خانه » مقالات آموزشی » استرس » چگونه افکار استرس زا را نابود کنید
تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۲۱

چگونه افکار استرس زا را نابود کنید

افکار استرس زا

رینولدز ظاهرا به یک جنبه‌ی نادر از پیامدهای استرس پی برده است و من هم فکر می‌کنم همین‌طور باشد؛ به طور کلی، ما در اثر یک اتفاق یا تجربه‌ی یک شکست، نه‌تنها حس آرامش‌مان را از دست می‌دهیم، بلکه احساس می‌کنیم چیزهای کوچکی که برای خودمان ساخته‌ و پرورش داده‌ایم هم به کلی پایمال شده‌اند.

اگر شما هم چنین حسی را تجربه کرده‌اید، پس خوشحال باشید؛ چون می‌خواهم بگویم، می‌توانید با یک راه‌حل ساده و در عین حال قدرتمند با آن مقابله کنید. خیلی ساده است؛ اما اراده می‌خواهد. در یک جمله «افکار استرس‌زا را قبل از اینکه شانس به‌وجود آمدن در ذهن‌تان را داشته باشند، از بین ببرید» در واقع قبل از اینکه گریبان‌تان را بگیرند در نطفه نابودشان کنید!

بهترین راهکاری که من برای این کار می‌شناسم روشی است که اسمش را گذاشته‌ام «نفس راحت». هر زمان که یک رویداد استرس‌زا را تجربه کردید یا تلفنی داشتید که کسی قصد داشت شما را تحریک کند تا عصبانی شوید یا اصلا اگر یک ایمیل توهین‌آمیز دریافت کردید یا یک جلسه‌ی کاری داشتید که مطابق میل‌تان پیش نرفت، سعی کنید تمرینی را که می‌گویم، انجام بدهید.

به موقعیتی که مضطرب‌تان کرده فکر کنید، به آرامی یک نفس عمیق بکشید و مکث کنید! جرزنی نکنید! هنوز نگفتم عمل بازدم را انجام بدهید! همین‌طور که نفس‌تان را نگه می‌دارید، تصور کنید همه‌ی استرس درون‌تان همراه با بازدم مثل یک نسیم که از کنار صورت‌تان می‌گذرد شما را ترک می‌کند. این کار را سه بار پشت سر هم تکرار کنید؛ نمی‌توانم برای‌تان توصیف کنم چقدر از کم شدن استرس و بهتر شدن حال‌تان شگفت‌زده خواهید شد.

می‌توانید (و من با اطمینان می‌گویم باید) چندبار در طول روز کاری‌تان و البته در هر زمان دیگری که حس می‌کنید ناآرام هستید، این تکنیک را به کار ببرید. می‌دانم الان ممکن است خیلی‌هایتان بگویید: «ای بابا بازم حرفای تکراری!» ولی حتی برای یکبار هم که شده، امتحان کنید. نفس عمیق همیشه جواب می‌دهد!

این سه روش که آقای رینولدز به شما پیشنهاد کرده است، هرکدام به خودی خود آن‌قدر قوی هستند که برای حفظ آرامش در محیط کار حتما کمک‌تان می‌کنند. اما توصیه‌ی من و مبتکر این سه روش این است که هر سه روش را با هم به‌کار بگیرید. این سه روش بی‌سروصدا، مثبت و سازنده هستند. مهم نیست که چند نفر از آنهایی که از شدت ناامیدی و هجوم مشکلات موهایشان را می‌کشند، سرشان را به دیوار می‌کوبند یا مدام ناله می‌کنند اطرافیان شما هستند؛ مهم این است اگر آنها نمی‌توانند راه‌حل‌هایی را که شما یاد گرفتید، ببینند، شما هم آنها را نمی‌بینید. شما دیگر نه‌تنها اسیر استرس‌های کاری‌تان نمی‌شوید، بلکه فردی تأثیرگذار هستید؛ حتی اگر کوچک‌ترین اتاق بزرگ‌ترین شرکت دنیا مال شما باشد!

شما در جزیره‌ی آرامش‌ خودتان، مقابل دریای وحشت و نگرانی شرکت‌های بزرگ روی شن‌های نرم اعتماد به نفس دراز کشیده‌اید.

محمد عبدی
محمد عبدی
  دوره G
  مطالب زیر را حتما بخوانید
  تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

  مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

  بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
  05137286679
  info@asatiriran.com
  محصولات
  با ما همراه باشید