خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت هفتم
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۳

دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت هفتم

ارتباط صحیح

بعد از این‌که تمام گام‌های قبلی را پشت سر گذاشتید و برای عملی کردن هدف‌های قطعه قطعه شده دست به کار شدید، به احتمال زیاد برایتان بسیار پیش خواهد آمد که به کمک دیگران احتیاج داشته باشید…

موضوع این مقاله را اختصاص داده‌ایم به یک عمل در اصل بسیار ساده که متاسفانه برای خیلی ها مانند شکستن شاخ غول است:

« درخواست کردن ! »

سری مقالۀ «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.

» گام هشتم
از تو خواستن، از بقیه برخواستن !

تاریخ سرشار است از مثال‌های باورنکردنی در مورد مردمی که به سادگی و فقط با درخواست کردن به ثروت‌های هنگفت، موقعیت‌های فوق‌العاده و مدارج بالا دست پیدا کرده‌اند.

حالا قرار نیست ما برویم در خیابان از هر کسی که گیرمان آمد درخواست کنیم هزینۀ لازم برای خرید تویوتای سی اچ آر سفیدمان را (که در قسمت قبل خواندید) به ما بپردازد! اما پس از تعیین هدف و گذراندن تمام مراحلی که در قسمت‌های قبل خواندیم به احتمال زیاد این موضوع خیلی پیش خواهد آمد که بتوانیم با درخواست کردن از دیگران ‌هدف‌هایمان را زودتر عملی کنیم.

اگر شما هم فکر می‌کنید جزو آن دسته کسانی هستید که برای رسیدن به اهدافتان از درخواست کردن، طلب حمایت کردن، پول گرفتن، کمک خواستن، درخواست وقت خواستن و حتی سوال کردن خودداری می‌کنید یه به قول خودمان رویش را ندارید این قسمت از سری‌مقالۀ تبدیل رویا به واقعیت درست برای شما نوشته شده است.

» چرا از درخواست کردن می‌ترسیم؟

معمولا خوددراری از درخواست کردن به دلیل ترس از عدم پذیرش است، ترس از «نه» شنیدن…

اما نکتۀ غم انگیز درمورد وقت هایی که به دلیل این ترس درخواست‌هایمان را مطرح نمی‌کنیم این است که در این مواقع خودمان را از پیش مردود فرض می‌کنیم و قبل از این‌که دیگران به ما «نه» بگویند خودمان این کلمۀ نه چندان جذاب را به خودمان می‌گوییم.

» از کجا می‌دانید؟

لطفا از قبل، فرض نکنید که پاسخ منفی خواهید شنید… ریسک کنید و هرچیزی را که می‌خواهید طلب کنید.

در اغلب موارد اگر پاسخ منفی باشد هیچ چیز از دست نداده‌اید.
باورتان نمی‌شود چه میزان از افزایش حقوق‌ها، دریافت کمک‌های مالی، پیدا کردن خانه‌های اکازیون، تخفیف‌های خوب، دریافت نمونه‌های رایگان، قرار گرفتن در روابط خوب (عاطفی و کاری)، سفارش‌های خرید، تاریخ‌های بهتر برای ارسال کالا، تمدید مهلت‌ها، مرخصی‌ها و یا کمک‌های مختلف نتیجۀ جسارتِ درخواست کردن است.

تکنیک دارد! تکنیک دارد! تکنیک دارد!
البته لازم به ذکر است که درخواست کردن به همین آسانی هم نیست که هرچه می‌خواهید به زبان بیاورید و این وسط تکنیک‌هایی هستند که باید در این مسیر حتما از آن‌ها سر در بیاورید.

نگران نشوید، ما برای همین این‌جاییم و در این مقاله‌ مهم‌ترین تکنیک‌های درخواست کردن را به ساده‌ترین شکل ممکن و مثل قسمت قبل «قِلفتی» تقدیم حضورتان خواهیم کرد !

» قدم اول

به درخواست‌هایی که قبلا کرده‌اید و پاسخ مثبت گرفته‌اید فکر کنید، از همان روش‌ها استفاده کنید.

جوری سوال کنید که انگار مطمئنید پاسخ‌تان مثبت خواهد بود، با انتظار پاسخ مثبت سوال کنید. با این فرض که نمی‌توانید جواب بگیرید، کاری از پیش نمی‌برید.

فرض کنید که “می‌توانید” میزی در کنار پنجرۀ رستوران به دست بیاورید، فرض کنید که “می‌توانید” بدون وقت قبلی مدیر فلان شرکت را ببینید، فرض کنید می‌توانید حقوق مورد نظرتان را بگیرید.

» قدم دوم

در انتخاب کسی که قرار است درخواست‌تان را بشنود حساس باشید.
آیا آن شخص توان اجرای درخواست شما را دارد؟

» قدم سوم

مشخص و شفاف صحبت کنید. نگویید افزایش حقوق می‌خواهم، بگویید فلان قدر افزایش می‌خواهم.
نگویید برویم بیرون! بگویید پنجشنبه شب باهم برویم رستورانِ فلان پیتزا بخوریم.

این اصل حتی درمورد رفتارها هم صدق می‌کند، به هم‌خانه‌تان نگویید بیشتر تو خونه کار کن! مثلا بگویید میخوا‌هم روزهای زوج ظرف‌ها را تو بشویی و روزهای فرد آشغال‌ها را تو ببری بیرون.

» قدم چهارم

تکرار را به خاطر بسپارید.
یکی از مهم‌ترین اصول موفقیت، پافشاری و تسلیم نشدن است. وقتی از دیگران درخواستی می‌کنید خیلی طبیعی است که درخواستتان را رد کنند. آن‌ها به احتمال زیاد اولویت‌های دیگر، تعهدات و خلاصه دلایلی برای رد درخواست شما دارند.

در هر صورت شما باید حتما این نکته را بدانید که قصد آن‌ها تقابل‌ با شما نیست.

باید عادت کنید تا رسیدن به اصل موضوع، بارها با عدم پذیرش مواجه شوید. وقتی کسی گفت «نه» هم‌چنان از او درخواست کنید! این بار برای دانستن دلیل «نه» گفتنش. با تکرار این سوال حتی کسی که بارها جواب منفی داده هم ممکن است نظرش را عوض کند.

یک روز دیگر، وقتی که آن شخص سر حوصله بود
وقتی که خودتان اطلاعات بیشتری داشتید
وقتی که شرایط تغییر کرد
وقتی که رابطه‌تان بهتر شد
دوباره سوال کنید

شاید بچه‌ها بهتر از هر کسی (به طور ذاتی) این اصل موفقیت را درک می‌کنند.
آن‌ها بدون ذره‌ای تردید، خواستۀ خودشان را پشت سر هم تکرار می‌کنند. و نهایتاً این شمایید که کوتاه می‌آیید.

» یک آمار جالب

یافته‌های آقای هربرت ترو Herbert True (کارشناس بازاریابی در دانشگاه نتردام) حکایت جالبی دارد:

طبق تحقیقات او :

۴۳ درصد فروشندگان بعد از اولین تماس خود ناامید می‌شوند،
۲۴ درصد پس از تماس دوم،
۱۴ درصد پس از تماس سوم،
و ۱۲ درصد هم پس از تماس چهارم.

طبق این آمار ۹۴ درصد از تمام فروشندگان بعد از تماس چهارم ناامید می‌شوند !
اما شصت درصد ارقام فروش مربوط به معاملات بعد از تماس چهارم است… و این ینی آن ۹۴ درصد از فروشندگان شانس معامله با ۶۰ درصد از مشتریان بالقوه را از دست می‌دهند.

» یک تمرین شگفت انگیز !

فهرستی از چیزهایی تهیه کنید که در منزل، محل کار، مدرسه یا دانشگاه می‌خواهید، اما درخواست نمی‌کنید. کنار هرکدام علت درخواست نکردنتان را هم بنویسید. ترس‌تان از چیست؟

بعد هزینه‌ای را که بابت درخواست نکردنتان متحمل می‌شوید یادداشت کنید و بعد سودی که در صورت درخواست کردن به دست خواهید آورد را هم بنویسید.

اگر یادتان باشد در قسمت دوم از سری‌مقالۀ تبدیل رویا به واقعیت هفت زمینۀ مختلف شامل اهداف مالی، حرفه‌ای، تفریح، سلامت، روابط فردی، پروژه‌های شخصی و کمک به جامعه را معرفی کردیم. حالا کار شما این است که درمورد هرکدام از این موارد درخواست‌های خودتان را بدانید و طبق روشی که در پاراگراف قبل شرح دادیم همه را یادداشت کنید.

درخواست شما شاید مربوط به افزایش حقوق، وام، سرمایه اولیه، توصیه نامه، تاییدیه، مرخصی یا حتی بیرون رفتن با کسی که دوستش دارید باشد. فرقی نمی‌کند. بنویسید و هرروز مرور کنید که بابت ترس از پذیرفته نشدن در حال پرداخت چه بهایی هستید.

اگر می‌خواهید رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید بهتر است از همین امروز که این مقاله را می‌خوانید تمرین کنید که چطور با عدم پذیرش کنار بیایید. پذیرفته نشدن نسخۀ اولیۀ کتاب تان، رد شدن درخواست رفتنتان به سینما، بی اعتنایی به درخواست افزایش حقوقتان و رد شدن درخواست عضویتتان همگی نمونه‌هایی از پذیرفته نشدن هستند که شما باید نسب به آن ها ضدضربه ‌شوید.

درد ندارد !
بیایید فرض کنیم شما می‌خواهید از یک کارخانه درخواست سرمایه‌گذاری کنید، بدترین حالت چیست؟

اینکه درخواستان پذیرفته نشود؟ خب! اگر درخواست شما پذیرفته نشود، قبل از تقاضایتان سرمایه‌گذار نداشتید و بعد از آن هم سرمایه‌گذار ندارید. پس زندگی بدتر نشده و ثابت مانده. چیزی را از دست نداده‌اید.

آیا باید تمام زندگی‌تان به این که آن کارخانه درخواستتان را قبول می‌کند یا نه فکر کنید؟
واقعیت این است که با درخواست کردن چیزی را از دست نمی‌دهید،
اما احتمال این‌که چیزی را به دست بیاورید بسیار زیاد است.
پس درخواست کنید.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید