خانه » مقالات آموزشی » عمومی » مهارت های زندگی – اختلاف
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۲۲

مهارت های زندگی – اختلاف

تفاوت و اختلاف قانون طبیعت است. اختلاف یکی از ارکان زندگی و حیات است و در زندگی اجتماعی انسان ها، افراد معمولا برسر مسائلی مانند قدرت، باورها واعتقادات، دریافت سرویس یا خدمات و…بایکدیگر اختلاف پیدا میکنند. هرگاه دراین جهان چیزی وجود داشته باشد که بیش از یک نفر متقاضی آن باشد، احتمال به وجود آمدن اختلاف و حتی زدوخورد بیشتر میشود. اختلاف میتواند درخانه،مدرسه، دانشگاه، محل کار، بین افراد یک محله یا یک شهر وحتی بین کشورها رخ دهد. اختلاف در همه جا و در زندگی روزمره همه افراد وجود دارد. هرجا آدمی هست، تضاد واختلاف نیز خواهد بود! معمولا سه نوع برخورد رایج میان انسان ها این هاست:
* انفعالی و منفعلانه
پرخاشگرانه یا زورگویانه
* قاطعانه و مقتدرانه
امروزه رویکرد های بردوباخت ویا نتایجی که یکی از طرفین یا هردوطرف آن بازنده باشند، دیگر پاسخگو نیست و نمیتوان ازآن به عنوان راه حلی برای حل مشکلات، مسائل و اختلافات استفاده کرد. باهرپیروزی یک طرفه شما رابطه ای را ازدست میدهید. باتوجه به این که اختلاف همیشه و درهمه جا ممکن است به وجود بیاید، لازم است پیش از بروز اختلاف به فکر رسیدگی وحل آن باشیم، آن را درک کنیم و درباره آن فکرکنیم . بسیاری ازتهدید های ناشی از اختلاف میتواند فرصت بزرگی برای تغییر ورشد هریک از ما باشد.

اختلاف چیست؟

اختلاف نتیجه وجود دوطرف مختلف برسر یک حق است به گونه ای که هریک ازطرفین حق را به خود نسبت میدهد و درصورتی که یکی ازطرفین از قدرت بیشتری برخوردارباشد بخواهد حق خود را به دیگران اعلام و یا تحمیل کند که درپی آن معمولا تعارض ها وتضادهایی به وجود می آید.
به نکته های زیر توجه کنید:
هر اختلاف میتواند بین دو یا بیش از دونفر اتفاق بیفتد.
زمانی که یکی از طرفین ازقدرت بیشتری برخوردار باشد، برای رسیدگی به اختلاف مذاکره ای انجام نمیشود.
برای منابع بی پایان و به ظاهر ارزان مانند هوایی که نفس میکشیم هیچ اختلافی به وجود نمی آید.زمانی که چیزی بهایی پیدا کند احتمال بروز اختلاف بیشتر میشود.
با گرفتن و یا دادن حق به یکی از طرفین، یک طرف احساس برد وطرف دیگر احساس باخت خواهد کرد.

بنابراین دلیل های اصلی بروز اختلاف به شکل زیر است:
دو یا چندنفر خواهان یک منبع محدود و دارای ارزش هستند.
هریک ازطرفین به خود حق استفاده از آن منبع را میدهد.
این افراد گاهی به یکدیگر وابسته و گاهی به هم وابسته نیستند.
قدرت تعیین کننده نتیجه اختلاف است:
قدرت بیشتر حقی را که به خود نسبت میدهد با قدرت میگیرد ( یکی برنده یکی بازنده)
قدرت های مساوی باعث میشود که تا زمان حل مساله اختلاف ادامه یابد.
قدرت کمتر حقی را که ازآن خود میدانست به انفعال به دیگری واگذار میکند (یکی بازنده یکی برنده).

درصورتی که فرد یا گروه خودرای و دیکتاتور و زورگو باشد وتمایلی نیز به انجام مذاکره و یاگفتگو برسر حق مشترک نداشته باشد، هیچ راهکاری برای حل مساله موثر نخواهد بود.

جلال رضایی
جلال رضایی
مدیر وبسایت موسسه سخنوری و فن بیان ایران ، علاقه‌مند به دنیای وب، وردپرس، لینوکس و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.
دوره G
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید