خانه » مهارت های ارتباطی » فن بیان » فن بیان چیست ؟
دسته : فن بیان ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۰۹

فن بیان چیست ؟

سخنرانی

فن بیان چیست ؟ قطعا این سوال برای شما هم پیش آمده است که می توان به این صورت توضیح داد که فن بیان توانایی سخن گفتن در هر شرایط موقعیتی می باشد زمانی که درباره فن بیان صحبت می کنیم فرقی نمی کند شما چه کسی هستید و یا چه شغلی داردید یا با چه کسانی صحبت می کنید و یا در کجا می خواهید صحبت کنید فقط کافیست که شما صحبت کنید و از زبان خودتان استفاده کنید و شما نیاز به فن بیان و مهارت در آن دارید اگر می خواهید رابطه خوبی در کار و با دوستانتان داشته باشید قطعا لازم است که فن بیان خوبی داشته باشید.
فن بیان چیست ؟ و در زندگی روزمره چه نقشی دارد؟

یکی از موجبات مغفرت، نیکو سخن گفتن است. حضرت محمد (ص)

هدف اصلی از نگارش این مقاله ، آموزش سخنرانی و آموزش فن بیان در زندگی روزمره و کسانی است که با کلام زیاد سروکار دارند. همه می دانیم که انسان تنها موجودی است که قدرت تکلم و موهبت خندیدن دارد. زمانی این تواناییها نمود پیدا می کند که به بهترین نحو و زیباترین روش از آنها استفاده شود؛ یعنی به صورت هنر درآید. آری می توان همانند آموزش سایر هنرها و فنون مختلف، سخنوری، هنر و مهارت فن بیان را با عزمی راسخ و گذراندن دوره هایی شامل مطالعه، تمرین، توجه، تفکر، تجسم و… را آموخت.
فن بیان چیست ؟

بسته به جایگاه شغلی هر فرد، فراگیری این فن در حد مورد لزوم و متعارف ضروری است؛ چراکه خوش صحبت و خوش صدا بودن، مهارت با ارزشی به شمار متأسفانه هر چه زمان می گذرد، در جامعه، معضل نارسایی بیان بیشتر می شود.
بیان کودک

نکات مهم در حرف زدن کودک

اگر روند به صدا درآمدن نوزادان را از بدو تولد تا به حرف افتادن در مقطع کودکی مورد بررسی قرار دهیم، به نکات جالبی برمی خوریم؛ از جمله اینکه دقیقا مطابق با قوانین طبیعت و به درستی رفتار می نمایند و به عینه قادر به دیدن و شنیدن این بدعتهای الهی هستند و پیرو اصولی اند که در بخش های بعدی به مقبولیت آنها تأکید می کنیم.

به عنوان نمونه، به طرز باز کردن دهان یک نوزاد هنگام گریستن، بلندی صدا و نیز تنفس شکمی وی توجه کنید؟ بسیاری از بزرگترها فاقد این توانایی میباشند! علت را توضیح خواهیم داد. اگر طفل از جانب بزرگترها با کلمات تحکم آمیزی نظیر، هیس، ساکت شو، یواش نرو… مورد عتاب و خطاب قرار نگیرد، صدایش همانند سایر توانایی های روحی و جسمی، به طور معمول و در مسیر خود رشد می کند.

معلمان زحمتکش و دلسوز کلاسهای اول دبستان که در کار خود متخصص اند، با نهایت سعی و کوشش به این نوباوگان، تلفظ و هجی کردن حروف، اصوات، مصوتها و… را که جزئی از فن بیان نیز هست پیگیری نمی شود و شاهدیم که بسیاری از این افراد به مدارج بالای علمی هم می رسند، ولی بیان مناسبی ندارند.

بدبختانه شاهدیم که برخی از گوینده ها، گزارشگران رسانه ها، دوبلرها و کسانی که حرفه شان مستقیما با فن بیان در ارتباط است و باید الگوی دیگران باشند، در کار خود مشکل داشته و برای اصلاح آن اهتمام نمی ورزند، چه برسد به سایر حرف که به طور نسبی با این مسئله رودررو میباشند. لذا جهت پیشگیری از اشاعه ی بیشتر این ناهنجاری، دوستداران زبان و ادب پارسی و متولیان امور باید در صدد مقابله با آن برآیند.
روش های آداب معاشرت صحیح
نقش آداب معاشرت در زندگی
کلام، لباس اندیشه و آموزش فن بیان زیر مجموعه ای از آداب معاشرت است که در روابط اجتماعی نقش تعیین کنندهای دارد. صدای رسا، واضح، انعطاف پذیر و نافذ، دارایی گران بهایی است و شاخص شخصیت، منش، سواد، معلومات و بسیاری از نمادهای افراد می باشد. همان گونه که به آراستگی لباس و سرووضع خود رسیدگی می کنیم، بیان فصيح نیز، نه تنها دست کمی از آن ندارد، بلکه خیلی مهمتر از این حرفها است. آموزش سخنرانی و فن بیان با هنرهایی چون تئاتر، آواز و نویسندگی وجوه اشتراک زیادی دارد.

هر کسی به سادگی می تواند در عرض چند ساعت با صرف هزینه ای نه چندان گزاف، پس از آرایش و پیرایش و استحمام و پوشیدن لباس شیک و استعمال مواد معطر، ظاهر خویش را آراسته نماید، ولی فن بیان و سخنرانی بسیار عمیق و ریشه دارتر از این حرفهاست و بسته به میزان پشتکار هنرجو، درست همانند آموختن هنرهای دیگر، حداقل نیاز به چندماه کسب معلومات، تمرین و کار مداوم دارد. فراگیری این مهارت کلیشه ای نیست و ابعاد گسترده ای دارد و از همه مهمتر اینکه فن بیان چیست ؟ :

کسی که می خواهد بیان خود را تغییر دهد، در درجه ی اول باید در طرز تفکرش تجدیدنظر نماید تا با منطق محکم و سخنان بجا و زیبا، ارزشها را به دیگران شناسانده و رسالت خویش را به نحو احسن اجرا نماید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید