خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » شعر برای پایان سخنرانی و نحوه خواندن شعر
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۰۸

شعر برای پایان سخنرانی و نحوه خواندن شعر

دکتر میشل میزر

درباره دکتر میشل میزر (Michelle Mazur)

دکتر میشل میزر یکی از مربیان قدرتمند سخنرانی است که مهارت‌های سخنرانی را با دیدگاه‌های بیزینسی و ارائه مطالب در زمینه کسب و کار تلفیق کرده است و بسیاری از کسب و کارهای بزرگ از مشاوره‌های او استفاده می‌کنند.

یکی از ویژگی‌های جالب خانم میزر این است که بر خلاف بسیاری از مدرسان سخنرانی، فقط به تکنیک‌های سخنرانی بسنده نمی‌کند و با توجه به تحصیلات خود و تخصص آکادمیک خود مباحث روانشناسی را نیز به صورت بسیار ملموسی در اختیار دیگران قرار می‌دهد و با نگاهی به وبسایت او (www.drmichellemazur.com) این موضوع را به صورت کاملاً واضح مشاهده می‌کنیم.

شاید برای شما جالب باشد که بدانید رشته تحصیلی دکتر میزر در زمینه «روانشناسی متقاعد سازی در سخنرانی» است و از همین رو صحبت‌های اوو ایده‌آل خواهد بود برای کسانی که تمایل دارند در فضای کسب و کار صحبتت کنند، افرادی مانند کارآفرینان، مسئولین فروش و مدیران ارشد در جلسات رونمایی.

کتاب معروف دکتر میزر، Speak Up For Your Business است. اگر بخواهم راستش را بگویم، تا به حال این کتاب را نخوانده بودم اما از آنجایی که دوستت ندارم از چیزی بنویسم که در موردش نمی‌دانم، فوراً نسخه الکترونیکی این کتاب را (که فقط ۵ دلار بود) از سایت آمازون خریدم تا اطلاعات خوبی در مورد آن داشته باشم و وقتی فصل اول آن را خواندم متوجه شدم که گنجینه‌ای را از دست داده بودم و این کتاب در صدر لیست مطالعاتی این هفته من قرار گرفت.

اولین جمله این کتاب، این است:

سخنرانی که باعث ایجاد تغییر نشود، عملاً اتلاف وقت و انرژی است…

شما می‌توانید برای مشاهده آرشیو تمام نوشته‌های پروژه با سخنوران و همچنین پیشنهاد سخنرانانی که این سوال از آنها پرسیده شود به آدرس زیر مراجعه کنید

دکتر میشل میزر همیشه به من لطف زیادی داشته و سال گذشته در یکی از برنامه‌های او شرکت کرده بودم و متوجه شدم که برخلاف برخی از اساتید دیگر نه تنها هیچ دید بدی نسبت به ما ایرانیان نداشت، بلکه چند مرتبه نیز در کلاس از این بابت خوشحال بود که از ایران نیز مخاطبانی دارد.

وقتی از دکتر میزر خواستم که در پروژه «با سخنوران» در کمتر از ۱۴۰ کاراکتر نظر خود را بگوید، جمله‌ای فوق‌العاده کاربردی مطرح کرد:

هر نتیجه‌ای که می‌خواهید در مخاطب ببینید به صورت بسیار واضح به آنها بگوید، بسیار واضح!

توضیحات تکمیلی

همه ما در کلاس‌ها، سمینارها و سخنرانی‌هایی شرکت کرده‌ایم که مطالب جالبی شنیده‌ایم اما وقتی برنامه به پایان رسید و در راه برگشت به خانه بودیم احساس کردیم که:

خب این همه مطالب را یاد گرفتم، اما الان «دقیقاً» باید چه کار کنم؟

دکتر میزر دقیقاً به همین موضوع اشاره می‌کند و اعتقاد دارد که همه سخنرانان باید دقیقاً تمام نتایجی که می‌خواهند صحبت آنها داشته باشد را به گام‌هایی اجرایی ترجمه کنند تا مخاطبان آن را اجرا کنند.

در حقیقت ما جملاتی که شامل مفاهیم کلی هستند را بسیار شنیده‌ایم، مثلاً هزاران سخنران می‌گویند که باید شکر گزار باشیم! و البته همه ما دوست داریم که واقعاً شکر گزار باشیم اما حقیقت این است که ما خیلی دقیق نمی‌دانیم چطور باید اینطوری باشیم!

بنابراین یک سخنران اگر می‌خواهد سخنانش نتیجه‌ای در بر داشته باشد (و اتلاف انرژی و وقت نباشد) باید از الگویی کلامی استفاده کند که مفاهیم را به دستورالعمل‌هایی اجرایی تبدیل کند.

چند نمونه

شاید برای بیان بهتر این موضوع خوب باشد که چند مثال را با هم مرور کنیم.

بررسی فعالیت‌های روزانه

مثلاً فرض کنید که سخنرانی می‌خواهد از اهمیت جزئیات فعالیت‌های روزانه و عادات روزانه بگوید. اگر ما از راهکار دکتر میزر استفاده نکنیم احتمالاً چنین جمله‌ای را خواهیم داشت:

برای مدتی فعالیت‌های روزانه خود را بررسی کنید و …

اما اگر بخواهیم آن را به اقدامی دقیق تبدیل کنیم خواهیم دید که باید دعوت به اقدام ما بسیار دقیق و کاربردی باشد و مثلاً جمله‌ای مانند زیر خواهد بود:

هر روز به مدت ۷ روز تک تک فعالیت‌های روزانه خود را از ابتدای برخاستن صبح تا لحظه خواب در دفترچه‌ای بنویسید و هر شب قبل خواب آنها را مرور کنید.

از دیگران حسن جویی کنید

من در کارگاه‌های ارتباط موثری که برگزار می‌کنم همیشه آموزشی در مورد حُسن جوبی یا همان تعریف کردن از دیگران ارائه می‌کنم و برای این که موضوع کاملاً کاربردی شود، به جای این که بگویم همیشه از دیگران تعریف کنید از یک دعوت به اقدام واضح استفاده می‌کنم و می‌گویم:

لطفاً همه همین الان موبایل‌هایتان را به دست بگیرید و شماره عزیزترین فرد زندگیتان را باز کنید و به او یک پیامک بفرستید و با فرمولی که برای حسن جویی آموزش داده‌ام از او حسن جویی و تعریف کنید و سپس ۳ دقیقه به آنان فرصت می‌دهم و نکته جالب این است که بسیاری از افراد ظرف چند دقیقه نتیجه این پیامک را مشاهده می‌کنند. (پیشنهاد می‌کنم شما خواننده گرامی نیز همین الان این کار را انجام دهید)

داشتن هدف

در اکثر همایش‌های موفقیت گفته می‌شود که حتماً‌ باید هدف داشته باشیم و این گزاره نیز یک گزاره کلی است و از همین رو اگر بخواهیم از فرمول دکتر میزر استفاده می‌کنیم می‌توانیم بگوییم که:

همین الان روی صفحه سفیدی که در انتهای جزوه شما قرار دارد ۵ هدف بزرگ زندگی خود را با رعایت موارد گفته شده بنویسید…

همانطور که می‌بینید با این روش‌ها می‌توانیم مباحث را بسیار کاربردی‌تر ارائه کنیم. کار مهم این است که در صحبتمان به این اشاره کنیم، که چه زمانی، چطور و برای چه مدتی چه کاری انجام شود؟

امیدوارم با رعایت این نکته بسیار ساده سخنرانی‌های فوق‌العاده‌ای ارائه کنید و مخاطبان شما دقیقاً بدانند که انتهای صحبت باید چه کاری انجام دهند.

منبع : بیشترازیک

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید