خانه » مقالات آموزشی » سخنرانی و صحبت در جمع » چگونه در جمع راحت سخن بگوییم/ سخنرانی
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۱۱

چگونه در جمع راحت سخن بگوییم/ سخنرانی

آیا شما شنا با کوسه ماهی ها از در صحبت کردن در جمع ترجیح می دهید؟

ممکن است مجبور شوید که با جمعی از همکارانتان صحبت کنید و عصبی شوید یا نقش شما در جمع، این باشد که باید گزارش هایی را ارائه دهید.آیا دهان شما خشک می شود؟ یا اینکه مغز شما از کار می افتد؟ آیا همیشه شما “اِ اِ” می کنید؟

در حقیقت آیا شنا با کوسه ماهی ها را به صحبت کردن در جمع ترجیح می دهید؟

اگر جواب شما بلی است پس بدانید که پیوستن به یک باشگاه جاییکه که بتوانید صحبت کردن را تمرین کنید، می تواند به شما کمک کند تا اعتماد به نفس بدست آورید. شما یاد خواهید گرفت وقتی در جمع مخاطبین قرار می گیرید چگونه سخن شما در طرف مقابل تأثیرگذار باشد.

اصل۱: مخاطبانتان را شناسایی کنید.

حضار چه کسانی هستند، چند نفرند، سطح آگاهی، تحصیلات، محدوده سنی، جنسیت، زمینه فرهنگی؟ چرا آنها آنجا هستند؟ نیازهای آنها چیست، آنها انتظار دارند چه چیزهایی را از شما یاد بگیرند یا بشنوند؟
اگر سخنرانی برای یک گروه بزرگ است، ازطریق شخص در اختیار، اطلاعات در مورد حضار جمع آوری نمایید.
تحلیل سنجیده مخاطبین این اطمینان را به شما می دهد که سخنرانی و اجرای درستی را برای حضار داشته باشید.

اصل۲: آماده سازی

آمادگی لازم از قبل، از اجرای ضعیف شخص سخنران پیشگیری می نماید.
هرچه بیشتر در مورد محل سخنرانی و مخاطبین شناخت داشته باشید، آرامش بیشتری در هنگام اجرا خواهید داشت. چیزهای خیلی ساده یا پیچیده آماده نکنید.
در هنگام تمرین زمان را در نظر بگیرید. آنقدر تمرین کنید که بدانید مطابق چارچوب زمانی تعیین شده هستید.
مطمئن باشید که با موضوع سخنرانی راحت هستید.
تمرین کنید، تمرین کنید و بارها تمرین کنید.
با کسی تمرین کنید که بازخورد می دهد.
فیلم ویدئویی خودتان را بگیرید. صدایتان را ضبط کنید.
زمان زیادی را برای نوشتن، ویرایش، بازبینی و تمرین کردن اختصاص دهید.
مجسم کنید که از اجرای خود لذت می برید.

اصل۳: سخنرانی/ارئه

قاعده اصلی:
آنچه را که قصد دارید به آنها بگویید، بیان کنید.
مقدمه
به حضار اجازه دهید تا هدف از ارائه سخنرانی شما را بدانند. آنچه را که می خواهید به آن برسید در یک جمله بیان کنید. وضعیت ایستادن یا حرکات خود را روی موضوع سخنرانی مشخص کنید. در ابتدای سخنرانی از عذرخواهی بپرهیزید یا اینطوری شروع نکنید که “من داشتم فکر می کردم در مورد اینکه چه چیزی امروز بگویم.”

برای شروع سخنرانی چیزی بیان کنید که توجه مخاطب را جلب کند. برای جلب توجه مخاطب می توانید سخنرانی خود را با طرح یک سؤال، بیان یک واقعیت یا یک داستان مهیج یا یک لطیفه آغاز کنید. یا اینکه یک عکس یا نمودار نشان دهید و توجه آنها را جلب کنید.

بدن، هدف، چشم انداز:
با مخاطبین ارتباط برقرار کنید. استدلالهایتان را بصورت منطقی بیان کنید بطوریکه مخاطب به آسانی بتواند از خط فکری شما تبعیت کند.
مطالب اصلی را مشخص کنید. واقعیت ها را بیان کنید. چیزهایی که برای مخاطب مفید هستند را در نظر گرفته و بیان کنید. مواظب باشید که تعادل سخنرانی تان حفظ شود. به مخاطب نشان دهید که مسئله را حل می کنید. با بیان حکایت های مرتبط با موضوع مورد صحبت، مخاطبتان را علاقمند کنید. از نمودارها، اسلایدها، وایت برد یا کاغذ استفاده کنید. مخاطبان را با دانسته های خود ترغیب کنید. از مثال های متنوع استفاده کنید. یک مسئله یا موضوع را مطرح کنید و جزئیات آن را تشریح کنید و راه حل پیشنهاد کنید.
مطالب باید مرتبط با موضوع سخنرانی تان باشد. هر مطلب بی ربط یا بی اهمیت دیگر هرچند که جالب یا سرگرم کننده باشد را حذف نمایید.
جمع بندی، نتیجه گیری
مواردیکه که لازم است انجام شود را خلاصه وار بیان کنید. و بخواهید که این ایده ها را عملی کنند. هرگز مخاطبان را به حال خودشان رها نکنید. از آنها بخواهید هرآنچه که مناسب پیام شماست را انجام دهند. به سؤالاتی که از شما پرسیده می شود پاسخ دهید.
در خاتمه یک نتیجه گیری از سخنان خود داشته باشید بصورتیکه منعکس کننده و پوشش دهنده نظرات و عقایدی که از ابتدای سخنرانی بیان کردید، باشد. با یک بیان قوی خاتمه دهید. این همان چیزی است که در ذهن مخاطب ماندگار است.
اصل۴: ارائه سخنرانی

اشتیاق طبیعی. با تمرین زیاد و تسط به موضوع، سخنرانی موفقیت آمیزی را خواهید داشت. اما اگر احساس ترس و نگرانی داشته باشید نمی توانید آن را انجام دهید و یا اینکه تأثیرش را در مخاطب از دست می دهد.
اگر یک میکروفون آنجاست، به محض شروع سخنرانی، ببینید مخاطبان چه واکنشی نشان می دهند. در صورت لزوم ازینکه به حضار نزدیکتر شوید، نهراسید.
اگر خوب می توانید شوخی کنید اینکار را انجام دهید مگرنه اینکار را نکنید. فقط در جای مناسب شوخی کنید.
صاف بایستید و یک پا اندکی به سمت جلو متمایل باشد.
لباس مناسب بپوشید. آراسته باشید. کفشهای راحت بپوشید.
حرکات دستها در هنگام سخن گفتن بطور طبیعی باشد. به دستهایتان نگاه کنید. اگر حرکت دستهایتان خیلی زیاد است لباس جیب دار بپوشید که یک دست را در آن بگذارید. حرکات دست برنامه ریزی شده، ملایم و با محتوای کلام شما متناسب باشند ولی بیش از حد آنها را حرکت ندهید.
در شروع دو یا سه نفر که در معرض دید شما هستند را انتخاب و هنگام صحبت کردن به آنها نگاه کنید. سپس بطور منظم بقیه حضار را نگاه کنید. اگر مدام چشمانتان را از این سو به آن سو بگردانید، عصبی به نظر می آیید. اگر فقط برای یکنفر صحبت کنید دیگران را عصبی می کنید.
در طول ارائه به ترتیب از مثالها، نوشتن روی وایت برد یا اسلاید استفاده کنید.
به یاد داشته باشید که مردم شما را بواسطه احساسی که بوجود می آورید به ذهن می آورند. زیرا آنها ایمان دارند به آنچه که شما ارائه می کنید. درک کاملی از موضوع داشته باشید. مطالب و یادداشتتان را برای جلوگیری از اشتباه بررسی کنید.
اگر از روی متن سخنرانی روخوانی کنید، اینطور به نظر می رسد که مبحثتان را نمی دانید.
نوشتن متن سخنرانی، خوب است ولی برای از روخواندن سخت است و خیلی کمتر به آن گوش می دهند. حضار اینطور فکر می کنند “من اگر می دانستم که او می خواهد از روی نوشته بخواند، خودم بهتر می توانستم اینکار را انجام دهم.”

اصل۵: طرحریزی کردن صدایتان

 • خیلی مهم است که صدایتان شنیده شود. سعی کنید تمرین سخنرانی داشته باشید. مثلاً اصوات صدادار , a, e, i, o, u را بطور آهسته بگویید. ابتدا آنها را در یک مرحله بصورت زمزمه، سپس با آرامی و ملایمت و سرانجام با صدای بلند تلفظ کنید.
  <واضح و شمرده صحبت کنید. هنگام رانندگی با نگاه کردن به تابلوهای خیابان، دهانتان را کاملاً باز کنید. مطمئن شوید که شما یک کلمه را بطور کامل تلفظ می نمایید. یا اینکه عدد روی پلاک را واضح ادا کنید و به این طریق روی صدایتان کار کنید.
  دهانتان را به اشکال مختلف باز کنید.
  سخنرانی تان را تمرین کنید و هر کلمه را بطور شمرده و واضح بیان کنید.
  مطمئن شوید که مکث ها را در سخنرانی تان رعایت می کنید.

  اصل۶: وسایل کمکی دیداری

  مطالب مشخص و دسته بندی باشد. اگر مطلب ارائه شده زیاد باشد مخاطب آن را به ذهن نخواهند سپرد. رعایت این نکته باعث می شود که پیامهای شما را بهتر دریافت کنند.
  متن سخنرانی را در طول مدت اجرا طوری دستتان نگیرید که حضار آن را بخوانند و به سخنرانی شما گوش ندهند. در پایان منابع و مراجع موجود را به مخاطبان معرفی کنید تا جزوات مختلفی داشته باشند.
  مطمئن شوید که اسلایدها دقیق و کوتاه و به آسانی قابل درک هستند. حداکثر۵ الی ۶ سطر در هر اسلاید جا دهید بطوریکه از انتهای اتاق هم خوانا باشد.
  زمانیکه به پرژکتور نیازی ندارید آن را خاموش کنید. فقط از آن در مواقع لزوم از آن استفاده کنید..
  پشت تریبون، کامپیوتر، پرده و … پنهان نشوید. در مکانی بایستید که روشن باشد و دیده شوید.

  اصل۷: در پایان

  زمان سؤال- سؤال را تکرار کنید تا اگر کسی آن را متوجه نشده بود، بداند. سپس به طور واضح پاسخ دهید و برای آن وقت بگذارید. ممکن است که با پرسشگر تبادل نظر کنید.
  اگر پاسخ سؤال را نمی دانید، طوری بگویید که جواب آن را پیدا کرده و به آنها خواهید گفت.
  بعد از سخنرانی خود را در دسترس قرار دهید. امکانی فراهم کنید که بعداً به نحوی به شما دسترسی داشته باشند.

  اصل۸: به طور کلی

  برای زمانیکه لوازم صوتی و تصویری دچار مشکل می شود، برنامه ای موسوم به برنامه B داشته باشید.
  مطالب، تجهیزات، زمانبندی و هر چیز دیگری را بررسی کنید.
  واژگان نقش بسیار مهمی دارند. استفاده مؤثر از کلمات را یاد بگیرید.
  از کلمات قدرتمند برای جلب توجه مخاطبان استفاده کنید. استفاده از کلمات قدرتمند احساس اعتماد به نفس و برتری شما را به مخاطبان القا می کند.
  “من فکر می کنم شما موافقید” به جای”من مطمئنم که شما موافقید”
  “من امیدوارم که در نظر بگیرید” به جای “من توصیه می کنم که در نظر بگیرید”
  حتی وقتیکه فقط با یکنفر صحبت می کنید. بگویید: “شما منفعت خواهید برد بوسیله …” صحبت کنید با آن یکنفر.
  وقتیکه در مقابل چند نفر قرار می گیرید و می خواهید صحبت کنید، اگر بترسید، باعث می شود که مخاطبان خود را به زیر دو نفر آن هم چهره های آشنا محدود کنید.

  کم کم شما به مرحله ای می رسید که برای رسیدن به اهداف خود بایستی در جمع صحبت کنید. اصول فوق به شما کمک می کند که توانمندی صحبت در جلوی جمع را بدست آورید. حالا دیگر شما نباید شنا با کوسه ماهی ها را ترجیح بدهید چون به این طریق آمادگی خوبی پیدا می کنید. به خاطر داشته باشید که ملحق شدن به سازمانی که بتوانید تمرین صحبت کردن داشته باشید به شما کمک می کند که احساس اعتماد به نفس و شایستگی را بدست آورید. شما یاد می گیرید که چطور تأثیرگذار باشید زمانیکه در جمع قرار می گیرید.

 • رامین کاوه
  رامین کاوه
  شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید
  دوره G
  تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

  مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

  بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
  05137286679
  info@asatiriran.com
  محصولات
  با ما همراه باشید