خانه » مهارت های ارتباطی » عزت نفس » عزت نفس و خودپذیری چیست؟
دسته : عزت نفس ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۵/۰۷

عزت نفس و خودپذیری چیست؟

عزت نفس

عزّت نفس چیست؟

خودپذیری و عزت نفس: عزّ ت نفس چیزی مثل ویتامین است. مثل غذا یا آب نیست. اگر کمبود ویتامین در ما شدید باشد. لزوماً نمی میریم امّا نمی توانیم به درستی به وظایف خود عمل کنیم.

وقتی می گوییم عزّت نفس مورد نیاز است. منظورمان این است که؛ در فرآیند زندگی نقش مؤثری ایفا می کند، برای رشد سالم و طبیعی ضرورت دارد و دارای ارزش بقایی است.

فقدان عزت نفس

باید به این نکته توّجه داشته باشیم که گاه فقدان عزّت نفس می تواند به مرگ انسان منتهی شود. به عنوان مثال می توان به سوءمصرف مواد مخدر، رانندگی جنون آمیز و ادامه زندگی با همسر بدرفتار، شرکت در گروه های تبهکار و یا اقدام به خود کشی اشاره کرد.

عزّت نفس ناکافی می تواند روی انتخاب همسر نامناسب نقش ایفا کند. ممکن است تن به ازدواجی بدهیم که حاصلش تنها ناراحتی باشد، ممکن است شغلی انتخاب کنیم که با آن هرگز به جایی نرسیم.یا قول هایی بدهیم که هرگز به انجام دادن آن مبادرت نورزیم.

وقتی عزت نفس کم است با ناملایمات زندگی برخورد بی تناسب می کنیم. در برابر ناملایماتی تسلیم می شویم که اگر از عزّت نفس بیشتری برخوردار بودیم در برابر آن به خوبی مقاومت می کردیم.

اگر به درایت و کفایت و خوب بودن خود اعتقاد داشته باشیم، ولی خود را باور نداشته باشیم. دنیا برایمان به مکان هول انگیری تبدیل می شود.

حال سؤال این است که چگونه عزّت نفس خود را بدست بیاروریم؟ اصلاً ما قبلاً عزّت نفس داشته ایم یا خیر؟ اگر داشته ایم چرا از دست داده ایم؟ یا امکان بازگشت یا اصولاً بدست آوردن عزّت نفس با این شرایطی که ما داریم و سن وسالی از ما گذشته است امکان پذیر است؟ این سؤالاتی است که اکثر ما با آن مواجه هستیم.

خودپذیری چیست؟

خودپذیری یکی از ارکان عزت نفس است و معنای آن احترام گذاشتن به خود است. احترام گذاشتن به اینکه من علی پیشدار هستم با همین بدن، با همین ثروت، با همین پدر و مادر و با همین خانواده و یا همین شرایطی که در آن زندگی می کنم و این بدان معنی نیست که لزوما آن ها را دوست داشته باشم.

دوست داشتن با پذیرفتن چیزی تفاوت دارد. زمانی که مسائل و چیزی هایی که در رابطه با ما هستند را می پذیریم بهتر می توانیم با آن ها کنار بیاییم و به آرامش دورنی برسیم. زمانی که مشکلات و یا نواقص خود را می پذیریم و بهتر می شناسیم بهتر و آسان تر هم می توانیم آن ها را اصلاح نماییم.

زیرا تا زمانی که چیزی را در مورد خود قبول نداریم چگونه می توانیم آن را اصلاح نماییم؟ یا به قولی زمانی که منکر اشتباهی در مورد خود شویم و آنرا قبول نکنیم چگونه می توانیم از آن اشتباه تجربه کسب کنیم و درصدد اصلاح آن برآییم.

تمرین عملی

یک تمرین عملی برای خودپذیری این است که روزی دو دقیقه روبروی آیینه بایستیم (صبح وشب) و کاملا به بدن خود نگاه کنیم (انجام این کار درشرایط شخصی و خصوصی خود خیلی بهتر است). پس از مشاهده بدن خود آن را از هر جهت بپذیریم و اگر از جایی ار بدنمان ناراضی هستیم آن را بپذیریم و با خود بگوییم که این هم جزئی از بدن من علی پیشدار است که خداوند به من هدیه داده است.

حال اگر جایی هم نیار به اصلاح دارد آن را در زمان مناسب اصلاح نماییم. مثلاً اگر بینی ما انحراف دارد درصدد باشیم که آن را عمل نماییم تا علاوه بر اینکه مشکل انحراف و تنفسی خود را رفع می کنیم به زیبایی آن هم اهمیت می دهیم.

البته این نباید به صورتی باشد که بعد از عمل، باز هم به بینی دیگران خیره شویم و بینی عمل شده خود را با دیگران مقایسه نماییم که این خود باز هم باعث از بین رفتن عزت نفس ما می شود.

منبع : lifehack

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید