خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » فرهنگ کار در ایران چطور تعریف میشود و چرا شما به آن نیاز دارید؟
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۱۹

فرهنگ کار در ایران چطور تعریف میشود و چرا شما به آن نیاز دارید؟

پیشرفت

البته اگر میخواهید سریع تر پیشرفت کنید…

آیا میدانستید بسیاری از کارآفرینان فرهیخته شرق (و حتی غرب) موفق شده‌اند که «فرهنگ کار» را به سطحی بالاتر ارتقا بدهند؟ شاید بپرسید ‘خب این یعنی چه؟’ یعنی کار کردن را به‌عنوان یک کار سخت و رنج‌آور و … کنار گذاشته‌اند و آن را به‌عنوان یک امر خوشایند که موجبات توسعه فردی و اجتماعی ما و جامعه‌مان می‌شود، جا انداخته‌اند.

وقتی شما چنین نگاه مقدسی به کار داشته باشید، آن‌وقت با جدیت بیشتری کار خواهید کرد.
البته یک نکته را در این میانه نباید فراموش کرد؛ به قول کیم وو چونگ، پیش‌فرض این قضیه آن است که کارمان را به‌شدت دوست داشته باشیم؛ وگرنه کاملاً برعکس می‌شود.

بگذریم…
در ایران امروز ما، متأسفانه فرهنگ کار چندان جالب نیست !
جوان‌ترها مدام دنبال کارهایی هستند که زحمت کمتر، پول سریع‌تر و موقعیت بهتر برای آن‌ها به همراه داشته باشد.

به قول علامه محمدتقی جعفری، اندیشمند بزرگ ایرانی، بزرگ‌ترین آفت اخلاقی جوامع نیز آن است که «افراد بخواهند بدون زحمت و تلاش، به نتیجه برسند.»

پس نتیجه می‌گیریم که، فرهنگ کار در ایران واقعاً مظلوم واقع شده است و به همین نسبت، جوان‌ترها و حتی مسن‌ترها، کمتر دل به کار می‌دهند و درنتیجه، کارها به سرانجامی که باید، نمی‌رسند.

ما به شما می‌گوییم که باید کارتان را دوست داشته باشید و قبلا هم در مقالات متعددی خواندید که چطور شغل مورد علاقه تان را پیدا کنید و یا اصلا چطور تفریح تان را به کارتان تبدیل کنید؛ شما وقتی‌که کارتان را دوست داشته باشید، آن‌وقت است که برایش اهمیت قائل شده و با جدیت آن را انجام خواهید داد.

باید فرهنگ کار را نزد خودتان، بازخوانی کرده و اگر اشکالی دارد، آن‌ها را رفع کنید.

نکته بعدتر و مهم‌تر این است که علاقه، باعث اتفاقات شگفت‌انگیزی می‌شود. بسیاری از کارآفرینان صرفاً به‌واسطه علاقه‌ای که داشته‌اند، موفق شده‌اند؛ با این‌که چشم‌انداز و افقی هم نداشته‌اند و فقط مشغول انجام کارهایی بوده اند که به شدت به آن کارها علاقه داشتند.

علاقه، اشتیاق و انضباط و اطلاعات و افق لازم را برای شما به وجود خواهد آورد؛ پس باید که هم برای کارتان اهمیت و ارزش قائل باشید، هم علاقه‌مند به آن باشید.

چگونه فرهنگ کار را در خودمان توسعه دهیم؟

اولین و مهم ترین دلیلی که ما به شما می‌گوییم این است که
باید کارتان را دوست داشته باشید

چون شرف اخلاقی دارد

شما اگر کار نکنید، مستقل نخواهید بود. اگر مستقل نباشید، نمی‌توانید زندگی اخلاقی سالمی داشته باشید. شرط زندگی اخلاقی سالم، این است که مستقل باشید؛ اگر مستقل نباشید، مدام زیر نظر و نگاه و کنترل دیگران خواهید بود.

درنتیجه شجاعتی در شما وجود نخواهد داشت.
درنتیجه شما یک انسان زبون و خوار خواهید بود. دوست دارید این‌طوری شوید؟

چون شرف اجتماعی دارد

ما در میان ساخته‌ها و خدماتی که دیگران به ما ارائه می‌دهند داریم زندگی می‌کنیم و روزگار می‌گذرانیم.
پس چرا ما هم یکی از چرخ‌های این جامعه را نچرخانیم؟ اگر کار نکنیم، یعنی که دیگران دارند کار می‌کنند و ما بیکار و بی عار داریم می‌چرخیم. این، اصلاً اتفاق جالبی نیست؛ یک جورهایی، می‌شویم انگل جامعه… !

چون شرف روانی دارد

اگر کار کنید و دست‌تان توی جیب خودتان باشید، عزت‌نفس خواهید داشت.
اگر کار نکنید یا ناقص کار کنید، عزت‌نفس شما به‌واسطه نقد و نظر منفی دیگران، از بین خواهد رفت. به نظر شما انسان‌هایی که خوب کار می‌کنند و خوب پیشرفت می‌کنند و خوب درآمد دارند عزت‌نفس بیشتری دارند یا کسانی که این‌ها را ندارند؟

چون شرف خانوادگی دارد

لابد شما هم حکایت پدرهایی که اهل کار جدی نیستند را شنیده‌اید. اساساً مردهایی که سرشان شلوغ‌تر است و بیشتر درآمد و پیشرفت و کار دارند، نزد خانواده‌های خود مهم‌تر و دوست‌داشتنی‌تر هستند.

مردهایی که بیشتر در خانواده هستند، غالباً از نگاه خانواده ارزش خودشان را از دست می‌دهند. البته این امر مغایرتی با وقت گذاشتن برای خانواده ندارد.

چون شرف چشم‌اندازی دارد

شاید کار امروزتان را دوست نداشته باشید؛ اما برای رسیدن به کارهای بهتری که دوستشان دارید، باید از پله کارهایی که دوست ندارید، عبور کنید. کسی با نشستن و منتظر ماندن، به کارها و موقعیت‌ها و آینده‌ای که دوستش دارد، نرسیده است. شما فکر می‌کنید تافته جدا بافته هستید؟

شرف سرگرمی دارد

چه کسی گفته که سرگرمی بد است؟ اتفاقاً اگر نباشد، انسان‌ها سریع از کار می‌افتند.
سرگرمی‌ها، نقش روغن را برای دستگاه‌ها و ماشین‌ها دارند؛ باید باشند، چون دستگاه‌ها و ماشین‌ها زنگ خواهند زد. کار، می‌تواند یک سرگرمی تمام‌عیار باشد.

مگر خیلی‌ها نیستند که با سرگرمی‌هایشان که تبدیل به کار شده‌اند، کلی درآمد و شوق و ذوق برای خودشان می‌آفرینند؟

کلام آخر؛
می‌بینید؟ بیایید از امروز به بعد، به فرهنگ کار توهین نکنیم و نگاهی مقدس به آن داشته باشیم؛ این برای همه ما بهتر است.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید