خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت پنجم
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۲

دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت پنجم

مسیر موفقیت

حالا دیگر باید دست به چاقو(!) شوید…

درواقع در این گام شما باید هدف‌تان را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید؛
یکی از اولین راه‌های تعیین مراحل عملی به هدف روش «تجسم مسیر عکس» است !

سری مقالۀ «دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.

خُب اگه یادتون باشه قرار بود پادکستی همراه قسمت پنجم تقدیمتون بشه و در آن :

خلاصه گام‌های مقالات گذشته‌ را مرور کنیم
پیام‌های شما عزیزانی که برای من فرستادید را مرور کنیم

» گام ششم
دست به چاقو شوید !

پس از اینکه معلوم شد واقعا چه می‌خواهید و اهداف قابل سنجش و مهلت زمانی مشخصی را تعیین کردید، مرحلۀ بعدی این است که تمام گام‌های عملی و جز به جز برای دستیابی به هدفتان را معین کنید.

درواقع در این گام شما باید هدف‌تان را به اجزای کوچک تر تقسیم کنید.

یکی از اولین راه‌های تعیین مراحل عملی به هدف روش «تجسم مسیر عکس» است؛ چشمان‌تان را ببندید و فرض کنید که الان آینده است و شما هم به هدفتان رسیده اید.

ببینید که برای رسیدن به این هدف چه کارهایی باید انجام می‌دادید و از چه مراحلی گذشته‌اید.

البته لزومی ندارد که دقیقاً از تمام مراحل آگاه باشید چرا که این تازه اولین گام برای خُرد کردن هدف است و تنها این‌که یک تجسم کلی از کارهای مورد نیاز داشته باشید کفایت می‌کند.

خواهشا… از پرسیدن نترسید !

یکی از مهم‌ترین توصیه‌های ما در این قسمت این است که همیشه برای سوال کردن از افرادی که قبلاً به هدف مشابه شما رسیده‌اند آماده باشید، همانطور که در مقاله «درخواست کردن» جادوی قدرتمندی که انسان امروزی آنرا فراموش کرده» هم خواندید اگر شما رویای تبدیل شدن به یک تاجر بزرگ یا یک پزشک را در سر داشته باشید گاهی ممکن است که در خلال صحبت کردن با یک تاجر یا پزشک یک جمله بتواند به اندازۀ چند کتاب به شما انگیزه و انرژی و دانش ارائه کند.

«برای …. چه باید بکنم؟»
«میشه به من بگید شما چگونه…»

آنقدر تحقیق کنید و سوال بپرسید تا یک برنامۀ عملی و واقع گرایانه برای رساندن خودتان از جایی که هستید، به جایی که می‌خواهید بروید، تهیه شود؛ برای شروع میتوانید از این مقاله کمک بگیرید.
با روش نقشه‌برداری ذهنی (Mind Mapping) آشنا شوید؛

طبق تعریف ویکیپدیا ببینیم نقشه ذهنی چیست :

این روش، یک روش ساده اما بسیار قدرتمند است که در طول سالیان دراز افراد موفق زیادی از آن استفاده‌ کرده‌اند و همگی به نتایج مطلوب دست پیدا کرده‌اند. این تکنیک کمک می‌کند که برای هر هدف تعیین کنید

چه اطلاعاتی را باید گردآوری کرد
با چه کسانی باید صحبت کرد
چه مقدار پول باید جمع یا تعیین کرد
چه مهلت‌هایی را باید در نظر گرفت
و غیره…

در زیر روش کار را شرح داده‌ایم :

هدف و ایده اصلی خود را در وسط صفحه بنویسید یا یک تصویر که یادآور آن باشد را در وسط صفحه قرار دهید.
تمام ملزومات رسیدن به آن هدف را در قالب خط‌هایی ضخیم که به مرکز متصل می‌شوند بنویسید.
حالا دوباره ملزومات را به چند شاخه تقسیم کنید و راه های رسیدن به آن‌ها را هم بنویسید.
تا حد امکان از رنگ‌ها و اشکال استفاده کنید چرا که این دو مورد نقشۀ ذهنی را برای مغزمان قابل درک تر می‌کند.

حتما، حتما و حتما
همیشه فهرست روزانه داشته باشید…

بعد از آماده کردن نقشۀ ذهنی حالا نوبت آن است که شاخه‌های انتهایی را به موارد اجرایی روزانه تبدیل کنید تا به مرور به سمت مرکز نزدیک شوید؛ برای هریک از کارهای روزانه که می‌نویسید زمان مناسب را وارد کنید و آن‌ها را در تقویم، وایت برد یا نوت گوشی همراهتان بنویسید.

» شب قبل، شب حیاتی !

یکی از قدرتمند ترین ابزاری که انسان‌های بسیار موفق برای تقسیم اهداف، تسلط بر زندگی و افزایش قدرت خورد در تبدیل رویا به واقعیت به کار می‌برند، برنامه‌ریزی برای روز بعد در یک شب پیش از آن است.

این روش به دو دلیل یکی از موثرترین قدم ها برای رسیدن به موفقیت است :

اگر از شب قبل برای روز آینده برنامه‌ریزی کنید، یعنی فهرست اجرایی کارها را آماده کنید و چند دقیقه‌ای دقیقاً روند کاری روز بعد را تجسم کنید، ضمیر ناخودآگاه‌تان تمام شب به آن فکر خواهد کرد و در نتیجه هر مشکلی با خلاقیت تمام حل خواهد شد.

اگر فرضیه‌های جدید فیزیک کوانتوم را قبول کنیم، این کار امواجی از انرژی را ساتع می‌کند که افراد و منابع لازم را برای دستیابی به اهداف روز بعدتان به سوی شما جذب خواهد کرد.

با تهیۀ فهرست اجرایی روز بعد، ردا می‌توانید بدون اتلاف وقت کارتان را آغاز کنید. در آن صورت شما دقیقاً می‌دانید که چکار می‌خواهید بکنید و با چه ترتیبی آن‌ را انجام خواهید داد.

به این ترتیب شما از خیلی افراد دیگر بازدهی بالاتری خواهید داشت چرا که خیلی ها عادت دارند چند ساعت اول روز را به مرتب کردن ذهن و میزکارشان اختصاص بدهند و بفهمند که خب امروز چه کاره‌ایم!

» منابع همه جا هستند !

یکی از نعمت‌های زندگی در جهان امروز که سرشار از فراوانی و فرصت‌های بی شمار است، این است که تقریباً برای هر کاری که می‌خواهید انجام دهید، قبلا کسی بوده که مشابه آن را تجربه کرده باشد.

فرقی نمی‌کند که هدفتان کم کردن وزن باشد یا بردن مدال المپیک، تاسیس یک شرکت بزرگ، استقلال مالی، مبارزه با یک بیماری، برقرار کردن یک رابطۀ عاطفیِ فوق‌العاده و یا حتی برگزاری یک میهمانی شام تمام عیار.

مطمئن باشید حتماً فرد یا افرادی قبلاً این کارها را کرده‌اند و نشانه‌هایی به شکل کتاب، مقاله، برنامه‌های صوتی و تصویری، دوره‌های آموزش مجازی، سمانار و یا کارگراه از خود به جا گذاشته‌اند تا از آنها استفاده کنید.

» هوشمند باشید، از میانبرها استفاده کنید !
اگر شما از اطلاعات به جا مانده از افراد موفق استفاده کنید خواهید دید که طی کردن راه موفقیت بسیار ساده‌تر خواهد شد و به همین میزان در زمان کمتری خواهید توانست رویاهایتان را به واقعیت تبدیل کنید.

» چرا مردم از منابع استفاده نمی‌کنند ؟

روزی به همراه دوستی در یک کافی‌شاپ حوالی چهارراه ولیعصر نشسته بودیم، او می‌گفت همیشه دوست داشته یک کافه باز کند. از او پرسیدم خب تاحالا برای باز کردن کافه چه کارهایی انجام داده و او گفت: «هیچی! چون از زیر و بمش اصلا سر در نمیارم»

نکتۀ جالب اینکه ما دوست مشترکی به اسم هوتن داشتیم که او هم صاحب یک کافه بود، به دوستم گفتم: «خب چرا با هوتن صحبت نمی‌کنی؟» دوستم گفت:« ینی به نظرت هوتن میاد وقت بذاره فوت و فن کارشو به من توضیح بده؟»

کمی مکث کرد، بعد با خنده گفت: «آدم سالم واسه خودش رقیب نمی‌تراشه آقا مصطفی!»
این درواقع طرز فکری اشتباهیست که خیلی از انسان‌ها ( فارغ از شهر و کشور و موقعیت ) دچار آن می‌شوند و بواسطۀ آن خیلی فرصت ها را از دست می‌دهند.

زندگی درست همان چیزی است که بیرون از حریم امن برایتان اتفاق می‌افتد.

ما در این مقاله می‌خواهیم به شما بگوییم که برای موفقیت باید این افکار را دور بریزید، اگر شما صادقانه و مشتاقانه، و البته در شرایط مناسب از دیگران درمورد راه‌های موفقیت در کارشان بپرسید، خواهید دید که اکثر مردم از صحبت کردن درمورد نحوۀ راه‌اندازی کسب و کارشان یا دستیابی به اهدافشان لذت می‌برند.

پس همیشه برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد روش افرادی که پیش تر راه موفقیت را طی کرده اند آماده باشید؛ ترس از عدم پذیرش نداشته باشید و پای خودتان را به کتاب‌فروشی‌ها و سمینارها و سایت‌های انگیزشی باز کنید.

حریم امن یک جور زندان بزرگ و خودساخته است.
حریم امن مجموعۀ تمام باورها و بایدها و نبایدهایی است که در طول سالین و از طریق جامعه، دوستان و والدین به ما منتقل شده و محدوده‌ای است که شما در آن تمایلی به ریسک کردن یا بده دست آوردن تجربه‌های جدید ندارید و ترجیح می‌دهید همانی که هستید بمانید اما هیچ خطری نکنید.

» لطفا فیل نباشید !

بچه فیل‌ها از زمان تولد تربیت می‌شوند که در مکان کوچکی زندگی کنند؛ مربی از روزهای اول پای بچه فیل را به یک میخ چوبی که در زمین فرو کرده می‌بندد.

با این‌کار بچه فیل فقط در محدوده‌ای که طناب اجازه می‌دهد باقی می‌ماند و این همان حریم امن فیل است.

اوایل بچه فیل سعی می‌کند طناب را پاره کند، اما طناب محکم است و بچه فیل یاد باور میکند که «طناب پاره شدنی نیست» وقتی که بچه فیل بزرگ شد و وزنش به پنج تن رسید، یعنی زمانی که می‌تواند به راحتی آب خوردن طناب را پاره کند، تلاشی برای رهایی نمی‌کند.

زیرا از وقتی به دنیا آمده در ذهنش تکرار شده که «طناب پاره شدنی نیست !»
شاید شما هم در حریم امن خود گرفتار چیزی به کوچکی یک تکه طناب باشید. طناب‌هایی مانند عقاید و ذهنیت محدود کننده‌ای که فضای اطراف‌تان از زمان کودکی به شما منتقل کرده است.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید