خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » چرا خواستن، توانستن است؟ قسمت اول – رویای بزرگی در سر بپرورانید
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۳۱

چرا خواستن، توانستن است؟ قسمت اول – رویای بزرگی در سر بپرورانید

رویای بزرگ

جول اوستین را همه ما می شناسیم واعظ و سخنران مشهوری که نه تنها توانسته زندگی فوق العاده ای برای خود بسازد بلکه به انسان های زیادی در سر تا سر دنیا کمک کرده تا زندگی موفق داشته باشند و به رویاها و آرزوهای خود برسند و مفهوم خواستن توانستن است را به واقعیت تبدیل کنند.

جول اوستین سخنرانی ها و کتاب های زیادی دارد که در این سخنرانی ها و کتاب ها راهکارهایی بسیار کاربردی و عالی ارائه می دهند.

ما در اینجا قصد داریم کتاب خواستن توانستن است، او را معرفی کنیم.

این کتاب در هشت فصل بسیار مفید نوشته شده که من به خاطر علاقه ام به این کتاب خلاصه ای از نکات مهم هر فصل را در یک مقاله جداگانه برای شما نوشتم تا اگر فرصت خواندن این کتاب را ندارید بتوانید با این خلاصه ها نکات خوبی یاد بگیرید و در زندگی تان پیاده کنید‌.

آری؛ «خواستن توانستن است»

فصل یک: داشتن رویای بزرگ
فصل دو: تمرکز بر هدف
فصل سه: خوشبینی و بالا بردن سطح انتظارات
فصل چهار: نگرش مثبت
فصل پنج: متعهد شدن به عالی بودن
فصل شش: همیشه در حال رشد و پیشرفت بودن
فصل هفت: خدمت به دیگران
فصل هشت: مشتاق ماندن

امروز و در اولین قسمت از این مقاله، می‌خواهیم فصل اول را با هم بررسی کنیم.

فصل اول | رویای بزرگ در سر بپرورانید

در فصل اول این کتاب جول اوستین از ما می خواهد رویاهای بزرگی در سر بپرورانیم و برای رویاهایمان نمادهایی تهیه کنید تا زودتر به آن ها برسیم. کتاب با مثالی از بازیگر معروف آمریکایی جیم کری شروع می شود.

جیم همیشه آرزوی بازیگر شدن داشت اما هیچ وقت نقش خوبی به او پیشنهاد نمی شود و همیشه به در بسته می خورد. جیم در خانواده فقیر و در یک ون فولوکس بزرگ شده بود و شاید به اعتقاد خیلی ها شانسی برای بازیگری نداشت. او یک روز که به خاطر پیدا نشدن نقش خوب خسته و نا امید بود با ماشین قدیمی اش به سمت تپه ای رفت و از بالا به شهر نگاه کرد.

در همان لحظه فکری عجیب به ذهن جیم رسید و او دست به کار عجیبی زد. اشتباه نکنید او از بالای تپه خودش را پایین پرت نکرد بلکه یک چک ده میلیون دلاری در وجه خودش نوشت و پشت آن ذکر کرد:

به خاطر ایفای نقش در یک فیلم پرطرفدار.

خب شاید این کار از نظر خیلی ها احمقانه به نظر برسد اما او هر وقت نا امید می شد به این چک نگاه می کرد و با انرژی به تلاشش ادامه می داد. چند سال بعد او تبدیل به یک کمدین معروف در آمریکا شد که برای هر فیلم حقوقی بین پانزده تا بیست و پنج میلیون دلار دریافت می کرد.

شاید شما قدرت تصور و خیال پردازی را باور نکنید اما طبق گفته محققان شما به سمت چیزی خواهید رفت که بیش تر اوقات در حال مرور آن هستید. این سوال را از خود بپرسید و صادقانه جواب دهید:

من بیش تر وقت اوقات به چه چیزی فکر می کنم؟
تصور من از آینده چگونه است؟
خودم را صاحب یک خانه بزرگ، شغل خوب، خانواده سالم و موفق می بینم؟
یا این که یک انسان شکست خورده، ناموفق و بیمار را در آینده خودم تصور می کنم!

در هر دو صورت شما در راه رسیدن به تصورتان هستید. شما یک بار قرار است زندگی کنید پس لذت رویاهای بزرگ و رسیدن به آن ها را از خود نگیرید. جرات داشته باشید و رویای بزرگ در سر بپرورانید.

» نماد رویایتان را فراموش نکنید

رویاهای هر کدام از ما متفاوت است.
شاید کسی رویای یک تجارت بزرگ در سر دارد، یا می خواهد رتبه کنکور به دست بیاورد یا ارزوی بچه دار شدن دارد، شاید هم می خواهد بزرگ ترین هتل کشور را بخرد. یا ممکن است رویای معلم شدن در سر داشته باشد.

در هر صورت هر رویایی که دارید در مرحله اول نترسید و فکر نکنید که این رویای شما در شرایط کنونی تان محال و غیر ممکن است. در حقیقت افراد موفق زیادی از نماد رویاهایشان کمک گرفتند و بعد این رویاها را به واقعیت تبدیل کردند.

مثل همان جیم کری که شاید به خاطر فقر خانوادگی اش هیچ کس تصور نمی کرد بتواند تبدیل به یک ستاره سینما شود و میلیون ها دلار درآمد داشته باشد.

تخیل بشریت را از میان عصرهای تاریک به وضع فعلی تمدن رسانده است. تخیل باعث شد که کلمب قارۀ آمریکا را کشف کند. تخیل باعث شد که فرانکلین برق را کشف کند.
ال فرانک بام نویسنده مشهور آمریکایی، خالق رمان جادوگر شهر از

نکته ای که به جیم کری و خیلی های دیگر کمک کرده تا به موفقیت برسند، نمادی بود که برای رویای خود تهیه کردند. جول اوستین از ما می خواهد نمادی برای رویایمان داشته باشیم و همیشه آن را نگاه کنیم تا روزی که به رویای مان می رسیم، نا امید نشویم. مثل جیم کری که چکی در وجه خود کشید و در هنگام نا امیدی به آن نگاه می کرد، شما هم باید نمادی برای رویای تان تهیه کنید.

اجازه دهید یک مثال دیگر از فصل اول کتاب خواستن توانستن است، برایتان بنویسم. جول می گوید دوستی داشت که سال ها صاحب فرزند نمی شدند. به دکترهای زیادی مراجعه کرد اما نتیجه نگرفتند. تا این که این دوستش تصمیم می گیرد نماد رویایش که همان بچه دار شدن بود، تهیه کند.

او به سراغ درست کردن اتاق کودک می رود و وسایلی را که یک کودک نیاز دارد، تهیه می کند. خیلی ها این کار او را مورد سرزنش قرار می دهند اما چند وقت بعد او نه تنها به آرزویش می رسد، بلکه صاحب دو قلو می شود.

رویا و هدف شما هر چه که باشد، هر چه قدر بزرگ و به خیال اطرافیان تان دست نیافتنی، سعی کنید برای آن نمادی بخرید و جلوی چشم تان قرار دهید. این نماد علاوه بر این که به کائنات انرژی مثبت می فرستد، باعث می شود هر لحظه به یاد رویا و هدف تان باشید و برای رسیدن به آن تلاش کنید.

مثلا اگر آرزو دارید خانه ای بخرید یک کلید به دسته کلیدتان اضافه کنید و به خودتان همیشه یادآور شوید که این کلید خانه جدیدتان است که به زودی آن را خواهید خرید. از ته دل یقین داشته باشید که اگر با تمام وجودتان بخواهید بدون شک خدا هم کمک تان می کند و به هدف تان می رسید.

» در این مورد می‌توانید از وضعیت آلفای ذهنی برای تحقق رویاهایتان استفاده کنید

فراموش نکنید اگر دور نمایی برای آینده تان نداشته باشید، روزهایتان تکراری خواهد گذشت و سرگردان دور خود خواهید چرخید اما نمادها به شما کمک می کنند تا هدف هایتان را به طور مستمر مرور کنید و باور داشته باشید که آن ها دست یافتنی اند. و هر باوری بدون شک تبدیل به واقعیت می شود.

در فصل بعد هم با ما همراه باشید تا خلاصه ای کاربردی از فصل دوم این کتاب را با هم مرور کنیم. در فصل دوم درباره تمرکز بر اهداف صحبت خواهیم کرد.

قبل از این که به سراغ فصل بعدی برویم، دوست دارم از شما بخواهم همین حالا نمادی برای رویتان تهیه کنید و در زیر این مقاله برای ما از نمادهای اهداف تان بنویسید.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید