خانه » مقالات آموزشی » زبان بدن » چگونه بدنمان را میشنویم – زبان بدن ۱
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۱۱

چگونه بدنمان را میشنویم – زبان بدن ۱

«با چه کسی اینقدر بلند صحبت می کنید، من چیزی که می گویید نمی شنوم.»-رالف والدو امرسون

در هر ارائه، زبان بدن به عنوان ارتباطات غیر کلامی شناخته شده است. ارتباطات غیر کلامی می تواند پیام شما را تقویت و یا تضعیف کند.

مخاطب از طرز ایستادن، حالات چهره، حرکات و ارتباط چشمی تان برداشت های مختلفی از شما و مطالبتان خواهد داشت. و اگر این رفتارهای غیرکلامی حواس مخاطب را پرت کند یا با پیام مورد نظر شما مغایرت داشته باشد، مخاطب بیشتر تحت تأثیر آنچه که می بیند قرار می گیرد تا آنچه که می شنود.

» وقتی چشم‌ها یک چیز می‌گویند و زبان یک چیز دیگر، فرد باهوش به اولی اعتماد می‌کند « رالف والدو امرسون

فرض کنید شما در حال تلاش برای متقاعد کردن مخاطبان به یک سبک زندگی سالمتر هستید. ارائه شما با بیان حقایق و داستان های جذاب در مورد مزایای خوردن میوه ها و سبزیجات، ورزش و کاهش استرس آمیخته شده است. اما شما ارتباط چشمی با مخاطب برقرار نمی کنید، با دستهای ضربدری در جلو ایستاده و در طول ارائه اغلب اخم کرده اید. حتی اگر پیامتان قوی و در یک مسیر منطقی باشد، زبان بدن شما به مخاطب می گوید که شما اعتماد به نفس و اشتیاق در مورد موضوعتان ندارید.

نیروی ژست گرفتن

با نحوه حرکت، وضعیت بدن و ایستادن صحیح  در هنگام سخنرانی می توانید با اعتماد به نفس و شایستگی با مخاطبان خود ارتباط برقرار کنید. محققان دانشگاه هاروارد با بررسی برروی وضعیت بدن افراد در موقعیت هایی که آنها ظاهر می شوند، کشف کردند که نیروی ژست گرفتن باعث افزایش تستوسترون،هورمون مرتبط با اعتماد به نفس و کاهش کورتیزول، هورمون استرس( زمانی که موقعیت بدن برای کمتر از دو دقیقه حفظ می شود) می شود. این مواضع قدرت عبارتند از:
• صاف و بدون قوز بایستید، پاهای خود را به عرض شانه باز کنید

دستانتان باز و دور از بدن قرار گیرد.
دستان باز خود را در محدوه ارتفاع قفسه سینه حفظ کنید.
بنابراین در ارائه بعدی خود با بکار بردن زبان بدن مناسب، اعتماد به نفس و راحتی خود را نشان دهید. سخنرانی خود را با تمرکز برروی نحوه حرکات و ژست گرفتن ها انجام دهید

با تمرین کردن در مجموعه حرکات و ژست های خود به آن هماهنگی لازم برسید. تمرین باعث تنظیم هورمون شده و زمانی که در مقابل مخاطبان قرار می گیرید کمک می کند تا زبان بدن شما اعتماد به نفس شما را افزایش دهد.

رامین کاوه
رامین کاوه
شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید
مطالب زیر را حتما بخوانید
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید