4 سپتامبر 2018

ویژگی های مدیران موفق

اخیرا مشخص شده که فهرست دقیقی از ویژگی های مدیران موفق شرکت های نوپا وجود نداشته و نمی تواند وجود داشته باشد.

اخیرا مشخص شده که فهرست دقیقی از ویژگی های مدیران موفق شرکت های نوپا وجود نداشته و نمی تواند وجود داشته باشد. با این حال بهتر است چند ویژگی تقریبا مشترک این افراد را با هم مرور کنیم :

۱-به قدری صبورند که کار را از کوچک شروع کنند

اکثر کارهای جدید، هر اندازه هم که خوب برنامه ریزی شده باشند، جنبه ی تجربی دارند. یک شروع کوچک، به آن ها این فرصت را می دهد تا کسب تجربه کل از اینکه خود را در مسیر اصلی کار بیاندازند، به فرمول نا نوشته آن حوزه پی ببرند. شروع کوچک به آن ها امکان می دهد تا واکنش مشتریان را در قبال محصول، قیمت و نحوه ی عرضه آن، با گوشت و پوست و استخوان خود احساس کنند . بدترین شکست ها در مسیر راه اندازی شرکت های جدید، نصیب کسانی شده که نخواسته اند کار را از کوچک شروع کنند.

۲-آنقدر شجاع اند که مسیر کلی را به یکباره تغییر دهند

آنها به سرعت پی میبرند که چه زمانی مسیر را باید تغییر دهند و در آن هنگام درنگ نمی کنند. آینده هیچگاه طبق انتظار ما پیش نمی رود، انتظارات مشتریان متغییر است، واکنش رقبا در قبال اقدامات ما غیر قابل پیش بینی است و گاه یک مرتبه از جایی که انتظار نمی رود، فرصت های جدید و بازار های نو ظاهر شود. بنا براین شرکت های نوپای لجباز، اگر به نقشه های اولیه خود بچسبند، یقیناً به مشکل بر می خورند. مدیران، آنقدر شجاعند که ایجاد تغییرات و به نوعی بازی با سرنوشت خود و شرکت شان را بپذیرند.

۳- می دانند چطور معامله کنند

آنها می دانند که چگونه یک معامله را نهایی کنند. وضعیت بازار هرقدر هم که سخت باشد، آنها دقیقا می دانند برای قطع کردن یک معامله کجاها باید کوتاه بیایند. در مقایسه با مدیران شرکت های جا افتاده، این مدیران باید بهتر با ریسک کنار آمده و زیاد از کمبود اطلاعات نترسند. آنها بر خلاف مدیران شرکت های بزرگ، بیشتر در شرایطی قرار می گیرند که بستن یک قرارداد، حکم بقا یا ورشکستگی آنها را دارد. بنابراین رفتار آنها عملا راه رفتن بر لبه تیغ است و هر قرارداد می تواند تبعات عمیقی برای آنها داشته باشد.

۴- بر خودشان مسلط اند

آنها بدین وسیله می توانند با سختی ها مبارزه کنند. تسلط این گونه مدیران بر خود حتی بیشتر از توانایی آنها در کنترل و مدیریت محیط بیرون است. البته این تسلط بر خویشتن، قدرت کنترل محیط را نیز در پی دارد. آنها برای انجام کار انگیزه درونی قوی ای دارند. دقت کنید که اگر فردی برای انجام یک کار انگیزه ی زیاد نداشته باشد، هر لحظه امکان دارد آن را رها کند. اما این افراد به علت انگیزه ی زیاد، تا زنده هستند به کار و فعالیت ادامه می دهند. گرمای زمین و خورشید را مقایسه کنید، اگر خورشید نباشد زمین سرد خواهد شد، اما اگر زمین نباشد، خورشید همچنان گرم خواهد ماند.

۵- خوش بین و ریسک پذیر هستند

آنها در برخورد با یک مشکل بدون مخدوش کردن ذهن خود مبارزه می کنند تا آن را از میان بردارند. حتی اگر مشکل بزرگ باشد با خود می گویند: حالا که نمی شود این را حل کرد، به کار دیگری می پردازم و بعد به سراغش می آیم.
آنها می توانند مخاطرات شکست را پذیرفته و تحمل کنند. خطر، ممکن است مالی یا حیثیتی باشد. برخلاف مدیران شرکت های بزرگ و با سابقه که صبر می کنند تا اطلاعات بیشتر و مطمئن تری در مورد قرارداد ها به آنها بدهند، مدیران شرکت های کوچک، مجبورند سریع تصمیم بگیرندو برای آنها کمتر مجالی برای صبر کردن و کسب اطلاعات بیشتر وجود دارد. در چنین مواردی، خوش بینی و خطرپذیری واقعا راه گشا است.

۶- شکارچی فرصت ها هستند

آنها می توانند بین یک اتفاق بی خاصیت و اتفاق دیگری که در دل آن فرصت شکوفایی نهفته است، تمایز قائل شده و دومی را شکار کنند. آنها اولویت هارا به درستی تشخیص داده و خوب می دانند چه کاری را چه موقع باید انجام داد و حاضرند سر آن با دیگران مبارزه کنند. آنها آنقدر قوانین و محدودیت های دست و پا گیر اداری را دور می زنند تا به آنچه می خواهند دست یابند. حتی آماده اند که به قیمت شکار یک فرصت ناب، خود را در معرض رقابت با شرکت های بزرگ، قدرتمند و پولدار قرار دهند.

۷- روی هدفشان تمرکز دارند

شب و روز فکرشان رسیدن به هدف است. دقت کنید که تمرکز به هدف، برای خیلی ها سخت است. متاسفانه اغلب مردم به کاری که می کنند می اندیشند، نه به هدف خود. اما مدیران موفق دائما به فکر بهبود کارها و انجام کارهای جدیدند، از ساده ترین فعالیت های خانگی گرفته تا پیچیده ترین کارهای شرکتی. آنها دیوانه ی پیشرفت دائمی اند. راه اندازی یک شرکت هم آنها را راضی نمی کند. آنها همواره به دنبال پیشرفت های جدید هستند.

۸-قدرت تحمل بالایی دارند

این قدرت تحمل از مسائل کاری شروع شده و یقیناً به مسائل اجتماعی یا خانوادگی نیز کشیده خواهد شد.
این افراد معمولا ویژگی های شخصی دیگری هم در چنته دارند. مثلا قدرت مذاکره و چانه زنی آنها بالاست، تحصیلات و مهارت لازم برای انجام کارشان دارند، میتوانند چشم انداز و رویاهایشان را به دیگران ( از جمله کارکنان و سرمایه گذاران) بقبولانند، می توانند به کارکنان انگیزه داده و در عین حال کارها را به آنها تفویض کنند و …

حالا درباره ویژگی های فوق و این سئوالات نیز کمی فکر کنید، آیا حاضرید درصورت لزوم در مقابل رقبای قوی بایستید؟ آیا حاضرید از کوچک شروع کنید و نحوه ی بازی را یاد گرفته و بعد با سرعت پیش بروید؟ اگر برنامه ی اولیه ی شما به مانع برخورد، آیا آنقدر منعطف هستید که بگویید: ( خوب این کار جواب نداد، باید به سراغ کار دیگری بروم)؟ آیا آدمی هستید که تشخیص دهید چه کاری لازم است و بعد آن را انجام دهید؟ اگر جواب شما به این سوالات مثبت است، احتمالا دست مایه ی خوبی برای موفقیت دارید.

 

رامین کاوه

شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید

نظرات