خانه » مقالات آموزشی » عمومی » چگونه فروشنده ای ماهر شویم؟
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۱۳

چگونه فروشنده ای ماهر شویم؟

فروشندگی صنعتی خاص با خصوصیات خاصی است. بسیاری فکر می کنند که هر کسی می تواند فروشنده باشد! در واقع، بله. هرکسی می تواند فروشنده باشد. اما فروشنده ماهر؟‌خیر!

فروشنده، راهی مشخص با اهدافی مشخص دارد. اگر هدف آن فروش زیاد باشد چیزی نمی تواند آن را متوقف کند. فروشندگی فقط فروش محصول نیست بلکه به دست آوردن اعتماد مشتری است تا مشتری دائم شما شود. لحظه ای که با مشتری ارتباط برقرار می کنید باید کاملاً روی معامله تسلط داشته باشید. به مشتری پیشنهاد دهید که چه کاری انجام دهد و چه بگوید. البته بدون اینکه متوجه شود!

اگر از اولین بار روی مشتری تسلط نداشته باشید خرید کردن از شما را فراموش می کند. تسلط، همان جلب توجه مشتری ست. نگذارید در حین معامله؛ درباره ی موضوع دیگری صحبت کند. حرف های تکراری را کنار بگذارید. آنها باعث خستگی مشتری می شوند! برای خرید اصرار نکنید با این کار او را فراری می دهید.

این جمله ساده به نظر می رسد اما برخی فروشندگان چیزی را به مشتری می فروشند که مشتری به آن احتیاج ندارد! شما محصول یا خدمات را به نمایش بگذارید و جزئیات آن را توضیح دهید. سپس، تصمیم را بر عهده مشتری بگذارید! همچنان برای فروش به مشتری اصرار نکنید!

به جای آنکه فکر کنید از ۱۰ نفر ۱ نفر از شما خرید می کند و سبب ایجاد افکار منفی در ذهن تان شود؛ به این فکر کنید که ۱۰ درصد از شما خرید کرده اند یا ۱۰ درصد از مشتری ها از شما خرید کرده اند! اگر این گونه فکر کنید دیگر با شنیدن کلمه “نه” مشکلی برایتان پیش نمی آید! همینطور به خود اطمینان دهید که کلمه “بله” در راه رسیدن است.

 • بعضی ها دوست ندارند چیزی بخرند

این کلید قضیه است! اعتراضاتی که می شنوید؛ تنها عذر خواهی ست که به شما می گوید “من قصد خرید ندارم” باید وسیله ای برای مقابله با اعتراضات پیدا کنید.

 • منظور از فرشنده ماهر چیست؟ شخصیت

شخصیت مهم ترین رکن یک فروشنده ماهر است؛ زیرا تطابق خوبی حتی قبل از خرید با مشتری را فراهم می آورد.
با روی باز از مشتری استقبال کنید؛ کاری کنید مشتری با شما احساس راحتی کند؛ به طوری که حس کند شما دوست او هستید! با مشتری درست صحبت کنید و شخصیت او را تحلیل نمائید. این راه بهترین کار برای رسیدن به موفقیت است.

یاد بگیرید چگونه مشتری که در مقابل شما ایستاده را قانع کنید اگر حس کردید مشتری قصد خرید را دارد فرصت را از دست ندهید و نظر خود را غالب کنید.

 • عواطف و احساسات

نمی توانید چیزی را بفروشید تا زمانی که برخی از احساسات را روی صورت خود نداشته باشید! مراقب باشید در چهره خود ناامیدی و یأس دیده نشود. اگر صحبت طولانی شد و نتیجه ای نداشت همچنان آرام باشید یک لبخند می تواند مشتری را تشویق به خرید کند.

در کنار مهارت های ارتباط باید اعتماد به نفس داشته باشید. باید قادر باشید با هر نوع مشتری ارتباط برقرار کنید ارتباط با انواع مشتری ها یک امتحان برای شماست. فروشنده ماهر می تواند تنها با سوال، مشتری را به هر کجا می خواهد بکشاند.

 • حافظه

فروشنده ماهر هر چیزی را که در ارتباط قبلی با مشتری داشته به یاد خواهد داشت! صحبت های مشتری حتی اگر بی ربط باشد به شما کمک می کند که شخصیت آن را بشناسید و اینگونه شما می توانید بهتر روی او تاثیر بگذارید. وقتی کوچکترین چیزها را در ارتباط قبلی به یاد داشته باشید مشتری حس می کند برای شما اهمیت دارد.

 • توجه به جزئیات

بار اول احتمالاً پاسخ خیلی از سؤالات تان را در مشتری می بینید: مانند صحبت کردن، نحوه نشستن، یا نوع پوشش!
شاید یکی از این موارد کلید فروش باشد. سعی کنید تمام جزئیات فروش را با توجه به حرکات جسم مشتری برای او توضیح دهید.

نگاه اساسی برای فروشنده دو صفت است “احساس” و”همدردی” این دو صفت به شما کمک می کند حس طرف مقابل را بشناسید که با شما موافق است یا نه! همدردی به شما کمک می کند مشتری را برای خرید قانع کنید.

 • برای آموزش آماده باشید

جوانی می خواهد در فروشندگی ماهر شود و آموزش لازم را ببیند؛ پس باید تمام جزئیات را درباره محصول بداند. حتی اگر با آزمایش کردن! تمرین کنید. گذشت زمان از شما فروشنده ای ماهر می سازد. کتاب و مجله بخوانید. این دو در آموزش نقش مهمی دارند.
گاهی از فشار کار زیاد احساس شکست می کنید اما وقتی درست فکر کنید می بینید خیلی چیزها را به دست آورده اید.

 • به مشتری گوش دهید

باید به مشتری های خود گوش دهید. گاهی بعضی با “سخن های نه چندان جالب” درباره کار شما، شما را می رنجانند و برخی بدون تست محصول و اطلاعات لازم از محصول شما انتقاد می کنند؛ اما تمام این صحبت ها نباید باعث شود شما به تندی با مشتری برخورد کنید! باید از صحبت های مشتری  بیابید که چه چیزی لازم دارد.

 • کمک کردن

بیشتر مشتری ها از شما سؤالاتی را می پرسند؛ باید با صبر تمام توضیحات را بدون ناراحتی برایشان توضیح دهید فروشنده باید به مشتری کمک کند که ابزار و محصول متناسب را خریداری کند. فروشنده ی ماهر دقیقاً می داند اساس فروشندگی صداقت و راست گویی ست.

اگر می دانید نمی توانید با دیگران رقابت کنید منطقه ای را برای فروش انتخاب کنید که رقابت در آن کم باشد. سعی کنید بدانید رقبا درباره شما چه می گویند! اگر می خواهید بدانید چقدر پیشرفت دارید به حرف های رقبا درباره خود گوش دهید.

آیا از شما می ترسند؟
آیا کارهایی که انجام می دهید برای آن ها اهمیت دارد؟
همیشه آماده باشید؛ شاید بخواهند شما را شکست دهند

 • ۳ نوع مکالمه برای فروشندگان وجود دارد

نوع اول: با یک بار تماس گرفتن و شنیدن کلمه ی “نه” تماس قطع می شود .
نوع دوم: اگر دوبار تماس گرفت و کلمه ی نه را شنید؛ از برقراری تماس مجدد ناامید شده و  دیگر ارتباط برقرار نمی کند.
نوع سوم: سه بار تماس می گیرد و کلمه نه را می شنود. اما ناامید نمی شود! هر چند وقت یک بار دوباره امتحان می کند. ۸۵ درصد از فروشندگان موفق این کار را انجام می دهند. ارتباط با مشتری کسب موفقیت را به همراه داشته و ارتباط همیشگی جذب مشتری را به همراه دارد.

 • تعامل با محصول

همیشه یک قدم جلوتر باشید. بازار را قدم به قدم دنبال کنید. با تمام شدن خرید؛ ارتباط خود را قطع نکنید. میزان رقابت و جزئیات محصول را در بازار بدانید اگر احتیاجات و جزئیات را نشناسید نمی توانید فروش خوبی داشته باشید.

نکات مهم در فروشندگی:

یک فروشنده ی خوب باید ویژگی هایی داشته باشد و نکاتی را رعایت کند.در این زمینه باید اشاره کنیم،مراحل بسیار مهمی در این شغل مطرح میشوند که در صورت رعایت نکردن آنها،در درازمدت مشکلاتی برایمان پیش می آید.در این مقاله می خواهیم تمام نکات مهم این شغل و بازاریابی را بررسی کنیم.

 1. شش قدم فروشندگی

الف.توجه: شما باید بتوانید توجه مشتری را جلب کنید. به این ترتیب می توانید او را وارد بحثی کنید تا نیازهای وی را دریابید.

ب.علاقمندی ها: باید کنجکاوی مشتری خود را بر‌انگیزید تا او تشنه دانستن چیزهای بیشتری در مورد محصولات شما باشد

ج.صحبت: باید خیال مشتری را راحت کنید که محصول شما نیازهای وی را برآورده می سازد. همین‌طور باید نسبت به کالایی که می فروشید اشتیاق نشان دهید، نظر مثبت و انگیزه کافی از همین اشتیاق به‌دست می‌آید.

د.خواستن: شما باید احساس خواستن و نیاز را در ذهن مشتری خود زنده کنید.

ه.عقد قرارداد و فروش: قرارداد ببندید، در غیر این‌صورت تنها وقت خود را تلف می‌کنید و یا برای رقبای خود کار می‌کنید.
و.تبریک: وقتی مشتری گفت بله، به او تبریک بگویید. تصمیم او به معنی سود شماست. و او نیاز به تایید این دارد که تصمیمش صحیح است.

 1. پنج حقیقت درباره شما و مشتری شما

الف.مشتری رییس است

تمام چیزهای که متعلق به شماست با پول مشتری تهیه شده است. هر ترفیعی که در تمام طول زندگی به دست می آورید با پول مشتری میسر شده است

ب.مشتری سود‌آور است

مشتری تنها غازی است که تاابد هر روز یک تخم طلا می گذارد،بنابراین باید مراقب او باشید.به مشتری تازه کمی بیشتر سرویس بدهید،چون انها بهترین مخاطبان شما برای فروش بیشتر خواهند بود
ج. باید خود را به‌جای مشتری بگذارید

هر روز ده دقیقه را به فکر کردن درباره ی این که چگونه خود را جای مشتری بگذارید اختصاص دهید.به حرف های مشتری خود گوش کنید.از آن ها سوال هایی بپرسید؛ به چشمان آنها نگاه کنید.
د. چرا مشتری ها شما را ترک می‌کنند

سه درصد محل زندگی خود را عوض می کنند.

پنج درصد دوستی های دیگری ایجاد می‌کنند.
نه درصد به دلایل رقابتی ما را ترک می‌کنند.
چهارده درصد به دلیل عدم رضایت از محصول، دیگر محصول ما را نمی‌خرند.

شصت و هشت درصد به دلیل بی‌تفاوتی فروشندگان و کارمندان هستند.

ه. شما فقط وظیفه فروشندگی ندارید
اگر مشتری نباشد، تجارتی در کار نخواهد بود به همین سادگی. برای مشتری‌ها قابل اعتماد باشید..

 چهار روش برای ارتباط برتر

الف. روی چیزهای که لازم است بدانید تمرکز کنید.

نیازهای واقعی مشتری چه هستند؟ او چه می‌خواهد؟ انگیزه خرید اصلی چیست؟
ب.همیشه ارتباط دو‌طرفه را حفظ کنید.

علایق اصلی او را مشخص کنید. می‌توانید این کار را با طرح چند سوال انجام دهید.همچنین گوش بدهید.(صدای مشتری).فروشندگان معمولا گوش نمی دهند.

ج.مواظب این سه مساله مهم باشید:ظاهر، نظر و منش
ظاهر مناسب شما چیزهای زیادی به مشتری می گوید
یادتان باشد نظر شما همیشه برای مشتری ظاهر می‌شود
اگر ظاهرتان طوری به نظر می آید که معلوم است علاقمند کمک به دیگران هستید، زمینه کافی برای جلو رفتن به وجود آمده است.

د.مراقب طرز گفتارتان باشید
مهم‌ترین فاکتور موثر در ترغیب مشتری به خرید و مشتری ماندن، اولین برخوردی است که با او دارید. لبخند بزنید و با مشتری احوالپرسی کنید. بلافاصله عکس‌العمل نشان ندهید. قولی ندهید که عمل به آن در توان شما نیست.

۴٫ شش نشانه گذاری برای فروشندگی

الف.لبخند دوستانه و مشتاق تحویل مشتری بدهید.

با مشتری دم در ملاقات کنید. اگر نام مشتری را می‌دانید، آن را به‌کار گیرید.
ب.کارهایتان را نفروشید.

به شواهدی که احتمالا کمک می کند تا نیازهای وی را بشناسید توجه نمایید. سوال‌هایی بپرسیدکه درباره شخص مشتری است و به او بفهمانید مسایل او برایتان جالب است.

ج.برای شرکت‌تان ایجاد اعتماد و اطمینان کنید.

مدارک یا هر چیز دیگری راکه ثابت می‌کند متعلق به شرکتی معتبر هستید به او نشان دهید. اگر به مصرف‌کننده محصولاتی می‌فروشیدکه احتیاج به لوازم یدکی دارند، اطلاعات کافی درباره این لوازم در اختیار او بگذارید.
د.مشتری را آماده کنید.

او را راهنمایی کنیدکه درباره نیازهایش صحبت کند. کاری کنید بداند به محصول شما نیاز دارد.
ه.امکانات و تجهیزات را به مشتری نشان دهید.

این کار در مورد هر محصولی موثر است. بگذارید مشتری اهمیت داشتن محصول شما راحس کند.
و.به سوالات او پاسخ دهید.

نیازهای مشتری را بشناسید. سوال‌های او را یکی یکی پاسخ دهید. در‌صورت امکان با مشتری در شرایط کاملا آرام بدون سر‌و‌صدا صحبت کنید.

۵٫      سه نکته برای بازاریابی از طریق پست تبلیغات و نامه

الف.نیاز به اگهی و خبرنامه ی تبلیغاتی نیازی واقعی است.

بدون وجود تبلیغات کافی هرگز موفق به دیدن بسیاری از افرادی که ممکن است مشتری شما باشند نخواهید شد.
شما به این دلایل نیاز به اگهی دادن منظم دارید:

الف-۱ممکن است مشتری شما را فراموش کرده باشد

الف-۲ممکن است رقبا محصول خود را به وی بفروشند

الف-۳نیاز به مشتری جدید دارید

الف-۴لازم است درباره نیازهای جدید مشتری ها اطلاعات کسب کنید

ب.پست‌کردن مستقیم نامه‌های تبلیغاتی و نظرخواهی می‌تواند یک سلاح بی‌نهایت موثر در افزایش فروش باشد.

نامه نوشتن یک راه عالی برای ایجاد ارتباط با مشتری هایی است که هنوز با فروشندگان ملاقات نکرده‌اند. نوشتن نامه پیش از فروش کار بسیار ساده است و انتخاب های زیادی دارید.

ج. جادوی محصولات‌تان را در نامه‌ها به نمایش بگذارید.

مطمئن شوید که سه جز بسیار مهم را در پاکت نامه جای داده اید: نامه، فرم سفارش و پاکت مخصوص جواب.

پرومود باترا – ترجمه طوبی یکتایی – انتشارات کتابسرای تندیس

چگونه تولید محتوا به جذب مشتری بیشتر کمک می‌کند؟

آیا با وجود تلاشی که برای جذب مشتری بیشتر به کمک بازاریابی محتوایی انجام می­‌دهید هنوز به چیزی که می­‌خواهید، نرسیده‌­اید؟ بدون شک شما تنها کسی نیستید که با این مشکل مواجه است.

ما برای شما چند پیشنهاد کارآمد داریم:

 • به کمک طوفان فکری، ایده هایی ناب گرد آوری کنید.
 • مطالبی عمیق و جامع ارائه کنید.
 • عناوینی جذاب طراحی کنید به طوری‌که مخاطبان راغب باشند آن‌ها را به اشتراک بگذارند.
 • از دکمه‌های فراخوان به خوبی بهره‌برداری کنید.
 • قسمت بالایی صفحه وبسایت‌­تان را ابزاری برای نفوذ در ذهن مخاطبان در نظر بگیرید.
 • ارسال پست مهمان­‌های عالی را فراموش نکنید.
 • برای افزایش مخاطبان‌تان مدل A.I.D.A را به کار بگیرید.
 • رسانه‌­های مختلف را برای جلب توجه مخاطبان امتحان کنید.
 • روندها و رویدادهای دنیای کسب و کار را فرصتی برای سرمایه گذاری ببینید.

۱) طوفان فکری و ایده­‌های ناب

چه چیزی باعث می شود که برخی از مطالب به سرعت در میان مخاطبان انتشار پیدا کنند در حالی که برخی دیگر چندان مورد توجه قرار نمی‌گیرند؟

جان برگر (Jonah Berger) استاد بازاریابی مدرسه کسب و کار وارتون در این خصوص معتقد است مطالب کاربردی و مفیدی که احساسات عمیق مخاطبان (خشم، ترس از دست دادن چیزی، اندوه و خنده ) را برانگیزد، از شانس بیشتری برای به اشتراک گذاشته شدن توسط خوانندگان برخوردار است.

البته نیاز نیست که هر لحظه یک ایده­‌ی بسیار عالی و ناب که امکان انتشارش خیلی بالاست، خلق کنید. کافی است در طی یک ماه، چند مورد از این مطالب خلاقانه و بسیار با کیفیت را برای مخاطبان خود عرضه کنید.

آموزش سخنرانی

برای یافتن این ایده های ناب، می توانید جلسه طوفان فکری را با طرح سوالات زیر آغاز کنید:

 • آیا موضوع خاصی وجود دارد که مخاطبان تمایل داشته باشند در این خصوص بیشتر بدانند؟
 • آیا ایده‌ی شما سبب ایجاد بحث و گفتگو در صنعت مورد نظرتان می­‌شود؟
 • آیا ایده­‌ی شما می­‌تواند سبب واکنشی احساس در مخاطبان‌تان شود؟
 • آیا می‌­توانید از ویدئوها، اینفوگرافیک‌ها و تصاویر جذاب برای بیان منظورتان استفاده کنید؟
 • از بین مطالبی که تا کنون منتشر کرده‌­اید، چه نوع مطالبی بیشتر به اشتراک گذاشته شده‌­اند؟
 • آیا مخاطبان شما مطالب کوتاه را دوست دارند یا مطالب مفصلی را که حاوی نکات مورد نظرشان باشد، بیشتر ترجیح می­‌دهند ؟
 • بهترین زمان برای ارسال مطالب‌تان چه روزها یا ساعاتی هستند؟

همین پرسش­‌های به ظاهر ساده اما اساسی، راه را به روی‌تان باز خواهند کرد و شما را به سوی ایده‌­هایی بدیع و جذاب راهنمایی خواهند نمود.

۲) مقالات عمیق، جامع و تاثیر آن‌ها در جذب مشتری

موتورهای جستجو نظیر گوگل، مقالات عمیق و جامع را بیشتر می­‌پسندند، مشتریان بالقوه شما هم اغلب خواهان چنین مطالبی هستند.

منظور از مطالب جامع، مطالبی هستند که به دقت، جزئیات و جنبه­‌های مختلف یک موضوع را در نظر می‌­گیرند.

هنگام بررسی متن­‌هایی که جزء ۱۰ گزینه اول موتورهای جستجو هستند، به این نتیجه می‌رسیم که متن­‌های دارای ۲۰۰۰ تا ۲۵۰۰ کلمه، وضعیت خوبی در این خصوص دارند.

بنابراین با ارائه مطالب عمیق و جامع، شما نه تنها رتبه برتری در لیست موتورهای جستجو پیدا می­‌کنید، بلکه احتمال به اشتراک گذاری مطالب‌تان در شبکه­‌های اجتماعی افزایش می‌یابد و این امر کمک بزرگی به جذب مشتری بیشتر می­‌کند.

۳) اهمیت انتخاب عناوین جذاب

در حقیقت ما تنها ۸ ثانیه فرصت داریم که توجه مخاطبان را  به خود جلب کنیم و گرنه به راحتی آن‌ها را از دست می­‌دهیم! بنابراین داشتن عناوینی جذاب که مانند یک آهنربا مخاطبان را به سوی مطلب شما فرابخواند و آن‌ها را به مطالعه­‌ی ادامه مطلب دعوت کند، بسیار مهم و ضروری است.

توجه کنید که عناوین حداقل سه ویژگی زیر را دارا باشند:

۱) ضرورت مطالعه­‌ی مطلب را به مخاطبان القا کنند افراد باید احساس کنند که در صورت مطالعه نکردن مطلب، چیز مهمی را از دست خواهند داد.

۲) سودمندی مطالب را بازگو کنند: هنگام مرور یک عنوان، افراد از خود سوال می­‌کنند که این مطلب چه سودی برای من خواهد داشت و اگر نتوانید آن‌ها را قانع کنید، از خواندن مطلب صرف نظر می­‌کنند.

۳) یکتا و منحصر به فرد باشندیکتا و منحصر به فرد بودن عناوین، استراتژی مناسبی برای جذب مشتری و مخاطب است.

۴) فراخوان­ به عمل‌ها (CTA)، مشتریان را به سوی شما جذب می­‌کنند.

منظور از فراخوان، عبارت­‌هایی هستند که سبب انگیزش مخاطبان برای دست زدن به اقدامی سریع در پاسخ به پیام های ارتقای فروش می‌شوند. عباراتی نظیر “همین حالا تماس بگیرید”، “برای دریافت مقاله مورد نظر، این‌جا کلیک کنید” و سایر مواردی که مخاطبان را به اقدامی فوری فرابخواند.

فراخوان­‌ها، عناصری ضروری برای هر مقاله، وبلاگ پست، کتاب الکترونیکی و… هستند؛ به طوری‌که پیام های تبلیغاتی بدون این فراخوان­‌ها، ناقص و بی اثر محسوب می­‌شوند. شما خیلی راحت با استفاده از دکمه­‌های فراخوان، می­‌توانید نرخ تبدیل خود را تا ۱۳ درصد افزایش دهید. هم‌چنین می توانید با چند اقدام کوچک  نظیر  بهینه‌سازی رنگ، طرح و متن دکمه های فراخوان تغییری قابل توجه را در میزان جذب مشتریان، مشاهده کنید.

فراخوان‌ها به کمک شما می‌­آیند تا بتوانید نرخ ریزش مخاطبان را بکاهید و نرخ تبدیل مطالب خود را افزایش دهید.

عباراتی که برای دکمه­‌های فراخوان در نظر می­‌گیرید بسیار مهم­‌اند و تاثیر قابل توجهی در جلب توجه مخاطبان دارند. این عبارت­‌ها نباید به طور مستقیم خوانندگان مطالب‌تان را به خرید یک محصول یا ثبت نام در یک وبسایت دعوت کنند بلکه لازم است به طور غیر مستقیم و با بیان آنچه که مخاطبان خواستارش هستند، به سوی هدف پیش بروند.

۵) چگونه از قسمت بالای صفحه وبسایت، ابزاری برای جذب مشتری

منظور از قسمت  بالای صفحه وبسایت، قسمتی است که بعد از بارگذاری سایت، بلافاصله در معرض توجه مخاطب قرار می گیرد بدون این‌که او  به سمت پایین صفحه حرکت کند. در واقع این بخش، اولین تصویر از شماست که مخاطب آن‌را مشاهده می‌­کند و با توجه به آن، تصمیم می‌گیرد که به مسیرش ادامه بدهد یا نه.

بر اساس تحقیقات اخیر، بازدیدکنندگان ۸۰ درصد از زمان بازدید خود را در همین قسمت بالایی به سر می برند و تنها ۲۰ درصد زمان‌شان را صرف قسمت­‌های پایینی می­‌کنند و همین آمار دلیل محکمی است برای این که بهینه سازی این قسمت از سایت را به طور ویژه‌­ای مورد توجه قرار دهیم.

چنانچه شما  اطلاعات مفید و مهم را در قسمت بالایی صفحه وبسایت‌­تان جای دهید، تعداد بیشتری از مخاطبان این مطالب را مشاهده خواهند کرد و در نهایت تاثیر آن را  در جذب مشتری های بالقوه‌­ی بیشتر شاهد خواهید بود.

۶) پست‌های مهمان‌­ متفاوت و حرفه­‌ای

دو راهکار کلی برای جلب توجه مخاطبان ویژه برای وبلاگ پست­‌ها وجود دارد:

 • نوشتن مقالات عمیق و جامع و ارائه آن به مخاطبان مناسب.
 • نوشتن پست مهمان­‌های بسیار جذاب در سایر وبلاگ‌­های مرتبط .

هنگام نوشتن پست مهمان، آنچه که باید مورد توجه قرار گیرد، نیازها و خواسته‌­های مخاطبان است.

در واقع لازم است روی مخاطبان متمرکز شویم و در مراحل بعد به لینک‌دهی و بهبود سئو فکر کنیم.

بنابراین پیش از هر اقدامی، لازم  است در خصوص ویژگی‌ها و سلایق مشتریان بالقوه­‌ی خود، اطلاعات لازم را گردآوری کنید و برمبنای شناختی صحیح از آن‌ها، ارزش­‌های مورد نظرشان را ارئه کنید.

در ادامه باید وبلاگ­‌هایی را پیدا کنید که حاضر به همکاری با شما باشند. یافتن فرصت‌هایی برای ارسال پست مهمان دشوار نیست و با جستجویی هوشمندانه بر اساس شناخت قبلی از مخاطبان‌تان، مقدور است.

زمانی که موقعیت مناسبی برای ارسال پست مهمان یافتید، ابتدا اطمینان حاصل کنید که قوانین تیم تحریریه آن وبلاگ را خواهید پذیرفت و سپس تمام تلاش خود را برای تولید محتوایی تاثیر گذار به کار بگیرید.

اگر بتوانید محتوایی جذاب و تاثیرگذار برای مخاطبان آن وبلاگ ارائه دهید، آنها راغب خواهند شد که لینک­‌ها را پیگیری و از وب‌سایت شما بازدید کنند.

۷) جذب مشتری بیشتر  از طریق مدل A.I.D.A

مدل A.I.D.A ، مدلی بسیار معروف برای بازاریابی است که شامل مراحل جلب‌توجه، ایجاد علاقه، ایجاد تمایل و فراخوانی برای اقدام است؛ یعنی هنگامی‌که مخاطب در معرض یک مطلب جدید قرار می­‌گیرد، ابتدا توجه او به این مطلب جلب می­‌شود، سپس به خواندن آن علاقه‌مند می‌شود، در مرحله­‌ی بعد نسبت پیگیری این مطلب و بررسی بیشتر آن تمایل پیدا می‌­کند و نهایتاً در گام چهارم، به فراخوان مورد نظرمان پاسخ می‌­دهد و دست به اقدام می­‌زند.

رامین کاوه
رامین کاوه
شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید
دوره G
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید