1 اکتبر 2018

فن بیان کودکان و نوجوانان

فن بیان کودکان و نوجوانان موضوعی می باشد که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم و به اهمیت آن پی ببریم .

ابتدا به شما پدر و مادر آگاه که به آینده و موفقیت فرزندانتان اهمیت می دهید، تبریک می گویم. تصور اشتباهی که ما والدین داریم، این است که فکر می کنیم چون برای فرزندانمان همه ی امکانات را فراهم کرده ایم،

فن بیان کودکان و نوجوانان

فن بیان کودکان و نوجوانان موضوعی می باشد که در این مقاله قرار است به آن بپردازیم و به اهمیت آن پی ببریم .

ابتدا به شما پدر و مادر آگاه که به آینده و موفقیت فرزندانتان اهمیت می دهید، تبریک می گویم. تصور اشتباهی که ما والدین داریم، این است که فکر می کنیم چون برای فرزندانمان همه ی امکانات را فراهم کرده ایم،

پس آن ها باید کودکانی با اعتماد به نفس بالا و موفق باشند، اما عملا می بینیم که تعداد کمی از کودکانی که به سن بزرگسالی می رسند، انسان های موفقی می شوند.

یکی از دلایلی که همه ی کودکان به موفقیت نمی رسند، ترس هایی است که از دوران کودکی با خود به سن بزرگسالی می برند. این ترسها اگر در کودکی رفع نشوند،

در بزرگسالی باعث بروز بسیاری از مشکلات برای انسان می شوند و فرصت های فراوانی را از فرزندان ما می گیرند. چون با وجود این ترس ها، انسان جرأت دست زدن به کارهای ریسک پذیر را ندارد و خود را لایق و شایسته موفقیت های بزرگ نمیداند.

یکی از راههای موفقیت که پایه و اساس پیشرفت در هر کاری است، آشنایی با اصول فن بیان کودکان و نوجوانان و غلبه بر ترس از صحبت در جمع و به دنبال آن افزایش مهارتهای ارتباطی است.

فنی که بچه ها بیشتر از هر مهارتی به آن نیاز دارند تا بتوانند آینده ی بهتری را برای خود رقم

رسد و اهمیت آن بر کسی پوشیده نیست. کودکانی که این فن را بیاموزند، می توانند ارتباط ای با دیگران برقرار کنند. این کودکان برای پیشرفت و موفقیت، شانس بیشتری دارند.

آنها می توانند جزء افراد موفق یا مدیران آینده ی این مملکت باشند، چون افرادی که بهتر حرف می زنند، همیشه مورد توجه دیگران قرار می گیرند و قابل اعتمادتر هستند و دیگران توانمندی هایشان را بهتر قبول دارند.

آموزه های این مطالب بر این اساس استوار است که موانعی که بر سر راه موفقیت کودکان وجود دارد، شناسایی و اقدام به رفع آنها شود تا کودکان بتوانند بیانی عالی داشته باشند

و اعتماد به نفس لازم را برای مطرح کردن خود و ایده هایشان به دست آورند. چه بسا ایده های خوب و کاربردی که در اذهان می مانند و هیچ وقت به واقعیت نمی رسند

زیرا انسان یا بلد نیست این ایده ها را مطرح کند که دلیل آن آشنا نبودن او با علم فن بیان کودکان و نوجوان است یا این که جرأت ابراز آن عقاید و ایده ها را ندارد که علت آن نداشتن اعتماد به نفس

است. ما در این مطالب به این دو موضوع مهم، یعنی فن بیان کودکان و نوجوانان و اعتماد به نفس کودکان می پردازیم

امید که بتوانیم وظیفه ی خود را نسبت به فرزندانمان که مهمترین سرمایه های زندگیمان هستند، ادا کنیم و کودکانی با اعتماد به نفس بالا ، بیانی عالی، موفق و شاد پرورش دهیم

که هم در زندگی شخصی خود موفق شوند و هم آینده سازان شایسته ای برای این مرز و بوم باشند.
آموزش فن بیان به کودکان
ضرورت آموزش فن بیان کودکان و نوجوانان

در گذشته، نحوه ی ارتباطات، به شیوه ی صحبت رودررو بود ولی امروزه، ما بیشتر از طریق شبکه های اجتماعی و وسایل ارتباطی از حال هم باخبر می شویم

و این یکی از خطراتی است که در زمینه ی ارتباطات برای این نسل و نسل آینده وجود دارد که اهمیت فن بیان کودکان و نوجوانان را به ویژه از دوران کودکی بیشتر می کند.
فن بیان و سخنوري چيست؟

شکی نیست که بیان عالی و پرانرژی، ضامن موفقیت و خوشبختی انسان است. ما همیشه انسان هایی را که خوب و با اعتماد به نفس سخن می گویند،

ستوده ایم و چه بسا آرزو کرده ایم که جای آنها باشیم، چون همه می دانیم که بیان عالی، اعتبار عالی می آورد و به دنبال آن ثروت عالی می آید.

فن بیان کودکان و نوجوانان ، یعنی رسا و واضح صحبت کردن، گرم و پرانرژی حرف زدن. فن بیان کودکان و نوجوانان یعنی بدون ترس و لکنت زبان، حق خود را گرفتن و در یک کلام فن بیان و آموزش سخنرانی یعنی کاری را با ترس شروع کردن

و با لذت و احساس آرامش به پایان رساندن، چون انسان وقتی بتواند حرف دل و ایده هایش را با دیگران مطرح کند، به احساس آرامش می رسد.

فن بیان، وجه تمایز انسان با حیوان است. اکثر جانداران این کره ی خاکی می توانند از خود صدا تولید کنند، ولی انسان تنها موجودی است

که می تواند این صدا را به بیان و صحبت تبدیل کند و این یکی از عجایب خلقت است.

نحوه ی تولید صدا و تبدیل آن به بیان، به این ترتیب است که انسان در هر بار که عمل تنفس را انجام می دهد، هوای بازدم از میان تارهای صوتی او عبور کرده، باعث ارتعاش این تارها می شود.

این روند باعث تولید صدا می گردد صدا پس از عبور از حنجره و گلو تبدیل به صحبت و بیان می شود.
کلاس آموزش فن بیان برای کودکان

فن بیان کودکان و نوجوانان و مقایسه ی کودکان دیروز و امروز

در زمانهای گذشته برای این که چرخ اقتصاد خانواده ها بچرخد، بچه ها مجبور بودند از همان سنین پایین کار را شروع کنند و این مسأله بیشتر از روی ضرورت و برای حفظ بقای خانواده بود.

این رفتار باعث می شد که به طور طبیعی بچه ها رشد کنند و توانمندیها و استعدادهایشان شکوفا شود.

در آن زمان هر بچه بالاخره شغل مورد علاقه و متناسب با استعدادش را پیدا می کرد، خلاصه، یکی آهنگر می شد، یکی بنا، یکی نجارو یکی هم کشاورز

ولی امروزه که جوامع غنی تر شده اند، تقریبا نیاز به کار کودکان در بسیاری از کشورها از بین رفته است و این باعث شده که اکثر بچه ها توانمندی هایشان مخفی بماند و بروز پیدا نکند

و این یکی از نقاط ضعف زندگی به اصطلاح مدرن امروزی است. به علاوه در آن زمان خانواده ها مثل امروز کوچک نبودند و تعداد زیاد فرزندان باعث می شد که پدر و مادر نتوانند

به تک تک آنها رسیدگی کنند. لذا بچه ها خودشان مجبور بودند مسئولیت کارهایشان را به عهده بگیرند و بسیاری از مهارت ها را با تجربه کردن یاد می گرفتند. از طرفی والدین نیاز داشتند که بچه ها کمک حال آنها در کارهایشان باشند، چون کارها واقعا زیاد بود.

امروزه اگر بچه ها اسباب بازی بخواهند، بسیار راحت برایشان از فروشگاه تهیه می شود ولی بچه های قدیم با وسایل دور ریز و اضافی منزل اسباب بازی درست می کردند و این باعث به کار افتادن قوه ی خلاقیت بچه ها می شد.

از طرفی امروزه به خاطر تعداد کم فرزندان، رسیدگی و وسواس والدین نسبت به آنها بیشتر شده است و کارهایی مثل تنها رفتن به مدرسه و دوچرخه سواری و خیلی از کارهای دیگر که قبلا ما در بچگی به تنهایی انجام میدادیم، برای بچه های امروزی ممنوع است.

امروزه والدین تردید دارند که بچه ها بتوانند در برابر خطرات از خودشان مراقبت کنند، لذا کودکان امروز شانس کمتری برای یادگیری تجربه های طبیعی دارند.

تجربه هایی که باعث افزایش مهارت هایشان در زمینه ی کارهای به ظاهر کوچک اما مهم شده و این مهارت ها باعث افزایش اعتماد به نفس در آنها می شود.

با کمک زیاد به کودکان، آنها را همواره نیازمند ناراضی و وابسته پرورش می دهیم
فن بیان کودکان و نوجوانان

کودکان امروز با این که کار فیزیکی زیادی انجام نمی دهند، پرتنش تر و پراسترس تر از کودکان قدیم هستند، چون انتظاراتی که خانواده و مدرسه از بچه ها دارند، بسیار بیشتر از گذشته است.

قبلا، تنها انتظاری که از بچه ها داشتند، این بود که از نظر کار فیزیکی کمک حال خانواده باشند. از دهه ی پنجاه به این طرف،

همین قدر انتظار را هم اکثر خانواده ها از فرزندان نداشتند و از نظر تحصیلی هم انتظار زیادی از کودکان نمی رفت. تنها به نمره ی قبولی آنها راضی بودند.

دختران در همان سنین پایین ازدواج می کردند و پسرها هم پس از سربازی تشکیل خانواده میدادند و به دنبال زندگیشان می رفتند. ولی آیا انتظاری که امروزه ما به عنوان والدین از بچه هایمان داریم، فقط در همین حد است؟

پدر و مادرهای امروز انتظار دارند که فرزندانشان در همه ی زمینه ها جزء بهترینها باشند. آنها می خواهند بچه ها در مدرسه شاگرد اول و در کلاس زبان هم بهترین باشند و در کنکور هم بهترین رتبه را کسب کنند.

آنها بدشان نمی آید که در یک رشته ورزشی هم فرزندشان جزء مدال آوران باشد یا این که در المپیادهای علمی هم بدرخشد.

انتظار بیش از حد از کود ک ، حس ناتوانی را در او پرورش می دهد واعتماد به نفس او را کم می کند.
فن بیان کودکان و نوجوانان

پس حالا که ما این همه توقع و انتظار از بچه ها داریم، لازم است که به آنها کمک کنیم تا توانمندی هایشان شکوفا شود و بتوانند زندگی موفق و شادی را داشته باشند.

برای این که کودکان ما بتوانند استعدادهایشان را بروز دهند، باید اعتماد به نفس بالایی داشته، بتوانند با دیگران خوب ارتباط برقرار کنند و لازمه ی ارتباط خوب گرفتن، این است که بتوانند خوب حرف بزنند تا در آینده قادر باشند خود و ایده هایشان را مطرح کنند.

چه بسا ایده های خوب و کاربردی که در اذهان باقی می مانند و هیچ وقت رنگ واقعیت به خود نمی گیرند.

رضا محصل

مدیر وبسایت موسسه سخنوری و فن بیان ایران ، علاقه‌مند به دنیای وب، وردپرس، لینوکس و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

نظرات