4 سپتامبر 2018

صدای خوب، ارتباط خوب

خیلی ازین افراد با صداهای خاص یا خوش متولد نشده اند و ذاتا این صدا را نداشتند و در واقع آنرا بدست آورده اند.

صدا سازی و پرورش صدا

آیا از جنس و صلابت صدای خود راضی هستید؟

«لطفا قبل از خواندن مقاله به صدای خود از ۰ تا ۱۰ امتیاز دهید»

همیشه در گذشته با خودم میگفتم خوش به حال کساییکه صدای خوب دارند. ابزاری بسیار جذاب که همیشه همراهشونه. مثلا یک خواننده صداش همیشه همراهشه و هر وقت بخواد میتونه آواز بخونه ولی یک نوازنده اینطور نیست، چون ممکن سازش همراهش نباشه، کوک نباشه… یا این گوینده‌ها و دوبلرها عجب صدای خاص و جالبی دارن…

در آن ایام فکر میکردم که این صداهای خوب صرفا ذاتیست و این توانمندی فوق العاده فقط مختص افرادی خاص می‌باشد. تا اینکه متوجه شدم خیلی هم، اینطور نیست، بلکه خیلی ازین افراد با صداهای خاص یا خوش متولد نشده اند و ذاتا این صدا را نداشتند و در واقع آنرا بدست آورده اند. این موضوع مرا خوشحال کرد تاینکه با مفهوم صداسازی آشنا شدم. با کسب اطلاعات بیشتر درباره آن متوجه شدم با انجام یکسری تمرینات و مراقبتهای صوتی انسان میتواند صدای خود را تا حد قابل قبولی تغییر دهد یا اصطلاحا صدا را پرورش داد. متوجه شدم درست مثل عضله که با یکسری تمرینات و رژیم‌های غذایی میتوان فرم، قدرت و اندازه آنرا تغییر داد صدای انسان هم چنین توانمندی دارد. پس شروع کردم به جمع آوری اطلاعات درباره تمرینات پرورش صدا و از هر جا که توانستم این اطلاعات را جمع آوری کردم (جدا از کتابها درین زمینه چندین سفر طولانی برای ارتباط با اساتید فن داشتم که کاملا ارزشش را داشت)

پس من هم میتوانم صدایم را تغییر دهم

این یک شانس جدید برای همه است چرا که بسیار دیده میشود افراد شغلهایی انتخاب میکنند که داشتن صدای خوش و باصلابت یک ضرورت است مثل بازاریابان حضوری و تلفنی، پرسنل مراکز پیام،مجریان صدا سیما صحنه، مدیران، فروشندگان و… .

و این یک واقعیت است احتمال خرید ما از یک فروشنده که کار خود را خوب بلد است و اطلاعات کالا را با یک صدای قوی و مطمئن توضیح میدهد خیلی بیشتر از فروشنده ایست که صدای تیز و گوش خراشی دارد. گاهی اوقات در بین صحبتهای او میخواهیم فرار کنیم.

و یا دانشجو یا سخنرانی که مطالب خود را مسلط با صدایی رسا و معتمد بنفس ارائه میدهد. این مدل ارائه خیلی نظرها را جلب میکند تا جایی که حتی ممکن است توجه مخاطب بیشتر به صدای فرد باشد و از شنیدن آن لذت ببرد.

بنا دارم در سایت سخنوری و فن بیان اُرس بخشی از این مطالب را با شما خوانندگان عزیز در میان بگذارم ولی در همین ابتدا باید متذکر شوم که راه پرورش صدا یا همان صداسازی راهیست طولانی که نیاز به انگیزه و صبر شما دارد چون حتما به تمرینات منظم و طولانی مدت نیاز خواهید داشت. متاسفانه گاها در بین هنرجویان دیده میشود به علت مشغله زیاد کاری تمرینات صداسازی مرتب و دنباله داره و یا حتی بشکل صحیح انجام نمیشود و این موضوع تاثیر نچندان مثبت خود را بر نتیجه کار میگذارد

وقتی میگوییم صداسازی منطور رسیدن به حداکثر توانمندی صوتی هر فرد میباشد. یعنی بتوان از همه بازه صوتی خود استفاده کرد (صداهای بالا و پایین). ممکن است دیده باشید افرادی که در هنگام گفتگو صدای چندان جالبی ندارند و یا اینکه وقتی صحبت میکنند صدای آنها درست شنیده نمیشود و یا اینکه بیش از اندازه ایی نمیتوانند صحبت کنند و صدای آنها میگیرد…

طبق اظهار خیلی از هنرجویان داشتن یک صدای بَم و پُر برای آقایان بسیار خوشایند است و این موضوع در تاثیرگذاری (مخصوصا شغلی) و جذابیت به آنها خیلی کمک میکند. در خانمها هم داستان به همین شکل است. استفاده از یک صدای خوش باعث ارتباط هر چه بهتر و موثرتر بین افراد جامعه میشود واین موضوع را من به کرات از نزدیک دیده ام، فردی که صدای خاص و تاثیرگذار دارد گویی حرفش بیشتر برش دارد و وافراد از او بیشتر حرف شنوی دارند.

تمرینات صداسازی به دو دسته کلی تمرینات تنفسی و تمرینات تارآوایی تقسیم میشود. که حتما و حتما باید به تاکید کنم که دسته اول تمرینات یعنی تمرینات تنفسی بسیار بسیار مهم است تا جایی که میتوان گفت ستون اصلی صداسازی تمرینات تنفسی است. هر کدام ازین دسته ها تعداد زیادی تمرین را شامل میشوند که باید باهم بصورت موازی پیش روند.

با توجه باین دو مدل تمرینات، باید با مکانیزم تولید صدا آشنا شویم پس خیلی سریع و کوتاه آنرا بررسی میکنیم. صدای انسان ماحصل برخورد هوای بازدم با تارهای صوتی (تارآواها) است. هوا در دَم (گرفتن هوا) از راه نای وارد ریه ها شده و در راه خروج (بازدم) به تارهای صوتی برخورد میکند و آنها را میلرزاند. درینجا یک صدای خام و اولیه تولید میشود که بعد در حفره‌های طبیعی بدن تقویت شده و از راه بینی و دهان بیرون می‌آید (حفره ها شامل حفره بینی، دهان، گلو، سینوسها و…). در نهایت صدای تولیدی، توسط قسمت آواساز ما (لبها، زبان، فک پایین، دندانها، سقف دهان…) در غالب آواها، هجاها و کلمات بیرون می‌آید.

با بررسی این قسمتها میتوان نقشه تمرینات را ترسیم کرد اگر ما روی تنفس و تارآواها تمرین کنیم و آنها را تا جای ممکن تقویت کنیم میتوانیم در تولید صدای خود تغییراتی بوجود بیاوریم و اگر روی قسمت آواساز کار کنیم میتوانیم بیان بسیار واضح و اصولی داشته باشیم

در مقالات دیگر صداسازی مفصل درباره تمرینات تنفس و تارآواها و همینطور تکنیکهای صداسازی توضیح خواهم داد. در پایان این نکته را متذکر شوم که تنفس در تمرینات صداسازی از راه بینی خواهد بود (دَم از راه بینی و بازدم از راه دهان) که علاوه بر تاثیرات مثبت تنفسی در صدا بر سلامت جسم و روان هم بسیار موثر است.

رامین کاوه

شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید

نظرات