خانه » آنچه گذشت » معرفی ما در روزنامه شهرآرا
دسته : آنچه گذشت          تاریخ : ۱۳۹۷/۱۲/۰۴

معرفی ما در روزنامه شهرآرا

مهارت ارتباطی

شهرآرا

غفلت از مهارت های ارتباطی

مرکز اساتیر آماده ارائه خدمات در سرفصل‌های فن بیان و کنترل استرس است

 

شاید بسیاری از جوانان در دوران دانشجویی نیاز به آموختن مهارت های برقراری ارتباط را درک باشند؛ آن هم زمانی که باید در مقابل هم‌کلاسی‌های خود پروژه یا یک مقاله درسی را ارائه کنند. نیاز به داشتن یک ارتباط سالم و قوی صرفا به یک قشر از جامعه محدود نمی شود. حتی مدیران هم برای چانه زنی و گرفتن بودجه بیشتر باید با آموختن مهارت های ارتباطی، هم به راهکارهای ارائه گزارش عملکرد مسلط شوند و هم با افزایش اعتماد به نفس خود، قدرت رایزنی و چانه زنی پیدا کنند. با این که در سنوات گذشته کمتر به این نیاز اساسی توجه می شد، اما این روزها قشرهای مختلف به دنبال کسب مهارت های ارتباطی هستند تا امکان برقراری یک ارتباط سالم و اثرگذار برای شان فراهم شود. تنها مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی در مشهد از سال ۹۲ فعالیت خود را آغاز کرد و حالا به معتبرترین مجموعه برای فراگیری این مهارت ها مبدل شده است.

مدیر مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران می گوید: فن بیان و برقراری ارتباط سالم از موضوعاتی است که کشورهای توسعه یافته از سال ها قبل به آن پرداخته و زمینه فراگیری مهارت های تخصصی در این حوزه را برای کودکان شان در مدارس ابتدایی فراهم کرده اند اما درایران هنوز این مسئله مغفول مانده است.

کاوه می افزاید: طی یک دهه اخیر در زمینه آگاه سازی جامعه از نیاز به مهارت های ارتباطی اتفاقات مثبتی رخ داده است. هنگامی که اساتید حوزه فن بیان و ارتباطات در خارج از ایران دوره های تخصصی را آموزش دیدند و این مهارت ها را در داخل کشور ارائه کردند، مردم متوجه شدند که چقدر تا یک ارتباط صحیح و کارآمد فاصله داریم.

وی ادامه می دهد: در تهران سال هاست که مراکز آموزش مهارت های ارتباطی دایر شده و اقشار مختلف مردم از خدمات آن ها استفاده می کنند اما در مشهد این نیاز دیرتر احساس شد و هم اکنون اساطیر تنها مرکز فعال در این حوزه به شمار می رود.

مدیر مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران می گوید: برخی تصور می کنند که اگر تعداد مراکز ارائه دهنده خدمات آموزشی در حوزه فن بیان و ارتباطات افزایش یابد، چندان اتفاق مثبت و خوبی نیست اما بنده معتقدم که وجود رقیب باعث می شود که کیفیت خدمات افزایش یابد.

او به برخی از اقدامات مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی در سال های گذشته هم اشاره می کند و می گوید: همواره تلاش کرده ایم که بگوییم نبود ارتباطات سالم چقدر در زندگی افراد مسئله ساز است. گزارش های آسیب شناسی از دستگاه های دولتی داشته ایم که نشان می دهد، برخی از مدیران حتی قدرت چانه زنی هم ندارند.

کاوه بیان می کند: هنگامی که مدیران برای شرکت در جلسات به پایتخت می روند باید ضمن ارائه گزارش عملکرد، برای گرفتن بودجه بیشتر چانه زنی کنند. بررسی ها نشان می دهد که خراسان رضوی جز استان هایی به شمار می رود که در این زمینه ناموفق بوده است.

او می گوید: به عقیده ما مهارتهای ارتباطی یکی از مهم ترین معضلات امروز جامعه ایران است. دانش عمومی در این حوزه محدود است و مهارت های لازم جهت برقراری ارتباط موثر را کسب نکرده ایم.

به گفته مدیر مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران، جدی نگرفتن مهارتهای ارتباطی باعث ایجاد مشکلات جدی در کسب و کارها و خانواده ها شده است.

او تاکید می کند: ما این مرکز را با رسالت پرداختن به این معضل تاسیس کرده ایم و در این سالها کوشیده ایم با بکار گیری اساتید مجرب و آموزش دیده در این حوزه و همینطور پژوهش مداوم نظری و تحقیقات میدانی به سرفصلها و دوره های کاربردی و اثرگذار دست پیدا کنیم.

وی ادامه می دهد: مرکز تخصصی مهارتهای ارتباطی ایران تاکنون چند صد نفر را در دوره های خود میزبانی کرده و همینطور با برگزاری همایشهایی سعی کرده است تا توجه مردم و همشهریان را به این موضوع جلب کند.

کاوه می افزاید: مشکل اینجاست که بسیاری از ما نمیدانیم اساس و بنیاد مشکلات خانوادگی و کسب و کارو ما در نداشتن مهارت ارتباط است. ما به تجربه دیده ایم وقتی در جلسات مشاوره با عزیزان مراجعه کننده صحبت می کنیم و توجهشان را به مشکل جلب می کنیم به این نتیجه می رسند که اساس و بنیان مسائل زندگیشان راه حلی در مهارتهای ارتباطی دارد که تاکنون به آن فکر نکرده بوده اند.

او توضیح می دهد: از چهار سال پیش تا کنون تصمیم گرفتیم بازخورد دوره هایمان را در میان شرکت کنندگان رصد کنیم. به این منظور جلسه ای را پایه گذاری کردیم با عنوان باشگاه تمرینی که شرکت کنندگان دوره های پیشین بصورت رایگان در آن حضور می یابند. با این کار از حل شدن مسایلشان و پیشرفتشان آگاه شدیم، همینطور این جمع محلی برای تمرین مهارتهای ارتباطی شد.

مدیر مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران تاکید می کند: سعی کرده ایم روی سایت مرکز مطالب کاربردی در این حوزه جمع آوری کنیم. همشهریان می توانند با مراجعه به سایت ما به آدرس www.asatiriran.com از مقالات کاربردی و فیلمهای آموزشی بصورت رایگان استفاده کنند یا با عضو شدن در سایت می توانند از پیشنهادهای ویژه ای که ویژه اعضاست استفاده کنند.

او می گوید: کلاسهای ما بصورت تخصصی در شاخه های مختلف مهارتهای ارتباطی طراحی و اجرا شده است. به طور مثال دوره های تخصصی فن بیان و صداسازی، زبان بدن و مذاکرات همینطور آموزشهای گویندگی بخشی از فعالیتهای این مرکز است.

کاوه بیان می کند: رویکرد ما در طراحی دوره ها اول تخصصی بودن و عملی بودن آنهاو سپس کاربردی بودن است. تلاش کرده ایم محتوی درست و اثر گذار ارائه دهیم و برای این منظور طی سالهای گذشته پویایی و تغییر و بهبود را هیچگاه متوقف نکرده ایم و تمام تلاشمان را برای بهبود مداوم انجام داده ایم.

او ادامه می دهد: ارتباط ما با شرکت ها و سازمان ها بنا به درخواست آن ها صورت میگیرد. ما با مذاکره با مدیران و همینطور آسیب شناسی میدانی در محل سازمان یا شرکت، سرفصل هایی را برای حل مسائل ارتباطی در آن سازمان یا اداره طراحی می کنیم و سپس در مرحله بعد با اجرای آموزشهای کارگاهی برای پرسنل سطح دانش و مهارت منابع انسانی را افزایش می دهیم.

وی اظهار می کند: پس از برگزاری کارگاه، در یک دوره زمانی مشخص اقدام به مانیتورینگ مجموعه کرده و اشکالات احتمالی را برطرف می کنیم. به این روش تا کنون با شرکتها و سازمانهای زیادی کار کرده ایم و نتایج شایسته و قابل قبولی را بدست آورده ایم. حل مسائل مربوط به مهارتهای ارتباطی در سازمانها و شرکتها باعث رشد منابع انسانی ما و ارتباط و فروش بهترشان شده است.

وی با بیان اینکه مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران در ابتدای فعالیت خود، ویژگی های یک ارتباط سالم را شناسایی و احساس نیاز به این مهارت ها را در جامعه و افکار عمومی ایجاد کرد، می گوید: هنوز هم وقتی که مهارت های ارتباطی را توضیح می دهیم، برخی می گویند یادگیری چنین مهارت هایی چه فایده ای دارد.

او ادامه می دهد: ارتباط یک تکنولوژی نیست که برای همه ملیت ها یکسان باشد، ارتباط یک موضوع بومی است. در فضاهای اکادمیک شاهد هستیم که مهارت های ارتباطی بومی سازی نمی شود به همین دلیل دو تا سه سال زمان گذاشتیم تا فرآیندهای ارتباطی را بومی سازی کنیم.

مدیر مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران می گوید: مهمترین مبلغان موسسه کسانی هستند که در دوره های ما شرکت کرده اند. معمولا وقتی که یک نفر مراجعه می کند و از خدمات استفاده می کند، با دلیل موثر بودن در روابط خانوادگی و شغلی وی، دیگر اعضای خانواده خود را هم تشویق به شرکت در کلاس های مهارتی می کند.

او می گوید: تلاش موسسه تخصصی مهارت های ارتباطی ایران این است که حوزه فعالیت خود را توسعه دهد و به سمت تخصصی شدن پیش برویم.

همه نیازمند ارتباط هستند

از اساتید مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران هم می گوید: هر کسی که حرف می زند و نیاز به برقراری ارتباط دارد، باید مهارت های آن را فراگرفته و در ارتباطات خود برای اثرگذاری بیشتر از آن ها بهره گیری کند.

محصل ادامه می دهد: در مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران سعی کرده ایم که بر اساس نیازها، سرفصل های کلاس ها و دوره های مهارت آموزی را تعریف کنیم تا همه اقشار جامعه بتوانند متناسب با نیاز خود از خدمات مرکز استفاده کنند.

وی می افزاید: کسب مهارت کنترل استرس یکی از مهمترین نیازهای بخش گسترده ای جامعه است. در بسیاری از موارد افراد زمان حرف زدن مقابل جمع، با استرس شدید مواجه می شوند که با آموختن مهارت های لازم می توان بر استرس غلبه کرد.

این استاد مهارت های ارتباطی و فن بیان می گود: خیلی از ما می خواهیم بر یکدیگر تاثیرگذاری کنیم. تاثیرگذاری کار خوبی است اما آداب و سبک و سیاق خودش را دارد. در کلاس ها و دوره های آموزشی تلاش کرده ایم که این آداب را معرفی کنیم.

به گفته محصل، خدمات مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران در قالب کلاس ها و دوره های آموزشی، محصولات غیرحضوری و همایش ها و سمینازها ارائه می شود که هرکدام برای یک مخاطب است.

او تاکید می کند: کسی که زمان بسیار اندکی دارد و امکان شرکت در کلاس های حضوری ندارد، می تواند از خدمات غیرحضوری استفاده کند.

استاد مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران می گوید: سخنرانی و صبحت در مقابل جمع، کنترل استرس، افزایش اعتماد به نفس، سخنرانی و فن بیان، صداسازی و پرورش صدا، رفتار شناسی و شخصیت شناسی، زبان بیان و مهارت نه گفتن ۷ سرفصل خدمات مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران است.

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید