجایی که تشابه آماری زیادی بین رفتار مردم آمریکا و ایران وجود دارد میتوانیم با یک نسبتی، ترس از راه اندازی کسب و کار را دومین ترس بزرگ مردم خودمان هم بدانیم… (بروید بیرون از مردم بپرسید آیا می ترسید کاری را از صفر شروع کنید؟)

اگر طبعا با اینگونه از ترس بیگانه اید، هیچگاه نمی توانید در قالب یک کارآفرین قد علم کنید.

در بابِ ترس، مسئله ای حاد تر پیش می آید به نام «فلج موضعی» این فلج موضعی میتواند در روح و روان فرد نیز رخنه کرده و بیش از هر چیز دشمن نو آوری باشد.

ترس مهلک است، نفس را بند میاورد. این حس کشنده، همانند حس داشتن کسب و کاری است که هیچگاه کلید نمیخورد، حس سرمایه ای که هیچگاه بدست نمی آید و حس تصمیمی که هیچگاه گرفته نمیشود.

خبر خوب این است که شما بعنوان یک کارآفرین یا مدیر ارشد، در میان این کوسه های ترس با دندان هایی درنده، تنها نیستید. قوت قلب تان را از دست ندهید چون همراهانی دارید که توسط همان دسته ازکوسه ها احاطه شده اند و آنچنانکه ضرب المثلی قدیمی اشاره می کند، «مشکل خوب مشکلیِ که همه داشته باشند.»

با توجه به اینکه سالانه ۱۰۰ میلیون کسب و کار در دنیا آغاز میشود- هر ثانیه ۳ کارآفرین با ترس دست به گریبان اند. ۱۱ هزار کارآفرین در هر ساعت انواع و اقسام ترس را تجربه می کنند و برخی از آن پوست کلفت هایشان که یک چـــرای قوتی برای کارآفرینی دارند احتمالا به کوسه های ترس می گویند: «برین به جهنم، بزارین کارمو بکنم !»

منبع : شبکه های اجتماعی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید