خانه » مهارت های ارتباطی » عزت نفس » منتقد درونی و عزت نفس
دسته : عزت نفس ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۲۹

منتقد درونی و عزت نفس

منتقد درونی

منتقد درونی همان صدایی است که در درون تان با شما صحبت می کند و معمولا به شما حمله کرده و راجع به کارهایی که انجام می دهید از شما انتقاد می کند.

البته ما در درون خودمان زیاد با خود صحبت می کنیم و همه آن حرف ها مربوط به منتقد درونی نیست اما همانطور که از نامش پیداست کارش انتقاد از ماست و بسیاری از انتقاداتش تخریب کننده است. منتقد درونی و عزت نفس روابطی دو طرفه دارند. یعنی کسانی که عزت نفس پایین دارند منتقد درونی شان بسیار قوی است، صدایی بلند دارد و بسیاری از اوقات همدم آنهاست و کسانی که منتقد درونی شان قوی باشد و دائما در هرکاری که می کنند شروع به انتقاد کند عزت نفس پایینی خواهند داشت.

منتقد درونی به ما چه می گوید؟

مثالی برای شناخت بیشتر منتقد درونی می زنم. به احتمال بسیار زیاد تا حالا شده که مرتکب اشتباهی شوید و ناگهان صدایی از درون با شما به گفتگو بپردازد. معمولا محتوای این گفتگو از این قرار است : این چه کاری بود که کردی….آخه چرا حواستو جمع نمی کنی….بازم که گند زدی….چیز تازه ای نیست…همیشه همین کارو می کنی… و انتقادهایی مشابه این جملات که بسته به اشتباهی که کرده اید و عادتی که منتقد درونی تان دارد این جملات ممکن است که متفاوت باشد اما مفهوم همه آنها یک چیز است و آن اینکه شما بدرد نخور، دست و پا چلفتی و گیج هستید.

یا مثلا زمانی که از طرف کسی که به او علاقه مند هستید، جواب منفی شنیده اید منتقد درونی تان سریع وارد عمل می شود و می گوید : نکنه انتظار داشتی بهت جواب مثبت بده….خیلی قیافه قشنگی داری یا اینکه بابات پولداره…تا وقتی فلانی مونده چرا باید به تو جواب مثبت بده…حالا اینا به کنار، این چه طرز حرف زدن بود…تو حرف زدن عادی هم بلد نیستی و جملاتی از این قبیل.

به گفته دکتر ماتیو مک کی روانشناس معروف، منتقددرونی از راه های مختلفی به شما حمله می کند و ویژگی های دارد که برای شناختن این ویژگی ها، من در این قسمت سعی کردم گفته های دکتر مک کی را برای شما به زبانی ساده ارائه دهم تا بدانید که منتقددرونی چیست و چگونه عزت نفس شما را مورد هجوم خود قرار می دهد.

از ویژگی های منتقد درونی می توان به موارد زیر اشاره کرد :

۱-به خاطر اشتباهاتتان شما را سرزنش و ملامت می کند.

۲-شما را با دیگران در همه زمینه ها مقایسه می کند تا نشان دهد که شما آنچنان که باید خوب و توانا نیستید.

۳-معیارهای سخت گیرانه ای برای شما تعیین می کند و به محض اینکه نتوانید طبق آن معیارها عمل کنید شما را به شدت سرزنش خواهد کرد.

۴-تمرکزش بر روی شکست ها و نقاط ضعف شماست و خوب می داند که تا الان کجاها و چطوری ناکام مانده اید اما نقاط قوت شما را فراموش کرده است.

۵-منتقد درونی طوماری از قوانین دارد که هر گاه خلاف قوانین او عمل کنید شما را خطاکار و نادان خطاب می کند.

۶- او به شما بد و بیراه می گوید و به شما ثابت می کند که واقعا اینطور هستید.

۷-به ظاهر فکر دیگران را می خواند و به شما می گوید که در نظر آنان بی مصرف و خسته کننده هستید.

در کل تمام تلاش خود را می کند تا احساس ارزشمندی در شما را از بین ببرد.

هر آنچه تا کنون مطالعه کردید فرازی از کتاب “مهمتر از مهم” بود که در این کتاب، این بحث به طور کامل توضیح داده شده که چطور باید با منتقد درونی برخورد کرد و راهکارهایی ارائه شده تا توسط آن بتوانیم صدای منتقد درونی را کم کم خاموش کنیم و بدین وسبله عزت نفس خود را بالا ببریم. زیرا که عزت نفس و قدرت و بلندی صدای منتقد درونی با یکدیگر نسبت عکس دارند. هر چه صدای منتقد درونی بیشتر باشد عزت نفس ما ضعیف تر خواهد بود و هر اندازه که عزت نفس ما قوی تر باشد صدای منتقد درونی درون ما ضعیف تر و کم اثرتر خواهد شد.

منبع : چطور

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از

ما را در اینستاگرام دنبال کنید!

مطالب زیر را حتما بخوانید
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید