خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » چطور موفقیت یک نفر را میتوان پیش بینی کرد؟ (راهنمایی : هیچ ربطی به IQ ندارد !)
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۱۵

چطور موفقیت یک نفر را میتوان پیش بینی کرد؟ (راهنمایی : هیچ ربطی به IQ ندارد !)

موفقیت

داشتن حالت ارتجاعی مهم تر است از داشتن IQ بالا برای موفقیت…

اخیرا دانشگاه پنسیوانیا یافته های جدیدی کشف کرده است که تا به امروز باور عمومی بر خلاف آن نظر میدادند… پس از ۳۰ سال تحقیق دانشگاه پنسیلوانیا کشف کرده است که فاکتوری بزرگ تر از IQ در موفقیت افراد، حالت ارتجاعی شخصیت آنها است.

به زبان ساده تر،
اگر کودکی IQ و هوش بالایی داشته باشد اما از کودکی به وی برچسب خنگ و نادان زده شود، احتمال اینکه این کودک در زندگی موفق شود، صفر است.

همچنین مثال های برعکس نیز موجود هست؛
دانشمندان، محققان و افراد موفقی که علارغم نداشتن مدرک تحصیلی، یا حتی سطح معمولی تحصیلات و فعالیت های وابسته به هوش مانند درس خواندن، توانستند در زندگی موفقیت های بزرگی را بدست آورند.

معمولا به مبحث IQ و هوش، بیش از آنچه که اهمیت دارد، اهمیت داده میشود !

و البته اوضاع زمانی وخیم تر میشود که از سال های ۱۹۰۰، آلفرد بینت (Alfred Binet) کاشف مبحث تست IQ متوجه شد که «محدودیت های آزمون ها، به نشانه محدودیت هوش افراد نیست و هوش میتواند جنبه های ارزیابی خیلی بیشتری از یک آزمون داشته باشد.»

اما همچنان درحال آزمون گرفتن از بچه ها، دانشجویان، کارمندان و … هستیم تا بهترین متقاضی را انتخاب کنیم… درحالی که کاشف این آزمون ها خودش معتقد بود با یک آزمون نمیتوان به کیفیت واقعی هوش و مهارت افراد پی برد !

اما موضوع این مقاله چیز دیگریست…
میخواهیم بدانیم چرا تعداد افراد موفق در دنیا اینقدر کم است؟
آیا موفق شدن سخت است؟ یا مسیر خاص و ویژه ای دارد؟ و یا ما دیدگاه درستی نسبت به آن نداریم و در بیراهه داریم سیر میکنیم؟

ماجرا از این قرار است : نابغه بودن و یا داشتن IQ بالا تضمین کننده موفقیت نیست. هزاران موسیقیدان، هنرمند، کارآفرین و نویسنده ناموفق، خواهید دید که هوش و استعداد بالایی داشتند اما نتوانستند از هوش و نبوغ شان به خوبی استفاده کنند.

چند نفر از شاگرد اول های دوران مدرسه شما به موفقیت بزرگی رسیدند؟
احتمالا انگشت شمارند نام هایی که در ذهن تان می آید… آنها هوش سرشاری داشتند که میتوانستند آزمون های سخت درسی را با نمرات خوب پاس کنند و شاگرد اول باشند، اما چرا در زندگی، کار و یا روابط شان موفق نشدند؟

نکته کلیدی اینجاست : آنها هوش داشتند اما مهارت ارتجاع پذیری نداشتند !
اجازه بدهید چند نمونه از موفق ترین افراد دنیا را به شما معرفی کنیم که نه هوش بالایی داشتند، نه استعداد خاصی داشتند و نه نمره آزمون ‌IQ آنها بالا بود… اما حالت ارتجاعی در زندگی داشتند :

بیل گیتس؛
اولین شرکتش یعنی Traf-O-Data یک شکست به معنی واقعی کلمه بود، و حتی محصولات اولیه شرکت بعدی اش یعنی Microsoft خوب کار نمیکردند.
استفان کینگ؛
نویسنده شهیر داستان های ترسناک که کتاب هایش بیش از ۳۵۰ میلیون نسخه فروش رفته، اولین و پرفروش ترین کتابش بیش از ۳۰ مرتبه توسط انتشارات مختلف رد شد.
اپرا وینفری؛
در کودکی در خانواده فقیر بدنیا آمد، مادر و پدرش او را رها کردند، در نوجوانی به وی تجاوز شد، در ۱۴ سالگی بچه دار شد که طفل به خاطر عدم سلامتی کامل فوت کرد. با تمام این بدبختی ها و شرایط دشوار زندگی، بورسیه دانشگاه گرفت، موفق ترین برنامه تلوزیونی دنیا را مجری گری کرد و ثروتمندترین زن سیاهپوست جهان شد.

تحقیقات نشانه های جالبی برای موفق شدن به ما داده اند که در آن IQ، هوش یا استعداد در جایگاه های خیلی پایین قرار دارند و اصلا در اولویت نیستند…

در سال ۱۹۲۰ تحقیقی بر روی ۱۵۰۰ کودک انجام شد که تست هوش IQ آنها بالای ۱۴۰ (که نمره خوبی محسوب میشود) بود، انجام گرفت. میانگین امتیاز هوش آنها، ۱۵۰ بود.فعالیت این ۱۵۰۰ کودک تحت نظر قرار گرفت تا ارتباط بین هوش بالا و موفقیت در زندگی کشف شود.
نتایج حیرت آور بود…

گروه اول (که موفق ترین افراد بودند) با گروه سوم (که ناموفق ترین افراد بودند) مقایسه شدند. با اینکه هر دو گروه تقریبا امتیاز IQ یکسانی داشتند، اما اکثر افراد در گروه سوم فرد متخصص در زندگی، یا با سطح و موقعیت اجتماعی خوبی نشدند.

در گروه سوم، نرخ اعتیاد به الکل و طلاق بالاتر از گروه های دیگر بود.

افرادی هم که در گروه اول (موفق ترین ها) بودند، سه فاکتور یا نشانه موفقیت داشتند که افراد در گروه سوم نداشتند… آنها هدف محور بودند، اعتماد به نفس بالا و پشتکار داشتند. (منبع این تحقیق)

ممکن است IQ تاثیری در موفقیت داشته باشد، اما داشتن حالت ارتجاعی مهم تر است.
منظور از حالت ارتجاعی یا resilience این است که هربار پس از زمین خوردن، بلند شوید، تسلیم نشوید و همواره برای رسیدن به اهداف تان تلاش کنید؛ مثل یک فنر، که با فشاری که تحمل میکند، نیروی ذخیره بیشتری برای آزاد کردن و پریدن دارد.

بنابراین اگر در کاری استعداد یا هوش کافی ندارید، اصلا نگران نباشید… کافیست حالت ارتجاعی داشته باشید؛

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید