4 سپتامبر 2018

مهارت گوش دادن خود را تقویت کنید

ارتباط چشمی باید به گونه ای باشد که هم خیره شدن به نظر نیاید و باعث موذب شدن فرد نشود و هم اینکه طرف مقابل متوجه شود که به دقت به حرف های او گوش میدهیم.

آموزش سخنرانی

گام هایی جهت گوش دادن موثر 

حتما این مطلب را شنیده اید که میگویند: ما دو گوش داریم و یک دهان پس باید خیلی بیشتر از آنچه میگوییم بشنویم! همچنین اگر دقت کرده باشید همه ما از بدو تولد توانایی شنیدن داریم اما از حدود دوسالگی توانایی صحبت کردن را بدست می آوریم. این حقیقت شاهدی بر اهمیت زیاد گوش دادن موثر در ارتباطات و یادگیری است.

اول از همه باید بدانیم که شنیدن با گوش دادن متفاوت است!

ما تصور میکنیم زمانی که صحبت های دیگران را میشنویم و کلماتی که بکار میبرد را متوجه می شویم درحال گوش دادن هستیم. در صورتی که شنیدن به تنهایی کافی نیست؛ ما نیاز داریم آنچه که گفته میشود را درک کنیم؛ تجزیه و تحلیل کنیم و در مورد نیت ها، بازتاب ها و پیام های غیر کلامی طرف مقابل تفکر کنیم.

گوش دادن یکی از پایه های ارتباط است. ابزاری است که ما را قادر میسازد تا ارتباطات معنی داری برقرار کنیم. درصورتی که بسیاری از ما تا به حال درمورد نحوه گوش دادنمان فکر نکرده ایم.

همانطور که مورتیمرجی.آدلر(Mortimer J. Adler) فیلسوف و نویسنده معروف میگوید:

به نظر میرسد که صحبت کردن و گوش دادن مهارت هایی هستند که نیازمند آموزش اند… همانطور که مهارت خواندن نیازمند آموزش است … مهارت گوش دادن موهبتی است که باید توسط آموزش بدست بیاید.
با دقت گوش کنید:
یکی از مهم ترین نکاتی که در باب گوش دادن موثر باید رعایت کرد توجه کامل به صحبت های فرد مقابل است. زمانی که فردی در حال صحبت کردن است باید با تمام تمرکز به صحبت های او گوش بدهیم و از کارهایی که موجب حواسپرتی خودمان و طرف مقابل میشود بپرهیزیم؛کارهایی از جمله بازی کردن با خودکار، نگاه کردن به ساعت، کار با موبایل و…
صحبت طرف مقابل را قطع نکنیم:

سعی کنید وقتی به صحبت های دیگران گوش میدهید صحبت آنها راقطع نکنید و بین آن صحبت نکنید؛ این کار باعث میشود فرد بخشی از صحبت هایش را فراموش کند و ساختار ذهنی اش به هم بریزد. اگر بین صحبت سوالی برایتان پیش آمد و یا مطلبی را متوجه نشدید اجازه بدهید فرد جملاتش را تمام کند و زمانی که کمی مکث کرد سوال خود را مطرح کنید.

آموزش فن بیان

گوش دادن موثر به این معنی نیست که ساکت بنشینیم!

زمانی که حرف های فرد گوش میدهیم بهتر است هرازگاهی صحبت های او را با گفتن کلماتی مثل: درسته، بله، اوهوم و… و یا پیام های غیرکلامی مانند تکان دادن سرتایید کنیم. همچنین لبخند زدن و داشتن ارتباط چشمی بسیار موثر است. ارتباط چشمی باید به گونه ای باشد که هم خیره شدن به نظر نیاید و باعث موذب شدن فرد نشود و هم اینکه طرف مقابل متوجه شود که به دقت به حرف های او گوش میدهیم.

تجزیه و تحلیل کنیم اما مقایسه نکنیم:

گاهی اوقات زمانی که به حرف های افراد گوش میدهیم دائما در ذهن خود حرف های او را با تجربیات و نظرات خود مقایسه میکنیم و بعضا بجای اینکه به حرف های طرف مقابل توجه کنیم؛ در ذهن خود به دنبال جوابی مناسب برای صحبت های او میگردیم. اما این کار از موانع گوش دادن فعال است و به ارتباطات ما آسیب میزند.

لطفا ذهن طرف مقابل را نخوانید!

در برخی مواقع از حرف های طرف مقابل چیزهایی را که دوست داریم را با تفسیری که دوست داریم میشنویم.لابلای صحبت فرد با خود میگوییم: منظورش چه بود؟ آیا غیرمستقیم به من اشاره میکرد؟ مگر من چه گفتم؟… ویا اینکه به طرف مقابل میگوییم: میدانم که منظور تو این است اما…
درصورتی که میتوانیم به راحتی از شخص بپرسیم که منظورش چه بوده است.

نصیحت کردن ممنوع

معمولا وقتی دیگران برای ما صحبت میکنند و از مسائل و مشکلاتشان میگویند هدفشان درد و دل است نه اینکه از شما مشاوره بگیرند! پس سعی کنید فقط با آنها همدلی کنید و به حرف هایشان گوش دهید و اگر هم راه حل خیلی خوبی به نظرتان رسید بگویید: اگر نظر من را بخواهی…

♦مهارت گوش دادن
ارتباط موثر
♦تقویت مهارت ارتباطی

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد و با خواندن آن بتوانید مهارت های گوش دادن خود را تقویت کنید .لطفا نظر خود و تجربیاتتان را در باره مهارت گوش دادن و استفاده درست از این مهارت در برقراری ارتباط موثر با دوستانتان در زیر این مقاله با ما به اشتراک بگذارید.

نویسنده مقاله: فیاض رسولی

 

رامین کاوه

شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید

نظرات