خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » پوشش و لباس مناسب سخنران
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۰۱

پوشش و لباس مناسب سخنران

لباس مناسب سخنرانی

دقیقاً قبل از این که یک سخنران اولین کلام خود را بگوید، پوشش و لباس سخنران است که مورد توجه حضار قرار می‌گیرد و از همین رو یکی از اصلی‌ترین موضوعاتی که یک سخنران باید به آن توجه کند پوشش خود است.

همانطور که بارها در این سایت به این موضوع اشاره کردیم که ذهنیت بیشتر مخاطبان در همان لحظات ابتدایی نسبت به سخنران شکل می‌گیرد و از همین رو سخنران باید همه تلاش خود را بکند که بهترین تصویر را در ذهن مخاطبان به جای بگذارد.

یکی از موضوعات کلیدی برای ایجاد یک تصویر خوب، پوشش سخنران است، زیرا قبل از شروع صحبت سخنران، در مورد او اطلاعاتی را به افراد می‌دهد.

اجازه بدهید یک مثال با مزه بزنم! بدون هیچ اطلاعاتی اگر فردی با شکل و شمایل زیر شروع به سخنرانی کند، شما چه واکنشی به او و صحبت‌هایش نشان خواهید داد؟

اموزش سخنرانی-لباس مناسب سخنرانی

خب مطمئنیم که هیچ سخنرانی اینگونه سخنرانی نخواهد کرد و این فقط یک مبالغه بود اما به هر حال شاید همین الان بتوانید بگویید که تحت هیچ شرایطی این فرد را جدی نخواهید گرفت حتی اگر بگوید که مدیر یک شرکت هواپیمایی است!

در مورد پوشش و لباس مناسب سخنرانی، مخصوصاً در کشور ما مطالب مختلفی ارائه می‌شود که در ادامه قصد دارم چند پیشنهاد و راهکار را با شما به اشتراک بگذارم و البته مطمئن باشید که اینها در حد پیشنهاد باقی خواهند ماند و این شما هستید که باید تصمیم بگیرید از چه لباسی برای سخنرانی خود بهره ببرید؟

متناسب با جمع لباس بپوشید:

این عادت را از خود دور کنید که همیشه یا رسمی لباس بپوشید یا اسپُرت! شما یک انسان هستید و باید انعطاف داشته باشید و متناسب با شرایط لباس بپوشید.
اگر قرار است برای یک رئیس جمهور سخنرانی کنید باید رسمی لباس بپوشید و اگر می‌خواهید برای کودکان بی‌سرپرست یک موسسهه خیریه سخنرانی کنید شاید لازم باشد که لباس یک دلقک را بپوشید (خود من بارها این کار را کرده‌ام!-البته به این کارم افتخار می‌کنم.)

به فرهنگ مخاطبان توجه کنید

اگر در ایران با شلوارک سخنرانی کنید (فرض کنید که بتوانید چنین کاری بکنید!) مطمئناً این نوعی بی‌احترامی به مخاطبان تلقی می‌شود اما ممکن است دانشجویی در دانشگاه اکسفورد خیلی ساده با یک شلوارک و یک پیراهن آستین‌کوتاه سخنرانی خود را ایراد بکند و سپس لقب بهترین سخنرانی دانشجویی را به خود بگیرد.
اما همین موضوع ممکن است در ایران باعث شود که …. (بقیه را از حراست دانشگاه بپرسید…)
جدا از شوخی، توجه کنید که مخاطبان شما چه فرهنگی دارند و بهترین پوشش برای آنها چه پوششی خواهد بود؟

تمیز و مرتب باشید

گفتن این که لباس باید اتو کشیده باشد و یا پیراهن و کت‌و شلوار چروک نباشند و … شاید زیاد از حد بدیهی باشد اما خب اگر به چند سخنرانی در سرتا سر کشور سر بزنیم متوجه می‌شویم که بدیهیات نیز زیاد جدی گرفته نمی‌شوند!
سعی کنید قبل از سخنرانی یک چک لیست آماده کنید که دقیقاً چه چیزهایی را برای لباس‌های خود نیاز دارید (مثلاً گرفتن لباس‌ها ازز خشک‌شویی، گیره کراوات، واکس زدن کفش‌ها و…)

خاص باشید

خاص باشید اما نه بیش از اندازه! یعنی به اندازه کافی شیک‌پوش و مرتب باشید تا از میانگین حاضرین یک سرو و گردن بالاتر باشید اما خیلی اصرار نکنید که بیش از اندازه متفاوت باشید. (تشخیص کاربرد این گزینه کاملاً به شرایط و خودتان وابسته است)

پوشش و لباس مناسب خانم‌ها در سخنرانی

متأسفانه برخی از خانم‌ها بسیاری از بدیهیات سخنرانی را رعایت نمی‌کنند و به همین دلیل یک موضوع مختص آنها ایجاد کردم! (البته پس از نگارش این نوشته، مصاحبه‌ای با خانم دکتر چشمه اعلایی در مورد سخنرانی خانم‌ها انجام دادم که امیدوارم مورد توجه شما قرار بگیرد)
اولین موضوع در مورد پوشش آنها است! دقت کنید که پوشش شما نباید شما را از جایگاه سخنران خارج کند. بسیاری از اوقات دیدهه می‌شود که سخنرانان خانم به قدری آرایش می‌کنند که توجهات را تماماً به چهره خود جلب می‌کنند و این باعث می‌شود که از جایگاه سخنران خارج شوند.
موضوع بعدی کفش پاشنه بلند است! کفش‌هایی که پاشنه آنها آنقدر بلند و با سطح مقطع کم است که شما به درستی نتوانید باا آنها راه بروید، قاتل شما در صحنه سخنرانی هستند! توجه کنید که شما می‌خواهید از جایگاه بلند شوید، از پله‌ها عبور کنید و روی صحنه بروید و سپس احتماً روی صحنه راه خواهید رفت. پس مطمئناً کفش شما باید این قابلیت را داشته باشد…

کفش مناسب در سخنرانی

از آنجایی که تخصص زیادی در این مورد ندارم، به دوست و همکار عزیزم، خانم Diane Windingland مراجعه کردم و مقاله‌ای از وب‌سایتشان با عنوان «What Do Your Shoes Say?» بهره بردم (و البته آن را برای کشورمان بومی سازی کردیم)

کفش‌های زیادی اهل فشن!

راستش اسم متداول این کفش‌ها را بلد نیستم و فکر کنم تصویر به خودی خود گویا باشد!

چنین کفش‌هایی دو خاصیت بسیار بزرگ دارند و آن هم این است که باعث می‌شوند که اولاً هدف اولمان برای سخنرانی به جای ارائه مطلب قدرتمند، به حفظ تعادل تغییر کند و دوم این که این کفش‌ها برای سخنرانی فوق‌العاده هستند چون تضمین می‌دهند که مخاطبان به صحبت ما گوش نمی‌کنند و فقط به کفشمان توجه می‌کنند!

جداً توصیه می‌شود از چنین کفش‌هایی خودداری نمایید.

کفش‌های خیلی فانتزی

نمی‌دانم اسم این نوع کفش‌ها را درست گفتم یا خیر.

این کفش‌ها شاید خیلی قشنگ باشند اما برای سخنرانی اصلاً‌مناسب نیستند، آنها نه خیلی جذاب هستند و نه خیلی رسمی و اصلی‌ترین کارشان این است که به مخاطبان بگویند، می‌توانید من را جدی نگیرید!

کفش‌های کثیف

شاید بدترین نوع کفش‌ها، کفش‌های کثیف برای سخنرانی باشند.

هیچ عذر و بهانه‌ای برای کثیف بودن کفش‌ها پذیرفته نیست و باید بگویم که کافیست یک واکس کوچک جیبی همیشه در کیفتان داشته باشید تا با چنین منظره‌هایی مواجه نشویم.

به صورت کلی این نکته را باید بگویم که اصلی‌ترین اصل در پوشش سخنرانی این است که شما به عنوان سخنران در لباس خود راحت باشید و پوشش به گونه‌ای باشد که سخنان شما را تحت تأثیر قرار ندهد

منبع : بیشترازیک

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید