22 سپتامبر 2018

شوخی در سخنرانی

سخنرانان مشهور در طرح سخنرانی از قبل میدانند در چه مواقعی و در کجای کلام طنزی را مطرح خواهند کرد. لازم است دقت کنیم که طنز مطرح شده باید در راستای متن سخنرانی باشد وبی مقدمه جوک تعریف نکنید.

سخنرانی ماهر علاوه بر انتقال پیام بخشی از ذهنش معطوف به حال و هوای مخاطبان است. در بسیاری از سخنرانی ها که مطالب جدی و یاعلمی در آنها بیان میشود بهتراست سخنران درصورتی که احساس میکند مخاطبان دچار خستگی شده اند باطنز وشوخی برای لحظاتی حال و هوای سخنرانی را تغییر دهند. اما این کار راه رفتن بر لبه تیغ است چرا که شوخی کردن در حین مطلب جدی یا سخنرانی علمی اگر به درستی انجام نشود میتواند اثر معکوس بگذارد و اعتبار سخنران را به شدت کاهش دهد.
توصیه میشود در ابتدای کار اگر به شکل ذاتی توان چنین کاری را ندارید از آن پرهیز کنید وبرای وقتی بگذارید که به سخنرانی با تجربه ای تبدیل شده باشید. اما به طور کلی چندشوخی که لبخند بر لب مخاطبان بیاورد درطی سخنرانی و به ویژه در پایان اثرگذاری سخنرانی را افزایش میدهد. حتی در سخنرانی های آموزشی به دفعات اثبات شده است که شوخی ها میتواند انتقال پیام را سریعتر و اثرگذارتر کنند.


سخنرانان مشهور در طرح سخنرانی از قبل میدانند در چه مواقعی و در کجای کلام طنزی را مطرح خواهند کرد. لازم است دقت کنیم که طنز مطرح شده باید در راستای متن سخنرانی باشد وبی مقدمه جوک تعریف نکنید. همینطور باید کوتاه باشد و زمان زیادی ازسخنرانی را به خود اختصاص ندهد.
یکی از جاهایی که میتوان از شوخی در سخنرانی استفاده کرد، پایان سخنرانی است. برایان تریسی مینویسد:
“میتوانید مطلب خود را با یک لطیفه به پایان ببرید میتوانید لطیفه ای را تعریف کنید که با موضوع سخنرانی مرتبط باشد و نکات اصلی یا آموزنده ی سخنرانی شما را به نحوی تکرار میکند که همه را به خنده وا میدارد.”
این توصیه برایان تریسی میتواند راهگشا باشد اما یکبار دیگر تکرار میکنیم که یادتان نرود استفاده از شوخی راه رفتن بر لبه تیغ است.
این کار را با دقت بسیار انجام دهید. غیر از استفاده از شوخی در پایان سخنرانی، سخنرانان موفق در طرح سخنرانی خود جاهای دیگری برای شوخی در نظر میگیرند اما فراموش نکنید که همواره شوخی باید در مسیر انتقال مفهوم باشد و از طرح اصلی و متن سخنرانی خارج نشود.

رضا محصل

مدیر وبسایت موسسه سخنوری و فن بیان ایران ، علاقه‌مند به دنیای وب، وردپرس، لینوکس و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

نظرات