خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت هشتم
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳

دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت هشتم

موفقیت

کیسه‌های شن را از بالن بیانداز پایین !

در این قسمت از سری مقالۀ تبدیل رویا به واقعیت به اصلی خواهم پرداخت که از ابتدای شروعِ این مجموعه آن را گوشه‌ای از ذهنم نگه داشته بودم و همچون پلنگی در کمین طعمه(!) در انتظار مناسب ترین زمان برای نوشتن آن بودم…

تا اینکه چند روز پیش یکی از همراهان همیشگیِ سوخت جت به نام «یگانه» پیامی برایم ارسال کرد که در آن از مشکلاتش برای همنشین شدن با انسان‌های موفق نوشته بود.

این شد که حس کردم قسمت هشتم سری‌مقالۀ تبدیل رویا به واقعیت بهترین موقعیت برای مطرح کردن این موضوعِ حیاتی و اساسی است. پس پیش به سوی قسمت هشتم و نهمین گام در راه خوشبختی… یعنی :

«دور ریختن کیسه‌های شِن بالن موفقیت»

سری مقالۀ «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.

» گام نهم
اطرافیان‌تان را با دقت انتخاب کنید

قبل از هرچیزی درمورد این گام می‌خواهم باز هم یک موضوع را به همان شیوۀ قِلِفتی که در دو قسمت قبلی پیش گرفتیم در اختیارتان قرار دهم. قلفتیِ این قسمت بسیار ساده و شیک و خلاصه فقط یک نقل قول است که دنیایی از حرف پشت آن وجود دارد.

جیم ران میلیونر خودساخته، کارآفرین، نویسنده و سخنرانِ انگیزشیِ آمریکایی یک جملۀ طلایی دارد که می‌گوید :

کبوتر با کبوتر، ما با افراد موفق !

با کمی دقت در اطرافیان خود متوجه خواهید شد که آقای جیم ران چندان هم بیراه نگفته و انگار که این موضوع درمورد بیشتر انسان‌های اطرافمان صدق می‌کند. امیر شریفی عزیز بنیانگذار موسسۀ پرورش افکار مثالی دارد که خالی از لطف نیست یادی از آن بکنیم؛

به احتمال زیاد شما هم درمورد کسانی این جمله را شنیده باشید که «فلانی تا دیروز توی بازار پادویی می‌کردا… ولی حالا بیا و ببین واسه خودش چه دک و پُزی به هم زده‌، حسابی داره پیشرفت می‌کنه.»

خود من شاید ده‌ها نمونه از این افراد را می‌شناسم و از نزدیک دیده‌ام.

حالا به این فکر کنید که آیا شده بشنوید کسی که در یک سوپری کارگری می‌کرده به جای خاصی رسیده باشد؟
احتمالش خیلی خیلی کم است، می‌توانم به جرات بگویم کمتر از یک درصد. واقعیت این است که شغل یکی است، کارگری. پس تفاوت در چیست؟ بله درست است، تفاوت در افرادی است که این کارگرها با آن‌ها دم‌خور هستند.

کارگرهای بازار همگی با سرمایه‌داران و بعضاً میلیاردرها سلام‌علیک می‌کنند و کارگرهای سوپری دائم ورِ دلِ صاحب سوپری هستند؛ پس در بهترین حالت هم گروه دوم تبدیل به صاحب یک سوپری بزرگ می‌شوند.

‌لانه‌شان کجاست؟

سوالی که به احتمال زیاد برای خیلی از دوستان پیش می‌آید این است که خُب حالا که از اهمیت همنشین شدن با افراد موفق باخبر شدیم، این افراد را از کجا پیدا کنیم؟ قبلا هم در مقاله «استراتژی محرمانه ثروتمندان در انتخاب دوست» راجع به این موضوع خواندید اما خُب پاسخ ساده است :

سمینارهای موفقیت
سخنرانی‌ها و دوره‌ها
جاهایی که معمولاً افراد موفق زیادی به آنجاها رفت و آمد دارند

ارتباط از طریق دنیای مجازی و شبکۀ اینترنت هم روش آسان و خوبی است، برای مثال بسیاری از مخاطبان همین وبسایت خودمان، افراد موفق خودساخته‌ای هستند که می‌توانید آن‌ها را از طریق پیج اینستاگرام پیدا کنید و با ایشان ارتباط بگیرید.

هر از گاهی (بسته به میزان بودجۀ خودتان) برنامه‌ریزی کنید برای اینکه به رستوران‌های رده‌بالا، پرواز‌های بیزنس کلاس و یا مکان‌هایی مانند استخرهای هتل‌های بزرگ رفت و آمد داشته باشید.

افراد موفق لانۀ خاصی ندارند ! همه‌جا هستند، فقط برای دیدنشان باید کمی خلاقیت به خرج دهید.

لازم نیست که در همین ابتدای امر حتما با این افراد دوست صمیمی شوید، برای مدتی همین موضوع که این افراد و رفتار آن‌ها در شرایط خاص را ببینید می‌تواند شروع خوبی باشد. مطمئن باشید به مرور حضور این انسان‌ها در زندگی شما پررنگ‌تر و پررنگ‌تر خواهد شد و به زودی شما تبدیل به یکی از همین افراد موفق خواهید شد که دیگران به دنبال همنشینی با شما خواهند بود.

» کیسه‌ها را رها کنید!

واقعیت این است که ما یک بالن هستیم و عدۀ زیادی از آدم‌های دوروبرمان مانند کیسه‌هایی هستند که اطراف سبد بالن آویزان شده‌اند. اگر می‌خواهیم اوج بگیریم باید کیسه‌ها را رها کنیم.

» همین حالا شروع کنید

یکی از اولین قدم‌ها برای همنشین شدن با افراد موفق پرهیز از افراد مخرب است.
تازمانی که در راه رشد فردی به نقطه‌ای برسید که دیگران نتوانند با منفی‌بافی خود شما را تحت تاثیر قرار بدهند، باید به هر قیمتی که شده از افراد مخرب، یا همان منفی‌باف‌ها دوری کنید. بهتر است تنها باشید تا اینکه وقت خود را با کسانی بگذرانید که با ذهنیت قربانی‌شده و معیارهای سطح پایین خود، جلوی پیشرفت شما را می‌گیرند.

» یک تمرین فوق‌العاده

فهرستی از نام تمام کسانی که مرتباً با آن‌ها در ارتباط هستید تهیه کنید: همکاران، همسایه‌ها، دوستان، همکلاسی‌ها و غیره.

وقتی که این فهرست کامل شد، جلوی اسم آن‌هایی که منفی و مخرب هستند علامت منفی و جلوی آن‌هایی که مثبت و حامی هستند علامت مثبت بزنید. وقتی که این کار را درمورد تک‌تک افراد انجام دادید، به یک الگو دست پیدا خواهید کرد. شاید تمام افراد محل کارتان شخصیت مخربی داشته باشند، یا شاید متوجه شودی بیشتر دوستانتان در برابر تمام کارهای جدیدی که می‌خواهید انجام دهید مخالفت می‌کنند.

حالا باید تصمیم طلایی را بگیرید و ارتباط خودتان را با تمام کسانی که جلوی اسم آن‌ها علامت منفی وجود دارد قطع کنید. اگر این کار شدنی نیست (هرچند که من معتقدم هیچ کاری غیر ممکن نیست و اختیار کاملاً با شماست)، آن وقت به شدت زمانی را که با این افراد صرف می‌کنید کاهش دهید.

«تمام تلاش خود را بکنید تا از حوزۀ نفوذ منفی دیگران خارج شوید.»

خوب فکر کنید، مطمئنم کسانی هستند وقتی آن‌ها را می‌بینید تمام انرژی‌تان گرفته می‌شود؛ آن‌ها انرژی حیات را از شما می‌گیرند. این افراد همان کیسه‌های شِنِ بالنِ شما هستند.

به احتمال زیاد در این لیست کسانی را خواهید یافت که همیشه شکایت می‌کنند و دیگران را به خاطر شرایط خود سرزنش می‌کنند، کسانی که همیشه درمورد دیگران قضاوت می‌کنند، به بدگویی عادت دارند و افکار منفی از سر و رویشان می‌بارد. طنابشان را قیچی کنید.

خطرناک‌ترین این افراد کسانی هستند که به شما می‌گویند آرزوهایتان دست‌نیافتنی هستند و باید از دنبال کردن آن‌ها دست بکشید، این‌ها سارقان رویا هستند، حتما همین امروز فکری به حال ارتباطتان با این افراد بکنید.

در این میان ارتباطتان با افرادی که جلوی اسمشان علامت مثبت زده‌اید را پررنگ‌تر کنید.
آگاهانه‌ تلاش کنید که با افراد مثبت، حامی و دلگرم‌کنندۀ اطرافتان زمان بیشتری بگذرانید. قدر افرادی که از پیروزی شما شاد می‌شوند و تشویق‌تان می‌کنند که به دنبال رویاهایتان بروید را بدانید این‌ افراد شعلۀ بالنِ شما هستند. به گرمای حضورشان آگاه باشید و از آن استفاده و قدردانی کنید.
مهم‌ترین قدم…

به محض این‌که تمرین بالا را انجام دهید مغزتان نسبت به افراد دور و برتان آگاه خواهد شد و درست از همینجاست که سیستم RAS  دست به کار خواهد شد و راه را برای برای ورود افراد موفق و مثبت جدید به زندگی‌تان باز خواهد کرد.

به مغزتان اعتماد کنید، مطمئن باشید اگر هر روز خود را در میان افراد مثبت و حامی و انگیزه بخش تصور کنید، بهترین‌ها به زندگی شما راه پیدا‌ خواهند کرد. بدون آن‌که بفهمید چگونه، به جاهایی هدایت می‌شوید که این افراد حضور دارند.

» شهامت این کار را ندارید؟

ممکن است فکر کنید که اعتماد به نفس رویارویی با افراد موفق را ندارید… این مسئله کاملاً طبیعی است و به احتمال زیاد خیلی از افراد دیگر آن را تجربه خواهند کرد. این موضوع از آن‌جا می‌آید که تصورتان از این افراد تصور نادرستی است و این کُد ها را به مغزتان داده‌اید که این افراد، بسیار عجیب و غریب هستند و شاید از مریخ آمده‌اند!

واقعیت این است که موفق بودن اصلا چیز عجیب و غریب و دور از ذهنی نیست. بسیاری از افراد موفق همان‌کارهایی را می‌کنند که شما می‌کنید، همان برنامه هایی را می‌بینند که شما می‌بینید، همان موزیک‌هایی را گوش می‌دهند که عدۀ زیادی از افراد دیگر گوش می‌دهند و در کل زندگی‌شان مشترکات زیادی با زندگی بقیه دارد. آن‌ها افرادی هستند مانند تمام افراد جامعه، فقط موفق تر هستند، همین! بالاتر گفتم دیدن رفتار افراد موفق در مکان‌های عمومی می‌تواند شروع خوبی باشد.

یکی از دلایل آن این است که شما متوجه همین نکته خواهید شد که افراد موفق آدم‌های فضایی نیستند.
همین مسئله کمک خواهد کرد شما اعتماد به نفس بیشتری در رویارویی با آن‌ها داشته باشید و اگر دقیق‌تر شوید خواهید دید که در بسیاری از موارد شما نسبت به آن‌ها برتری دارید.

قسمت بعد قسمت پایانیِ سری‌مقالۀ تبدیل رویا به واقعیت خواهد بود و ضمن جمع‌بندی تمام آن‌چه در این هشت قسمت گفته شد به ارائۀ نکات نهایی و تکمیلی مسیر موفقی خواهیم پرداخت.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید