خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » پول چیست و چطور کار میکند؟ تمام آنچه راجع‌به پول میخواهید بدانید
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۶

پول چیست و چطور کار میکند؟ تمام آنچه راجع‌به پول میخواهید بدانید

پولدارترین ها

اما شما تا زمانی که تعریف درستی از پول نداشته باشید، نمیتوانید آنرا بدست آورید…

کنجکاوی من راجع‌به کلمه‌ «پول»-ی که هر روز می‌شنیدم زمانی بیشتر شد که به جمله‌ای از اسکار وایلد، داستان نویس و شاعر جاودانه‌ای ایرلندی در آخرین کتابش نوشت برخوردم :

این جمله منو شدیدا به فکر فرو برد…
بنابراین تصمیم گرفتم یکبار برای همیشه بفهمم واقعا پول چیست و چطور کار میکند تا بلکه بتوانم از ساز و کار این کاغذهای سبزی که در کیف بعضی‌ها به وفور و در کل زندگی بعضی‌ها اندک پیدا میشود سر در بیاورم.

برای پیدا کردن پاسخ سوالم شروع کردم تاریخ اقتصاد را خواندن؛
کتاب‌های مختلفی از اقتصاددان‌ها، مکاتب اقتصادی و نظریه‌های پولی مختلفی خواندم… آنچه برای شما در این مقاله می‌نویسم چکیده‌ای از آنچه فهمیده‌ام به زبان خیلی ساده و خودمانی است.

پس من اینطوری شروع کردم… ای جهانیان

به من بگویید پول چیست؟
پول و ثروت

همانطور که گفتم، ماجرا از جایی شروع شد که میخواستم بدانم چطور چند برگه کاغذ رنگی، تبدیل به مهم ترین بخش زندگی ما انسان ها شده؟ چطور این چند تکه کاغذ چنین قدرتی دارند که میتوانند ما را مجبور کنند تا ۱۲ ساعت در روز کار کنیم به امید اینکه روزی از آنها بیشتر داشته باشیم (که خواندید قبلا هرچه سخت تر کار میکنیم کمتر داریم…)

واقعا پول، چیز عجیبی است؛
یک جورایی آنکه که ندارد بدنبال آن است که داشته باشد و آنکه دارد از ازدست دادن آن بیم دارد.

تعریف پول به زبان عامیانه و دور از تعاریف تخصصی اقتصادی خیلی سخت است… شاید به تعداد انسان های روی کره زمین، تعریف برای پول وجود داشته باشد. اما همه ما یا حداقل من و شمایی که درحال خواندن این مقاله هستید بر روی یک تعریف پول اتفاق نظر داشته باشیم :

پول، واقعا میتواند زندگی را برای ما راحت تر کند.

توده مردم به اشتباه فکر میکنند پول میتواند آنها را خوشحال کند ! ابدا چنین نیست.
پول اصلا قرار نیست ما را خوشحال یا افسرده کند؛ پول قرار است زندگی را برای ما راحت تر کند… حتی اگر فردی غمگین و افسرده ای باشیم به هر حال با پول میتوانیم در آرامش افسرده باشیم تا در اضطراب طلبکارها.

موافقم… کمی باورش سخت است اما حقیقت است.

زیگ زیگلار، نویسنده، فوق ستاره فروش و سخنران انگیزشی در سمینارهای آموزشی فروش-اش، همیشه این جمله را حضار میگفت و عمیقا باور داشت تنها این جمله میتواند راه زندگی شما را دگرگون کند :

شاید شما هم تا اینجای این مقاله به این نتیجه رسیدید که ؛ اگر ما تعاریف درستی از پول داشته باشیم، به مراتب راحت تر از دیگران میتوانیم پول بدست آوریم و جریان پولی را در زندگی مان زنده نگه داریم.

اگر شما از کاری که انجام میدهید تعریف درستی نداشته باشید؛ هرگز نخواهید توانست آنطور که باید کار کنید و نتایجی بدست آورید که باید بدست آورید.

اگر کارمندی از وظیفه اش در شرکتی تعریف درستی نداشته باشد، هرگز نمیتواند نقش-اش را در شرکت درست ایفا کند. اگر شخصی تعریف درستی از پول نداشته باشد، چطور میتواند پول را وارد زندگی اش کند؟

مطئنا به سختی و با سخت کار کردن – دقیقا بدترین و نادرست ترین راه پول درآوردن(!)

خب، حالا تعریفی که از پول پیدا کردم چیست؟

پول همیشه یک نیاز است !

بیایید باهم صادق و روراست باشیم؛ حتی اگر موجودی بانکی‌ما بینهایت باشد، یک چیزهایی در زندگی هستند که نمیتوانیم با پول آنها را بخریم.

برای مثال، شما نمیتوانید مِهر و محبت مادری را با پول بخرید. یا نمیتوانید یک برادر یا خواهر بخرید. شما نمیتوانید منظره‌ای به زیبایی طلوع آفتاب بخرید؛ و …

اولویت اول استفاده از پول، برای بقای انسان است؛

یعنی شما نیاز دارید زنده بمانید (پوشاک، خوراک، مسکن) و بعد در اجتماع حضور داشته باشید (ماشین، خانه خوب، لباس های مرتب و شیک و …)

بنابراین پول دلیلی بدبختی مردم نیست… بلکه پول نیازِ انسان به ماندن در اجتماع را رفع میکند.

پول، به معنی داشتن کنترل هم هست !

یکی از راحت ترین و شایع ترین جاهایی که انسان تمایل به از دست دادن کنترل و اختیار کامل دارد، دقیقا جاهایی است که پول در آنجا نقش دارد.

ضربه هایی که حرص و طمع، شهوت، پول و قدرت به جامعه انسانی وارد میکند از بمب اتم نیز مخرب تر است؛ مخصوصا زمانی که مصرف لذت گرایانه پول، انسان ها را از اهدافی که در زندگی دارند دور میکند و به یک مصرف کننده محض تبدیل میکند.

چون پول، به شما قدرت انتخاب میدهد. قدرت انتخاب یعنی داشتن کنترل بر اوضاع و شرایط؛ این خیلی خوب است. اما اگر این قدرت تبدیل به قدرت محض شود، حتی میتواند باعث ضربه خوردن وضعیت مالی نیز بشود.

رویاها به کمک پول سریع‌تر به واقعیت تبدیل میشوند

همانطور که قبلا در سری مقاله «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» خواندید، شما ابتدا یک رویا در ذهن‌تان دارید که باید از شرایط و امکانات جهان مادی که در اختیار دارید آنرا تبدیل به واقعیت کنید.

حال، پول، این شرایط و امکانات را بیشتر و بهتر میکند؛ افرادی که رویای بدست آوردن پول، شهرت و مقام در سر دارند، لازم است که با این حقیقت تلخ روبرو شوند : شما تنها زمانی میتوانید پول کسب کنید، که پول داشته باشید.

رویای پولدار شدن، رویای خوبی نیست.
زیرا پول، فقط یک وسیله است تا شما را به رویاهایتان برساند. پول نمیتواند شما را شاد کند، اما شما زمانی که در رویاهایتان پول دارید، شاد هستید؛ دلیل آن داشتن پول نیست بلکه داشتن چیزهایی است که با پول در رویایتان دارید.

پول نباید یک رویا باشد، اما میتواند یک هدف باشد که بدست آوردن آن، قسمتی از رویای‌تان تکمیل میشود.

برای اینکه بهتر تفاوت پول به عنوان هدف و پول به عنوان رویا را درک کنید، مثال زیر را تجسم کنید :

اگر هنوز رویای شما داشتن ۱۰۰ میلیارد تومان پول است، تصور کنید در یک جزیره با یک گنج ۱۰۰ میلیارد تومانی تنها هستید؛

آیا خوشحال خواهید بود؟

پس چه چیزی باعث خوشحالی شما با ۱۰۰ میلیارد تومان خواهد شد؟ شما بدنبال آن هستید…

برده و نوکر پول شدن خیلی راحت است؛ مخصوصا زمانی که پول کلید دروازه زندگی لوکس و مجلل شما باشد. مصرفگرایی، مانند یک تار عنکبوت نازک است که میتواند شما را درون خودش به تله بیاندازد؛ شما قبلا حتما خواندید که با سخت‌تر کار کردن هیچوقت پولدار نمیشوید.

پول، همانطور که در ابتدای مقاله خواندید، فقط قرار است زندگی شما را راحت تر کند و به شما حق و قدرت انتخاب بدهد.
توصیه من به شما؛

چشم اندازی از خودتان برای خودتان داشته باشید.

چشمانتان را ببندید و فرض کنید ۱۰۰ میلیون دلار (یا ۱۰۰ میلیارد تومان) پول دارید.

حالا زندگی خودتان را همانطور که میخواهید طراحی کنید :

رفتارتان چطور تغییر خواهد کرد؟
لحن صحبت کردنتان با دوستانتان چطور؟
نوع پوشش تان چطور؟
برخوردتان با زیردستان چطور تغییر خواهد کرد؟

هرآنچه را با پیشفرض وجود پول، تصور میکنید و دوست دارید را هر روز در خیالتان مجسم کنید… زیرا این دقیقا چشم انداز شماست. چشم انداز شما، دیدی به شما میدهد که کدام سمت حرکت کنید. آیا این کالایی که میخواهید بخرید شما را به چشم اندازتان از خودتان نزدیک میکند یا دور؟ اگر دور میکند… آنرا نخرید.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید