خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت ششم
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۲

دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت ششم

موفقیت

خُب حالا که اهداف قابل اندازه گیری‌تان را مشخص کردید و چاقو به دست شدید و این دوست‌داشتنی های جذاب را به تکه‌های کوچک‌تر تقسیم کردید وقت آن رسیده که
دست به عمل بزنید !
شروع کنید کارهایی که برای رسیدن به هدف‌تان
تعیین کرده‌اید را انجام دهید…

سری مقالۀ «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.

» گام هفتم
دست به کار شوید !

پیش از شروع احتیاج دارید که به یک باور فوق‌العاده پیش‌برنده مجهز شوید تا با سرعت تمام به سمت تبدیل رویایتان به واقعیت پیش بروید.

در این قسمت از سری مقاله دستورالعمل گام‌به‌گام تبدیل رویا به هدف، می‌خواهیم این باورِ حیاتی را بدون حاشیه و به قول معروف «قِلِفتی» تقدیم حضورتان کنیم. با ما همراه باشید.

این گام خیلی بیشتر از آنجه تصور می‌کنید مهم است؛ واقعیت این است که به محض اینکه آماده شوید تا به سوی هدفتان قدم بردارید قسمت‌هایی از آقای ذهن شروع به فعالیت می‌کنند که دیتابیس آن‌ها پر است از نصایح و حرف و حدیث‌های اشتباهی که از زمان کودکی ما به جای مانده‌اند.

این بخش از ذهن بلافاصله پس از اینکه بفهمد شما کفش‌هایتان را پوشیده‌اید تا یک نوازندۀ حرفه‌ای شوید، برای تحصیل در یک کشورِ درست حسابی آماده شوید (مگر کشور خودمان چه‌اش است واقعاً؟!)، وزن کم کنید، ازدواج کنید یا یک خودروی تویوتا سی اچ آر سفید رنگ نسخۀ هیبریدی بخرید، شروع می‌کند به پررنگ کردن سه چیز در دیدگاه شما:

ملاحظات
ترس‌ها
موانع
ترس ها

واقعا فکرش را بکنید، شاید قبلاً برای شما هم موارد مشابهی پیش آمده باشد…

تصمیم می‌گیرید پیانو را شروع کنید

ملاحظات = باید از صبح تا شب تمرین کنم…از کار و زندگی می‌افتم
ترس‌ = اگه وسطش خوشم نیاد و ول کنم چی؟
مانع = پیانوی خوب الان خدا میلیون تومنه بابا،

تصمیم می‌گیرید برای تحصیل در یک کشور دیگر اقدام کنید

ملاحظات= باید از خانواده و دوستام و کلپچ! دل بکنم
ترس = اگه برم اونجا و از تنهایی و بی کسی دِق کنم چی؟
مانع = خانوادم مخالفن و حتی نمی‌شه باهاشون درموردش حرف زد

تصمیم می‌گیرید وزن کم کنید

ملاحظات = باید از خواب و خوراک بیفتم
ترس = اگه آسیب ببینم چی؟
مانع= من دو سال پیش هم تصمیم گرفتم وزن کم کنم به هیچ جا نرسیدم

تویوتا بخرید

ملاحظات = هزینه‌های نگهداریش بالاس.
ترس = اگه تا قبل از تکمیل شدن پولم تولیدش تو ایران متوقف شد چی؟
مانع = بعضیا میگن ماشین جالبی نیست

می‌خواهم بگویم شما باید با این افکار مواجهه کنید…
مواجهه نه به این معنا که در درون خودتان جنگ داخلی راه بیندازید و هم یک بلایی سر خودتان بیاورید و یک بلایی هم سر موانع جان! (بعدا می‌گویم چرا اینقدر تحویلش می‌گیرم) منظورم از مواجهه در اینجا این است که باید به ماهیت آن‌ها و اینکه کلا چی هستند و از کجا سردرمی‌آورند آگاه باشید.

تنها به این روش است که شما قادر خواهید بود آن‌ها را دور بزنید یا حل‌شان کنید و حتی در جهت تحقق رویایتان از آن‌ها استفاده کنید. ما در بالا افکار مخرب را باز کردیم و آن‌ها را به سه بخش تقسیم کردیم؛ اما از این‌جا به بعدِ مقاله هرسۀ آن‌ها را برای راحتی بیشتر «موانع» می‌نامیم.

» قدر زر زرگر شناسد، قدر موانع آدم موفق !

لابد سوال برایتان پیش آمد که نویسنده خُل شده یا نه؟ آخه مگر موانع هم «جان» دارد؟ بله دارد !

موانع از نظر من واقعا موانع جان هستند.
واقعیتی که درمورد موانع وجود دارد این است که اگر چندتا از آن‌ها سر راهتان سبز نشدند، یعنی این‌که هدف‌تان به اندازۀ کافی بزرگ نیست و نمی‌تواند در حد چشمگیری باعث رشد و شکوفایی‌تان شود.

یا به زبان دیگر هدفتان پتانسیل کافی برای توسعۀ فردی شما را نداشته است.

حالا متاسفانه وقتی یکی از این موانع پیش می‌آید، عدۀ زیادی از مردم آن را نشانه‌ای برای توقف می‌دانند. آن‌ها می‌گویند : «حالا که فکرش را می‌کنم، یا به خاطر این احساس، و یا مطلبی که تازه متوجه شده‌ام، بهتر است اصلا پی این هدف را نگیرم !»

خودمانی بگویم؛ این طرز تفکر فاجعه است.
البته منکر آن نمی‌شوم که گاهی ممکن است واقعا به دانشی برسید که ببینید تلاش برای هدف‌تان بیهوده است، اما باید بگوییم این موارد خیلی خیلی خیلی نادر هستند.

در بیشتر موارد، اگر هنوز میل درونی‌تان برای رسیدن به هدف به قوت خودش باقی باشد، با کمی تلاش بیشتر، تمرکز، تغییر روش و کار هوشمندانه می‌توانید دوباره موتور خود را روشن کنید و پرقدرت تر از قبل به سمت هدف بتازید.

» هنر رفتار با موانع را یاد بگیرید !

این مورد هم یکی از آن موارد ظریفی است که حتما باید به آن توجهِ زیادی داشته باشید.

عدۀ زیادی از مردم در مقابل موانع واکنش جنگجویانه نشان می‌دهند و سریع دست به شمشیر می‌شوند تا دخل موانع را بیاورند اما باید بگوییم این روش بسیار غلط است. درواقع شما باید به صورت دائم آگاه باشید که با توجه به شرایط، داشته‌ها و خواسته‌ها چه نوع رویکردی در مقابل این موانع کارا تر خواهد بود.

منظورم این است که گاهی لازم است کنار بیایید؛ این روش بیشتر در مقابل «ملاحظات» جواب می‌دهد، گاهی لازم است بجنگید و گاهی هم لازم است کمی متوقف شوید، تفکر عمیق کنید و هوشمندانه به دنبال راه حل مخصوص به خودتان بگردید.

این هم از آن جمله‌هایی است که من به شخصه عاشقش هستم و به نکتۀ فوق‌العاده جذابی اشاره می‌کند.

می‌خواهم بگویم تاثیر غلبه بر ملاحظات، ترس‌ها و موانع فقط مادی نیست، حتی برای کسی که یک هدف کاملا مادی برای خودش در نظر گرفته باشد. غلبه و رویارویی با موانع باعث رشد شخصیتی ما می‌شوند؛ کسی را در نظر بگیرید که همۀ هم و غمش، تکرار می‌کنم «همۀ» هم و غمش داشتن یک حساب بانکی چند میلیاردی است و در زندگی فقط برای مادیات تلاش می‌کند و بس.

خب طبعاً سر راه چنین شخصی هم ملاحظات، ترس‌ها و موانعی وجود دارند و فرد باید در مقابله با آن‌ها از رویکرد‌هار متناسب استفاده کند. حتی چنینی شخصی هم بدون این‌که خودش بداند در حال تبدیل شدن به یک انسان کامل‌تر (نه صرفا پولدار تر) است. او به احتمال زیاد کم‌کم تبدیل به انسان بزرگی خواهد شد.

او اگرچه هدفش پولدار شدن است، اما در این راه مهارت‌های تازه، دیدگاه جدید و توانایی‌های نو کسب می‌کند و چه چیزی با ارزش‌تر از این؟ تصور کنید تابستان است و تعطیل است و آب‌وهوا توپ است و بار و بندیل جمع کرده‌اید تا به شمال بروید.

شما راه می‌افتید و خُب از آنجایی که همۀ شرایط برای شمال رفتن مهیا است خُب قطعا تعداد زیادی نفر دیگر هم مثل شما اهل دل‌اند و همگی به جاده می‌زنند و نتیجه‌اش می‌شود یک جاده چالوس پرترافیک یا به قول خودمان غلغله.

خب در این موقعیت شما می‌توانید هربار بعد از آنکه ماشینِ جلویِ جلویی نیم متر حرکت کرد سریعاً مراتب را با عصبانیت و بوق به سمع و نظر ماشین جلوییِ خودتان برسانید، دائم به عالم و آدم و عیال و همکار و عباس‌آقا ناسزا بدهید که چرا باعث شدند این موقع راه بفتید، از بی فرهنگی مردم و بی تدبیری مسئولین ناله و فغان سر دهید و خلاصه یک سفر را از همان اول به کام اهل و عیال تلخ کنید.

اما راه دوم…

ترافیک و بودن خودتان در آن ترافیک را بپذیرید و دست از غر زدن و اما و اگرها بردارید و به جای آن کمی اطرافتان (که شاید همیشه بی توجه از آن رد می‌شدید) دقت بیشتری کنید.

گاهی بزنید بغل و با خانواده یک بستنی دبل چاکلت یا سنتی بخورید، چند عکس یادگاری در کناره‌های چالوس بگیرید و در طول ترافیک به این فکر کنید که بعد از رسیدنتان چه کارهایی می‌توانید در سفر انجام بدهید تا سفر جذاب‌تری داشته باشید.

در واقع شما داستان‌تان را عوض کردید…

در صورتی که روش دوم را انتخاب کنید، شما علاوه بر آن‌ که در رویارویی با موانع روش درست (در اینجا پذیرفتن) را انتخاب کرده‌اید، درواقع روی کنترل خشم خود کار کرده‌اید، مدیریت بحران را تمرین کرده‌اید، با عملتان به خانوادۀ خود یاد داده‌اید که گاهی مبارزه کردن تنها راه نیست، بستنی خورده اید، سلفی‌های اینستاگرامی گرفته‌اید و البته چند ایدۀ خلاقانه برای سفر بهتر در ذهنتان پیدا کرده‌اید.

به همین سادگی! پس…
در این گام یعنی گام هفتم از سری مقالۀ تبدیل رویا به واقعیت خواندیم که :

وجود موانع اصلاً چیز عجیب و غریبی نیست و کاملا طبیعی است
موانع را دسته‌بندی کردیم و درمورد هنر رویارویی با آن‌ها حرف زدیم
بعلاوه، فهمیدیم که رویارویی با موانع جدای هدفی که داریم برای ما نکات مثبت دیگری هم دارند

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید