خانه » مقالات آموزشی » فن بیان » فن بیان / آهنگ و لحن
تاریخ : ۱۳۹۷/۰۶/۳۱

فن بیان / آهنگ و لحن

یکی از مهمترین تکنیکها در فن بیان تکنیکهای مربوط به آهنگ و لحن کلام است. در هر سخنرانی ما باید مطابق محتوا و روند سخنرانی، همچنین مخاطبان در لحن مناسب استفاده کنیم. علاوه بر آن هر جمله در سخنرانی دارای بار ارزشی و احساسی منحصر به فردی است. همینطور کلمات دارای وزن ومعنای ویژه ای هستند.
یکی از مهمترین تکنیکها در فن بیان تسلط به لحن و آهنگ کلام است. در دوره های آموزشی فن بیان و سخنرانی، همیشه تاکید ویژه ای بر لحن و آهنگ میشود. مربیان فن بیان، تمریناتی طراحی کردند تا شما بتوانید روی لحن و آهنگ تک تک کلمات با تسلط و دقت مانور دلخواه را اجرا نمایید.

گاهی صدای بلند و سرعت پایین میتواند توجه مخاطب را بیشتر جلب کند و نشان دهد شما بر چیزی تاکید دارید. گاهی لازم است سرعت کلام را افزایش دهید. برای همه این ها نیازمند تسلط بر لحن وآهنگ کلام خود هستید.
صدای ما مهمترین ابزای است که برای ارائه یک سخنرانی خوب در اختیار داریم. بنابراین می بایست با حوصله و دقت تمرینات فن بیان را پیگیری و اجرا کنیم.
دقت کنید هیچوقت در یک سخنرانی از لحن و آهنگ ثابت پیروی نکنید. امکان ندارد سخنرانی‌ای وجود داشته باشد که همه کلمات و جملات آن بایک لحن و آهنگ اجرا شود. اگرچنین کردید اشکال از شماست.
به طور کلی مهارت فن بیان مهارت تسلط بر مهمترین ابزارما یعنی صداست.

جلال رضایی
جلال رضایی
مدیر وبسایت موسسه سخنوری و فن بیان ایران ، علاقه‌مند به دنیای وب، وردپرس، لینوکس و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.
دوره G
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید