خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » چرا باید دارن هاردی و ایده انقلابی اثر مرکب را بشناسید؟
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۱۵

چرا باید دارن هاردی و ایده انقلابی اثر مرکب را بشناسید؟

افراد موفق

چون بدون این ایده در زندگی جای دوری نخواهید رفت…

دارن هاردی را می شناسید؟

اگر این مرد را نمی شناسید به این معنیست که هنوز یکی از جدیدترین روش های پیشرفت شخصی را نمی دانید… دارن هاردی موسس و سر دبیر مجله ی موفقیت Success در امریکاست.

به گفته ی خودش او هر ساله با چندین متخصص گفت و گو می کند، چندین مقاله و کتاب را خوانده و بررسی می کند و با افراد مشهور از جمله بازیگران، قهرمانان ورزشی، سرمایه گذاران بزرگ و صاحبان کسب و کار موفق ملاقات می کند و خلاصه همه جوره همه ی فنون موفقیت، رشد و پیشرفت شخصی را پیدا کرده و به حالت قابل ارائه برای دیگران تبدیل می کند.

دو شبکه ی تلویزیونی به صورت تمام وقت برنامه های تولید شده ی موسسه ی او را پخش می کنند.

کسی که آنتونی رابینز (بزرگترین سخنران انگیزشی جهان که بیش از ۴ میلیون نفر در دوره های او شرکت کرده اند) که دوست صمیمی اوست راجع به او می گوید : «دارن، خلاصه ی بهترین هاست.»

او همچنین شاگرد «جیم ران» اسطوره ی طرح های اقتصادی است.
در ۱۸ سالگی درآمد ۶ رقمی داشت، در ۲۰ سالگی خانه ای در محله ی اعیان نشین شهر نیویورک، در ۲۴ سالگی درآمد سالانه ی ۱ میلیون دلاری و در ۲۷ سالگی شرکتی به ارزش ۵۰ میلیون دلار را به دست آورد.

دارن حاصل تلاش هایش را در کتابی به نام «اثر مرکب» (compound effect) منتشر کرد که به بیش از ۲۰ زبان ترجمه شده و میلیون ها نسخه از آن به فروش رفته است.

او در این کتاب عامل موفقیت ها را «جمع قدم های کوچک که ثابت قدم برداشته می شوند» معرفی می کند.

اما این موضوع، در کتاب اثر مرکب با مثال هایی داستان وار بیان شده که یکی از آنها را برای شما نقل می کنیم :

مثال سه دوست در استفاده از اثر مرکب

سه دوست که از بچگی با هم بزرگ شده اند، در یک محله زندگی می کنند و در آمد هر سه نیز مشابه است. هر سه تا سطح تحصیلات و بهره ی هوشی مشابهی دارند و فقط بعد از ازدواج کمی اضافه وزن پیدا کرده اند.

سعید، یک فرد عادی با زندگی روزمره ی عادی و شغل عادی است.
او هر روز کارهای همیشه اش را انجام می دهد و خوشحال است، یا دست کم فکر می کند که خوشحال است.

احسان، شروع به ایجاد تغییراتی کوچک و به ظاهر بی اهمیت در رفتار روزانه اش کرده است؛ او روزانه ۱۰ صفحه کتاب می خواند، ۳۰ دقیقه به مطالب آموزشی یا الهام بخش گوش می کند، روزانه ۱۲۵ کالری از رژیم غذایی خود کم کرده است (معادل ۵ لقمه کمتر از غذای معمولش) و روزانه یک کیلومتر (۱۵۰۰ قدم) بیشتر از گذشته پیاده روی می کند.

شاهین، انتخاب های ضعیفی کرده، او به تازگی تلویزیونی با صفحه ی بزرگتر برای تماشای برنامه ی محبوبش خریده تا بتواند آن را بیشتر و بهتر ببیند، می خواهد دستور آشپزی کیک جدیدی که به تازگی در برنامه ی آشپزی یاد گرفته امتحان کند.

او عاشق شیرینی است و با خوردن شیرینی روزانه ۱۲۵ کالری به رژیم غذایی خود اضافه کرده. در این لحظه وزن هر سه دوست یک اندازه است.

بعد از گذشت پنج ماه هیچ تفاوتی در وضعیت این سه نفر مشاهده نمی شود.
حتی در پایان ماه دهم نیز تغییر محسوسی رخ نداده. در ماه هجدهم تغییراتی جزئی را میتوان دید. در ماه ۲۵ ام تفاوت ها به اندازه ای واضح و قابل اندازه گیری می رسند.

در ماه ۲۷-ام این تغییرات شدید تر شده و در ماه ۳۱ ام به میزان شگفت انگیزی اختلاف در شرایط آنها وجود دارد. احسان خوش اندام شده، ۱۵ کیلو گرم وزن کم کرده و شاهین ۱۵ کیلو چاق تر شده است !

احسان حدود ۱۰۰۰ ساعت مطالعه کرده که باعث پیشرفت در کارش و دریافت ترفیع و پاداش شده است. شاهین چطور؟ او از کارش ناراضی است و زندگی زناشوییش نیز به لبه ی پرتگاه رسیده.

در آخر سعید نیز همان جاییست که دو سال و نیم پیش بود.
نتیجه ی اثر مرکب به همین سادگی است… اثر مرکب مسئول همه ی تغییرات است، خوب یا بد، اما انتخاب با شماست.

می خواهید در کدام جهت از اثر مرکب استفاده کنید؟

در ابتدا شاید نتیجه های بالا اغراق آمیز و دور از واقعیت به نظر برسد، اما با کمی بررسی بیشتر متجه می شویم که شاید نمونه ی آنها را هر روز دیده ایم و فقط به خاطر سرعت کم تغییرات نمی توانیم علت اتفاقات و نقطه ی شروع را درست تشخیص بدهیم.

برای اینکه بهتر این موضوع را درک کنیم، مثال قبل را کمی بیشتر بشکافیم، شاهین را که یادتان هست؟
همان طور که گفتیم او عاشق آشپزی است و خانواده اش هم به خاطر داشتن این هنر به او افتخار می کنند. دستپختش تحسین همه را بر انگیخته.

شاهین بیش از حد شیرینی می خورد اما نه به اندازه ای که کسی متوجه شود، این زیاده روی باعث شده او شب ها بد خواب شود و صبح ها هم به خاطر کم خوابی کج خلق شده، همین ها روی فعالیتش در محل کار نیز تاثیر گذاشته، کم شدن کیفیت کارش صدای رئیسش را در آورده و اغلب روز ها با نارضایتی محل کار را ترک می کند.

فاصله خانه تا آنجا انگار دور تر و خسته کننده تر شده و همین دلیلی شده که در مسیر به سراغ فست فود برود و استرس دلیل پر خوری هم شده !

انرژی پایین اجازه نمی دهد که با همسرش قدم بزند، او فقط حس می کند که دوست ندارد به پیاده روی برود. همسرش بد اخلاقی های شاهین را به دل میگیرد. کم شدن ورزش و استشمام نکردن هوای تازه میزان ترشح اندورفین – هورمون شادی – را در بدنش کاهش داده است که سر حال بودن و اشتیاق را بیشتر از او دور کرده.

با ذخیره ی چربی و اضافه شدن وزن اعتماد به نفس اش کمتر می شود، فکر می کند دیگر جذاب نیست بنا بر این رابطه ی عاطفی اش با همسرش کمتر می شود. با بیشتر شدن فاصله ی شاهین از همسرش او احساس تنهایی می کند به همین خاطر توجهش را با کار بیشتر و بیشتر تماشا کردن تلویزیون منحرف می کند.

همسرش هم برای جبران کمبود محبت و توجه، وقت بیشتری با دوستانش می گذراند تا ذهنش را مشغول موضوع دیگری کند. شاهین همسرش را مقصر این وضع می داند به هر حال دنبال مقصر گشتن و فرافکنی هم راه حلی برای فرار از مشکل است !

اثر موجی رفتار های کوچک شاهین در فاصله ی زمانی نسبتا زیادی تمام زندگی او را تحت تاثیر قرار داد. همانطور که در مقاله ی «چرا فیل ها گاز نمی گیرند و آب روان میتواند سنگ را خرد کند؟» گفتیم پیام اثر مرکب این است: قطره قطره جمع گردد، وانگهی دریا شود.

سخن آخر؛
همانطور که دیدید، اثر مرکب به شما میگوید برفی را که از نوک قله به پایین هل میدهید، وقتی به پایین کوه برسد، یک توپ عظیم برفی خواهد شد.

پس مراقب کارهای کوچک و به ظاهر بی اهمیتی که در طول روزها و هفته ها انجام میدهید باشید؛ همیشه با خودتان فکر کنید آیا این کار کوچک، تاثیر مثبت در آینده ام خواهد داشت یا منفی؟

منبع : سایت های اینترنتی

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید