خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » دونالد ترامپ؛ رهبری منفور با درس های طلایی موفقیت | قسمت چهارم
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۱۶

دونالد ترامپ؛ رهبری منفور با درس های طلایی موفقیت | قسمت چهارم

اقتصاد-ترامپ

چهره های بزرگ دنیا ویژگی های منفی و مثبت زیادی دارد…

مسأله خوش‌شانسی نیست؛ مسأله در پشتکار و غریزه است

دونالد ترامپ حالا رئیس‌جمهور بزرگ‌ترین کشور دنیا از نظر اهمیت و پیشرفت اقتصادی و تکنولوژیک و نظامی و … شده است؛ رئیس‌جمهور کشوری که آن را به‌نوعی(!) بزرگ‌ترین امپراطوری تاریخ هم می‌دانند.

اما قبل از ترامپِ رئیس‌جمهور و منفود، ما یک ترامپ موفقیتی هم داشتیم که کتاب‌هایی درباره پیشرفت و توسعه فردی می‌نوشت و آرا و اندیشه‌ها و پیشنهادهایش را در این کتاب‌ها، با دیگران به اشتراک می‌گذاشت. تا قبل از این‌که رئیس‌جمهور هم شود، کلی آدم موفقی بود؛ هرچند که ضعف‌های شخصیتی و اخلاقی خودش را هم داشت.

اما نباید فراموش کرد که به قول دکتر احمد حلت، بنیانگذار مجله موفقیت :

«ریاست جمهوری ترامپ جدا از این‌که چه جور آدمی است،
از این نظر اهمیت دارد که با فرمول‌های مرسوم موفقیتی به چنین جایگاهی رسیده
و این، بدان مفهوم است که این فرمول‌ها، جواب می‌دهند.»

اما چنین آدمی، چطور شده که به چنین موفقیت‌هایی رسیده و حتی حالا، رئیس‌جمهور بزرگ‌ترین کشور دنیا شده؟
جدا از علمی بودن یا نبودن نظراتش، به‌عنوان یک آدم خیلی موفق می‌شود روی آن‌ها حساب باز کرد. پس این شما و این هم سلسله مطالب دنباله‌دار «دونالد ترامپ؛ رهبری منفور با درس های طلایی موفقیت»

در این سری مقالات نمیخواهیم بپردازیم به گذشته و بیوگرافی دونالد ترامپ، چرا که قبلا در «پرونده مرموز دونالد ترامپ؛ نمایش، سیاست و هنر معامله» کامل به آن پرداختیم، در این سری مقالات میخواهیم درس های موفقیت دونالد ترامپ را در طول عرصه های مختلف زندگی را بررسی کنیم.

سلسله مقاله‌هایی که همه‌شان را باید با هم بخوانید و خواندن یکی، دو تا از آن‌ها، به کارتان نخواهد آمد…

قسمت قبل را که یادتان مانده است؟ درباره نسبت سخت‌کوشی و نوآوری صحبت کردیم. البته بهتر می‌بود که ابتدا درباره سخت‌کوشی صحبت می‌کردیم، سپس درباره نوآوری.

اما همه‌چیز برعکس شد.

می‌دانید چرا؟

چون اگر ابتدا درباره سخت‌کوشی صحبت می‌کردیم، همه بالافاصله شبهه وارد می‌کردند که نه آقا، کی گفته که سخت‌کوشی خوب است و جواب می‌دهد و باید پارتی و پول و … داشته باشی !

پس صلاح در این بود که نوآوری و صراحت و …، قبل از سخت‌کوشی بیاید تا این شبهه‌های رایج به بحث ما وارد نشود.

ترامپ عقاید خودش درباره سخت‌کوشی را، با کلام فرانکلین روزلوت شروع می‌کند، جایی که گفته است «هرچقدر سخت‌کوش‌تر باشید، شانس بیشتری هم خواهید داشت.» او حتی نقبی هم به جمله گری، بازیکن بزرگ گلف می‌زند که هرچقدر یشتر کار می‌کند؛ خوش‌شانس‌تر هم می‌شود.

ترامپ حتی اشاره می‌کند که خیلی‌ها، مدام از او می‌پرسند چطور است که این‌همه موفقیت بزرگ به دست‌ می‌آورد و خوش‌شانس است؟ او هم جواب می‌دهد که مسأله خوش‌شانسی نیست؛ مسأله در پشتکار و غریزه اوست.

او از عادتی در خودش صحبت می‌کند که باعث و بانی این همه شانس برای او شده است؛ عادت سخت کار کردن. مردم، سخت کار کردن او را نمی‌بینند، اما موفقیت‌هایی که به دست می‌آورد را می‌بینند؛ پس همه چیز را به شانس ربط می‌دهند…

ترامپ معتقد است که رسانه‌‌ها، معمولاً به سمت کسانی گرایش پیدا می‌کنند که به موفقیت‌ها و پیروزی‌های ناگهانی می‌رسند؛ مثل ستارگان راک در زمان خودش. او اشاره می‌کند که خیلی از مردم، دوست داشتند موفقیت‌های شبیه به این‌ها را تکرار کنند، در حالی که این یک استثنا بوده است و نباید مسیر عادی را کنار گذاشت.

اما مسیر عادی و معمول و منطقی چیست؟ از نظر ترامپ،‌ «راه درست برای موفق شدن» این است:

«بیشتر کار کنید، پشتکار داشته باشید و به این بیندیشید که
چه چیزهای مثبتی برایتان اتفاق خواهد افتاد؛
نه این‌‌که چه چیزهای منفی‌ای پیش روی شما قرار خواهد گرفت.»

ترامپ راست می‌گوید؛
رسانه‌ها چندان به داستان‌های کسانی که با سختکوشی و صرف زمان به موفقیت‌های بزرگ رسیده‌اند، علاقه‌ای ندارند. آن‌ها به سمت کسانی می‌روند که به موفقیت‌های دفعه‌ای و آنی رسیده‌اند. در نتیجه مردم، علاقه دارند که مسیر معمول و مرسوم و منطقی را نروند و به مسیر عجیب و غریب دیگری بروند.

نتیجه؟ غالباً به نتیجه درست نمی‌رسند و شکست می‌خورند.

به قول کیم وو چونگ، بنیانگذار دوو، کل ماجرای دنیا چنین است :

هرچقدر بیشتر و عمیق‌تر چاه بکنید، به آب بیشتری هم می‌رسید.
کل ماجرای زندگی همین است و دیگر هیچ.

یا جای دیگری می‌گوید :

اگر یک نفر در یک روز، سه برابر دیگری کار و تلاش و تحصیل کند، طبیعی است که در یک روز، سه برابر دیگری پیشرفت کند و موفقیت به دست بیاورد.

دقت کنید… او نمیگوید فقط کار کنید ! بلکه تحصیل و تلاش هم لازم است تا پیشرفت کنید.

کل ماجرای پشتکار چنین است؛ زندگی برای شما بهترین‌ها را کنار گذاشته است، اما باید برای رسیدن به آن‌ها، چیزی زیر پایتان بگذارید؛ این چیزها همان پشتکار و تحصیل و سخت‌کوشی هستند.

راستش را بخواهید، اصلاً چیزی به اسم شانس هم نداریم و قبلا در مقاله «چرا افراد موفق هیچ اعتقادی به شانس ندارند؟» خواندید؛ هر چه هست، هوشیاری شما در نتیجه بسیار کار کردن شماست. وقتی شما بسیار کار می‌کنید، هوش‌تان تیزتر و حواس‌تان جمع‌تر می‌شود.

در نتیجه، فرصت‌ها و موقعیت‌ها را بهتر و سریع‌تر و عمیق‌تر درک می‌کنید.
یکی از سرمایه‌گذاران بورس تهران، اشاره می‌کند که روزی به بانک رفته بود تا کاری انجام بدهد. دید که خیلی شلوغ است. در کنارش، دید که چند نفری هم هستند که غر می‌زنند و مدام با هم درباره مشکلات و شلوغی و اعصاب خردی صحبت می‌کنند.

این سرمایه‌گذار ولی سکوت کرده و صرفاً داشت اطراف را می‌پایید.
دید که یک نفر نیازی به نوبتش ندارد و نمی‌داند که با فیش نوبت خودش چه کار باید بکند. او که حواسش جمع بود، رفت و سریع فیش را گرفت و تشکر هم کرد.

سپس رفت و کارش را راه انداخت. موقعی که داشت بر می‌گشت، دید که هنوز افرادی که مدام غر می‌زدند، دارند با هم صحبت می‌کنند.

شما در واقع، در محوطه هجده قدم هستید و توپی می‌آید و به سرتان می‌خورد و وارد دروازه می‌شود… این آیا یک شانس است؟ هرگز؛ این ناشی از حضور شما در محوطه هجده قدم بوده است. اگر آنجا نمی‌بودید؛ چنین فرصتی برای شما پیش نمی‌آمد.

چطور است درس این شماره ترامپ را اجرایی کنیم؟

هر جایی که هستیم، سخت‌تر و سخت‌تر و باز هم سخت‌تر بکوشیم؛ آن‌وقت ببینیم شانس‌ها می‌آیند یا نه.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید