خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت آخر
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳

دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت آخر

چهار کلید، برای اینکه هر قفلی را باز کنید…

بلاخره پس از دو ماه، رسیدیم به قسمت آخر سری مقاله «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» و در این قسمت پایانی میخواهیم به شما چهار شاه‌کلید بدهیم تا با آن بتوانید تمام درب‌های قفل مسیر زندگی‌تان را باز کنید :

در این گام یعنی گام دهم، چهار نکتۀ آخری که لازم است برای تبدیل کردن رویا به واقعیت بدانید را به همان شیوۀ قلفتی تقدیم حضورتان خواهیم کرد. آماده‌اید؟
«چهار کلید برای باز کردن تمام قفل ها»

سری مقالۀ «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.

همیشه این چهار کلید را با خود داشته باشید

کلید اول – کایزن
کایزن

در ژاپن واژه‌ای با مفهوم «بهبود دائم و بدون وقفه» وجود دارد که به صورت «改善» یا Kaizen نوشته میشود و «کایزن» تلفظ می‌شود.

این واژه درواقع فرهنگی است که از زمان باستان تا امروز در زندگی ژاپنی‌ها کاربرد داشه و شاید یکی از مهم‌ترین دلایل پیشرفت چشم‌بادامی ها همین باشد.

طبق این ایدئولوژی باید هرروز حتی اگر شده یک قدم کوچک در راه بهتر شدن بردارید.

فرقی نمی‌کند هدفتان کاهش وزن، ثروت‌مند شدن یا تبدیل شدن به یک قهرمان المپیک باشد. مهم این است که روزتان را بدون برداشتن یک قدم مثبت در راستای هدف تمام نکنید.

هرروز صبح از خودتان سوال کنید

امروز چه کاری می‌توانم برای بهتر شدن انجام بدهم؟
چه کاری می‌تواند مرا به هدفم نزدیک تر کند؟

مشخص کنید چه چیزی را می‌خواهید بهتر کنید و در آن روز چه قدم‌هایی برای دستیابی به آن باید بردارید. پس، هرروز به دنبال پیشرفت نسبت به روز قبل باشید. مهم نیست چقدر کم.

در زمینه کایزن اگر اطلاعات بیشتری میخواهید، حتما دو مقاله زیر را هم بخوانید :

کایزن : تکنیک موفقیت به سبک ژاپنی
بهبود مستمر؛ فلسفه ای برای موفقیت با تلاش های کوچک

کلید دوم – پافشاری

پافشاری یکی از آن ویژگی‌های مشترک بین تمامی افراد موفق است؛ آن‌ها به سادگی دست از تلاش نمی‌کشند. هرچقدر هم که سخت باشد، با پافشاری بیشتر، احتمال موفقیت را بالا می‌برند.

«نه» واژه‌ای است که در راه رسیدن به پاسخ «بله» با آن روبرو می‌شوید.
حتی اگر والدین، اقوام، دوستان و همکاران‌تان با نیت خیر از شما بخواهند که
دنبال یک «کار واقعی» بروید، بدانید که کار واقعی شما، دنبال کردن رویایتان است.

جملۀ درخشان بالا را جویس اسپایزر در جایی نوشته و به نظر من لازم است که همۀ ما آن را حفظ باشیم و هرروز با خود مرور کنیم.

می‌خواهم چند نمونه از پافشاری افراد موفق را دی این قسمت تقدیمتان کنم تا ببینید این اصل چقدر مهم و حیاتی است.

«آدمیرال رابرت پیری» هفت بار تلاش کرد تا به قطب شمال برسد و همۀ این هفت بار با شکست مواجه شد، اما تسلیم نشد و در بار هشتم بود که به این موفقیت دست پیدا کرد.
«ناسا» بیست بار برای پرتاب موشک به فضا با شکست مواجه شد اما پافشاری کرد و سرانجام طعم موفقیت را چشید.
«بابک بختیاری» شغل‌های مختلفی را امتحان کرد و در هر کدام به یک شکل با شکست مواجه شد، در نهایت با ۳۰۰ میلیون چک برگشتی راهی زندان شد، اما کم نیاورد و با پافشاری توانست در همان وضعیت بدهی از طلبکارها فُرجه بگیرد و آیس پک را با یک مغازۀ کوچک تاسیس کند. آیس پک در عرض ۶ ماه ۱۲۰ شعبه دایر کرد وهم اکنون ۵ هزار نفر در آن مشغول به کار هستند. آیس پک امروزه ۱۰ شعبۀ خارجی در هند، امارات، کویت، مالزی و دبی دارد.

در رابطه با داستان آیس‌پک و بابک بختیاری به عنوان کارآفرین موفق، میتوانید این پادکست را گوش کنید.
پس فراموش نکنید که همیشه برای تسلیم شدن زود است.

کلید سوم – حذف انباشتگی

وقتی که پروژه‌ای را آغاز می‌کنید، یا تصمیم جدیدی می‌گیرید این موضوع تا زمانی که تکلیفشش مشخص نشده باشد فضایی در بانک حافظۀ شما را به خود اختصاص می‌دهد. طوری که حتی ممکن است خودتان هم متوجه این امر نشوید، یعنی بخشی از ناخودآگاه شما به آن امر مشغول باشد.

واقعیت این است که ما هم زمان می‌توانیم به چیزهای محدودی توجه کنیم.

هر قول‌و‌قرار هر تصمیم و هر پروژه ای که در فهرست کارهای روزانۀ ما قرار می‌گیرد جای کمتری برای توجه به کارهای اصلی و استفاده از فرصت‌های جدید برایمان باقی می‌گذارد.

منظورمان از پروژه کارهای پیچیده و سازمان یافته نیست، عوض کردن چراغِ خرابِ خودرو، تمام کردن کتابی که شروعش کرده‌ایم، تماس با دوستی که روز قبل با ما تماس گرفته و موفق به پاسخگویی نشده‌ایم، خریدن یک مسواک جدید همه و همه می‌توانند در زیرمجموعۀ این فهرست قرار بگیرند.

یک راه موثر برای پرهیز از این نوع انباشتگی‌ها درسی است که همیشه در دوره‌های آموزش مدیریت داده می‌شود؛ آن‌ها می‌گویند

یا انجامش دهید
یا واگذارش کنید
یا به تاخیر بیندازیدش (تاریخ و ساعت دقیق آن را مشخص کنید)
یا آن را دور بریزید.

وقتی که تصمیمی می‌گیرید یا می‌بینید که چیزی در زندگی‌تان و یا در مسیر هدفتان احتیاج به توجه (از هر جنسی) دارد، سعی کنید بلافاصله تکلیفش را مشخص کنید. یکی از راه‌های بالا را برای آن انتخاب کنید و هرچه‌ زودتر بار آن مسئله را از دوش ناخودآگاهتان بردارید.

علاوه بر کارهای ناتمام سعی کنید از شر وسایل اضافه نیز خلاص شوید، کمد و انبار اغلب افراد پر است از وسایلی که گذاشته‌اند کنار به امید اینکه روزی به درد بخورد، اما ماه‌ها و شاید سال‌هاست از ان‌ وسایل هیچ استفاده‌ای نکرده‌اند، از شر این وسایل راحت شوید.

اگر چیز جدیدی در زندگی می‌خواهید، هم از نظر روانی و هم از نظر فیزیکی، باید برایش جا داشته باشید. اطمینان داشته باشید که نعمات جدید به زندگی شما راه پیدا خواهند کرد. در این مورد حرف‌های زیادی دارم، در قسمت دیدگاه‌ها حتما بگویید که اگر موضوع برایتان جالب است در مطلبی جدا گانه به بحث انباشتگی بپردازم….

در زمینه حذف انباشتگی، ایده بسیار جالبی به نام «میمون‌های ذهنی» وجود دارد که توصیه میکنیم در مقاله «چرا مدیران برتر راجع به مدیریت میمون ها در محل کار صحبت میکنند؟» حتما و حتما بخوانید.

کلید چهارم – قدرت عادات

نود درصد رفتار ما بر اساس عادت‌ شکل می‌گیرد. بله دوستان، ۹۰% !
از لحظۀ بیدار شدن تا موقعی که دوباره به رختخواب می‌روید هرروز صدها کار را به یک شکل و ترتیب تکراری انجام می‌دهید.

شیوۀ دوش گرفتن
لباس پوشیدن
صبحانه خوردن
مسواک زدن
رانندگی کردم
مرتب کردن محل کار
خرید کردن
تمیز کردن منزل

همه جزو کارهایی هستند که به شکل عادت درآمده‌اند و به صورت خودکار آن‌ها را انجام می‌دهیم.

ممکن است که فکر کنید عادت‌ها خوب هستند و به ما این فرصت را می‌دهند تا هنگام انجام کارهای مختلف به مسائل دیگر فکر کنیم اما واقعیت این است که عادت‌ها جلوی رشد شما را می‌گیرند و نخواهند گذاشت تا رویایتان را به واقعیت تبدیل کنید.

عادت‌های فعلی شما، منجر به نتایجی می‌شود که تا امروز گرفته‌اید.
اگر می‌خواهید به سطوح بالاتری از موفقیت دست پیدا کنید، باید برخی از عادت‌های خود را ترک کنید. عادت‌هایی مثل پاسخ ندادن به تلفن، تا دیروقت پای تلویزیون نشستن، فست‌فود زیاد خوردن، دیر رسیدن سر قرار، پس‌انداز نکردن و .. همه از این دسته هستند.

باید به عادت‌های منفی خود آگاه شوید (بهتر است از آن‌ها لیست تهیه کنید) و آن‌ها را با عادت‌های جدید و مثبت جایگزین کنید.

پاسخ دادن به تلفن حداکثر تا ۲۴ ساعت پس از تماس شخص مقابل، خاموش کردن تلوزیون راس یک ساعت مشخص، کم کردن مصرف فست فود به یک بار در هفته، همیشه نیم ساعت زودتر راه افتادن و پس انداز کردن مبلغ مشخصی در هر ماه می‌توانند عادت‌های جایگزین خوبی باشند.

خب، مجموعۀ تبدیل رویا به واقعیت به پایان رسید… اما ارتباط ما با شما دوستان عزیز تازه شروع شده و همچنان منتظر شنیدن نظرهایتان درمورد این مجموعه و مجموعه‌های آینده هستم.

مطمئنیم شنیدن تجربه‌های و دانسته های شما در راه تبدیل رویا به واقعیت می‌تواند راهگشای ما و عدۀ زیادی از همراهان ارزشمند اساطیرایران باشد. من و دیگر اعضای تیم اساطیرایران بهترین لبخندها را برایتان آرزو می‌کنیم.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید