خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » موثرترین روش یادگیری سخنرانی و فن بیان
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۰۸

موثرترین روش یادگیری سخنرانی و فن بیان

موثرترین روش یادگیری سخنرانی و فن بیان

به معرفی ارائه روش موثرترین روش یادگیری برای سخنرانی و فن بیان می‌پردازم.

روشی که برای شخص من معجزه کرد و شاید یکی از اصلی‌ترین پارامترها در بهبود سخنرانی من بود…. این روش تحلیل سخنرانی است.

چه روشی است که به آن می‎شود گفت بهترین روش یادگیری سخنرانی؟
اگر با بلوم آشنا باشید ایشان یک دانشمند در زمینه‎ی علوم یادگیری و روانشناسی هستند.
ایشان سطوح یا پله‎های یادگیری مخلتفی را معرفی می‎کنند که مثلاً پایین‎ترین سطح می‎شود دانستن بعد فهمیدن و همینطور پله‎ها بالا می‎رود تا بالاترین مرحله یعنی تحلیل کردن.
یعنی زمانی ما می‎توانیم یک چیزی را خیلی خوب بفهمیم که بتوانیم آن را تحلیل کنیم و پایین‎ترین سطح یادگیری ما زمانی است که ما فقط یک سری اطلاعات داشته باشیم.
مثال عرض می‎کنم خدمت شما ، همه‎ی ما می‎دانیم نوشتن چیز خیلی خوبی است، اگر ما بتوانیم نویسنده‎ی خوبی باشیم عالیی است، همه این را می‎دانیم، فهمیدن این موضوع هم کاملاً مشخص است اما همینطور پله ها را بالا برویم تا برسیم به تحلیل. آیا می‎توانیم یک نوشته را تحلیل و نقد کنیم و ببینیم در چه جایگاهی است و چطور می‎تواند بهتر شود آن وقت ما بیشترین میزان یادگیری را از این موضوع داشتیم.

این یک مقدمه‎ی کلی بود از این بابت. و حالا برویم سراغ موضوع اصلی.
اینکه ما در سخنرانی اگر بتوانیم سخنرانی را تحلیل کنیم نتیجه بسیار عالی خواهد بود. درکلاس‎های سخنرانی که من برگزار کردم اینن موضوع را دیدم و نتیجه واقعاً شگرف بود.
اینکه شرکت‎کننده‎ها نه فقط زمانی که خودشان سخنرانی می‎کنند بلکه زمان‎هایی که دیگران هم سخنرانی می‎کنند گوش می‎کنند، یادد می‎گیرند و نظرشان رامی‎گویند و این واقعاً بیش از اندازه و بیش از تصور هرکسی روی سخنرانی خودشان تأثیر دارد.
خیلی جالب است نقد کردن سخنرانی دیگران مثل فوتبال نیست، ما اگر یک بازی فوتبال را نقد کنیم چیزی به فوتبال بازی کردن ماا اضافه نمی‎شود اما در سخنرانی اینطور نیست یعنی ما اگر یک سخنرانی را به خوبی تحلیل کنیم و دقیق شویم برای تحلیل وبررسی یک سخنرانی مهارتهای ما خیلی ارتقاء پیدا می‎کند.
اما دلیل خوشحالیم را امروز به شما بگویم چون پس از شش ماه پیگری توانستم باشگاه سخنرانان حرفه‎ای برج میلاد را تأسیس کنم.. این باشگاه در حقیقت به نوعی نخستین باشگاه است که با آن چیزی که من در ذهنم بود و با آن ایده‎آل ها و کیفیت مد نظرم مطابقت دارد و خدا را شکر با بالاترین کیفیت و در برج میلاد اجرا خواهد شد.

ماهیت این موضوع به این صورت است که این باشگاه یک نشست است که یکشنبه‎های آغاز هر ماه برگزار می‎شود و دو قسمت دارد کهه در قسمت نخست آن یک سخنران حرفه‎ای یعنی افرادی که کارشان یا تخصصشان سخنرانی است راجع به موضوعات مربوط به سخنرانی صحبت می‎کنند و در قسمت دوم یعنی یک ساعت و نیم دوم این برنامه‎ی سه ساعته افرادی که از پیش ثبت نام کرده‎اند سخنرانی‎های کوتاه هفت دقیقه‎ای دارند و بعد هفت دقیقه مخاطبان فرصت دارند که سخنرانی آنها را نقد و بررسی کنند و نقاط قوّت و ضعفشان را بگویند و می‎بینید که چه جوّ زیبایی آنجا شکل می‎گیرد.
جالب است بدانید که حاشیه‎های چنین نشست‎هایی خیلی بهتر از خود نشست‎ها است، ارتباطاتی که شکل گرفته می‎شود مانند ارتباطاتت شغلی و مانند اینها بسیار ارزشمند است و باز حاشیه‎ی دیگری وجود دارد این است که خود شخصی که سخنرانی می‎کند تمرین انجام می‎دهد و باز آن کسی که نظرش را اعلام می‎کند یاد می‎گیرد جلوی چند ده نفر دستش را بالا ببرد و سؤال کند و این خود تا اندازه‎ی زیادی ترس از سخنرانی را از میان می‎برد و موضوعاتی از این قبیل. یعنی حاشیه‎های بسیار ارزشمندی را دارد.
اما برویم سراغ رادیو سخنرانی، یعنی این یک مقدمه‎ای بود.
در این رادیو سخنرانی من می‎خواهم موضوع را خدمت شما عرض کنم که چطور از سخنرانی دیگران ایده بگیریم و چطور از سخنرانی دیگران استفاده کنیم.

دوستان عزیز من هنگامی که می‎خواستم کار سخنرانی را آغاز کنم دو کار را انجام دادم:
۱-صدای خودم را بسیار ضبط کردم و گوش کردم
۲-سخنرانی‎های بسیار زیادی را دیدم شاید هرشب سه یارچهار سخنرانی را نگاه می‎کردم و یادداشت می‎کردم که چه کارهای زیبایی انجامم می‎دهند و چه چیزی نظر من را به خود جلب کرد و فکر می‎کردم من چطور می‎توانم از این ایده‎ها استفاده کنم نه اینکه چطور از آنها تقلید کنم . بسیار این موضوع می‎تواند کاربردی باشد. الگو گرفتن؛ یاد گرفتن؛ الهام گرفتن، همه‎ی اینها می‎تواند عالی باشد به شرط آنکه ما بدانیم دقیقاً چه کار کنیم.
من می‎خواهم چهار تمرین را به شما بگویم چه در شهر خودتان و چه در باشگاه برج میلاد شرکت کرده باشید این چهار مورد را حتماً درر نظر بگیرید.
۱٫ فردی را که سخنرانی می‎کند را بسیار دقیق بررسی کنید و روی کاغذی که دارید دست کم چهارده ویژگی مثبت و منفی را استخراجج کنید. خیلی مهم است، اگر شما کمتر از این را یادداشت کردید یعنی شما به اندازه‎ی کافی توجه نکردید و چهارده تا از اصلی‎ترین ویژگی‎ها را یادداشت کنید

۲٫ بسیار مهم است که ببینید دیگران نسبت به آن موضوع چه نظری دارند یعنی فقط نظر خودتان مهم نیست. شما وقتی ببینید که صد نفر دیگر چه نظری دارند متوجه می‎شوید که چه چیزهایی بیشتر اهمیت دارد و چه کاری بیشترین میزان جلب توجه را دارد. مثلاً زمانی که میکروفن قطع شده ما یکبار یک برخورد بد می‎کنیم و می‎بینیم که بیشتر افراد دستشان را بالا می‎ببرند و همین موضوع را می‎گویند و از این موضوع می‎شود متوجه شد که این موضوع خیلی مهم است و باید به آن حساس باشیم. پس این دومین مورد بود. مورد نخست این بود که ما دقیق بررسی کنیم و چهارده مورد را بنویسیم و دومین مورد اینکه در مورد مسائل دیگران هم گوش کنیم و ببینیم که دیگران چه پیشنهاداتی برای سخنران اصلی دارند، سخنرانی که برنامه را اجرا کرده و از آن الهام بگیریم.

۳٫ می‎توانیم با دیدن سخنرانی این افراد خودمان را مقایسه کنیم و بگوییم که اگر من بودم چه کاری می‎کردم و چطور می‎توانم از ایده‎های این فرد برای کار خودم استفاده کنم البته نه به معنی دزدی ایده‎ها بلکه به معنی استفاده از ایده‎ها و این می‎تواند واقعاً عالی باشد به شما کمک کند.

۴٫ چهارمین موضوع این است که ما تلاش کنیم دائماً دستمان را بالا ببریم ونظرمان را بگوییم و این خود کمک می‎کند که ما چون در سالن باید میکروفن را در دستمان بگیریم و بلند صحبت کنیم یک تمرینی باشد برای مدیریت ترس از سخنرانی.
یعنی چهار فایده‎ی بسیار عالی را می‎توانم نام ببرم برای اینکه از سخنرانی دیگران ما ایده بگیرم و فرقی نمی‎کند که این سخنرانی درر شهر، مدرسه یا دانشگاه خودتان باشد یا در باشگاه سخنرانی که خوب می‎تواند خیلی حرفه‎ای تر اجرا شود.
پس من پیشنهاد می‎کنم این بهترین روش را دست کم نگیرید شاید خیلی ساده به نظر برسد اما آنقدر کاربردی است که حتی فکرش را هم نمی‎توانید بکنید.
باز هم از شما ممنونم. ممنون از اینکه در این مدت همراه ما بودید و هستید .

منبع : بیشترازیک

 

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید