خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۰۱

چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم؟

3 مهارت سخنرانی برای ایجاد جذابیت سخنرانی

تقریباً همه ما در زمان تحصیل خود، معلمانی را داشته‌ایم که متوجه نمی‌شدیم کلاس آنها چه زمانی تمام شد و از آن طرف معلمانی را داشته‌ایم که پس از ۵ دقیقه از آغاز کلاس، بی‌صبرانه منتظر پایان کلاس بودیم (و البته آن کلاس‌ها همیشه آنقدر طولانی بودند که انگار هیچوقت تمام نمی‌شدند!)

ممکن است خود ما نیز در این حیطه قرار داشته باشیم و اینقدر خسته کننده صحبت کنیم که دیگران نیز از صحبت‌های ما واقعاً خسته شده باشند اما به دلیل جایگاه اجتماعی ما، توهم خود برتر بینی و….. اصلاً متوجه این موضوع نمی‌شویم.

در این مقاله قصد داریم ببینیم که چرا خسته کننده صحبت می‌کنیم و چه راهکارهایی برای جذاب صحبت کردن وجود دارد؟

چرا خسته کننده هستیم؟

این که چرا خسته کننده هستیم می‌توان هزاران دلیل داشته باشد! اما بهترین هنر این است که تا می‌توانیم با مخاطبان همدلی داشته باشیم، خودمان را جای آنها بگذاریم و ببنیم که به چه دلایلی ممکن است خودمان از چیزی خسته شویم؟

اجازه بدهید داستان خسته کننده صحبت کردن را با چند سناریو مرور کنیم!

دلیل این که معمولاً در سناریوهای بحث جذاب و یا خسته کننده صحبت کردن از معلمان عزیز استفاده می‌کنم این است که بسیاری از ما تجربه‌ای با آنها داشته‌ایم و برای بسیاری از ما ملموس است.

سناریو ۱: یک معلم بد اخلاق!

همه ما معلمان بد اخلاقی را تجربه کرده‌ایم که با این که از مطالب و روش‌های آموزشی جالبی استفاده می‌کنند اما به دلیل این که خودشان افراد خوش اخلاقی نیستند ما از صحبت آنها نمی‌توانیم خیلی خوشمان بیاید!

دوره غیر حضوری سخنرانی و فن بیان را از دست ندهید

سناریو ۲: روزی که این درس‌ها به دردمان می‌خورد

همیشه این سوال برای ما وجود داشته که

دانستن بزرگترین رودخانه روسیه به چه درد ما می‌خورد؟ و یا با دانستن مبنای اعداد در دوره راهنمایی دقیقاً چه چیزی به ما اضافه شد؟

این سناریو به ما نشان می دهد که اگر ما ندانیم که موضوع X به درد ما می خورد یا خیر، مطمئناً به آن توجه زیادی نخواهیم داشت.

هوش هیجانی EQ چیست؟ – EQ چه تفاوتی با IQ دارد؟

سناریو ۳: یک دوست پرحرف

حتی اگر یک موضوع جذاب از یک دوست دوست داشتنی نیز بیان شود، اگر این صحبت بسیار خسته کننده باشد می توانیم مطمئن باشیم که تحت هیچ شرایطی نمی توانیم یک صحبت را بیش از ۲ ساعت تحمل کنیم!!!

چون مغز ما یک توان پردازش ۹۰ دقیقه ای دارد و بهینه ترین حالت این است که تا حد ممکن بیشتر از آن فشار نیاوریم و پس از استراحتی کوتاه مجدداً صحبت را آغاز کنیم.

منبع : بیشترازیک

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید