خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت دوم
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۲۲

دستورالعمل گام‌به‌گام برای تبدیل رویا به واقعیت – قسمت دوم

موفقیت

حالا نوبت آن است که گام سوم را محکم بردارید…

افرادی که در زندگی به خواسته‌هایشان نمیرسند،
خواسته‌های خود را به صورت دقیق و شفاف تعییر نکرده‌اند.
سری مقالۀ «اصول حیاتی موفقیت» در مجموعه‌ای قدم‌به‌قدم و درست مانند یک راهنمای شخصی شما را از صفر تا صدِ رسیدن به هدفتان همراهی خواهد کرد.

در این مجموعه تمرینات ساده اما تاثیرگذاری ارائه می‌شوند که عمل کردن به آن‌ها به راستی می‌تواند زندگی‌تان را متحول کند. اصول ارائه شده در این سری‌مقاله به قدری جامع و دقیق است که می‌توانیم از آن به عنوان شاه‌کلید رسیدن به رویاها یاد کنیم و این تضمین را بدهیم که در صورت عمل کردن مداوم و منظم به توصیه‌ها به مرور شاهد پیوستن بزرگ‌ترین رویاهایتان به واقعیت خواهید بود.قسمت اول |

برای شروع قسمت دوم، آماده‌اید؟

در قسمت اول توضیح دادیم که اولین و دومین گام‌ها برای رسیدن به موفقیت «پذیرفتن مسئولیت زندگی» و «دلیل وجودی‌تان» است؛ وقتی که پذیرفتید هیچ‌کسی به غیر از شما مسئول زندگی‌تان نیست و فهمیدید که برای چه به این جهان آمده‌اید، حالا نوبت به گام سوم میرسد و باید تصمیم بگیرید که می‌خواهید چه بکنید، چه باشید، چه تجربه‌ها و چه دستآوردهایی داشته باشید؟

یکی از اصلی‌ترین دلایلی که خیلی‌ها در زندگی به چیزهایی که می‌خواهند نمی‌رسند این است که نمی‌دانند چه می‌خواهند !

درواقع افرادی که در زندگی به خواسته‌هایشان نمیرسند، خواسته‌های خود را به صورت دقیق و شفاف تعییر نکرده‌اند.

آگاهی دقیق به خواسته ها چیزی است که هر کودکی با آن متولد می‌شود؛ او می‌داند که گرسنه است یا نه، غذاهایی که دوست ندارد را نمی‌خورد و آن هایی که می پسندد را با ولع می‌خورد.

کودکان، نیازها و خواسته های خود را با تمام ابزارهایی که دارد (مانند گریه) ابراز می‌کند.بدون هیچ شرم و ملاحظه‌ای بلند گریه می‌کند تا به خواسته‌اش برسد.

وقتی هم که بزرگ‌تر می شود چهار دست و پا به سمت آنچه برایش جذاب است حرکت می‌کند. مشخص است که چه می‌خواهد و مستقیماً به سمت همان حرکت می‌کند.

چگونه این ویژگی را از دست می‌دهیم؟

دست نزن !
نکن !
نرو !
هرچی تو بشقابت هست بخور، خوشم نمیاد نداریم.
خجالت بکش.
نمی‌تونی.
گریه نکن.
فقط همین که من میگم.

حالا فهمیدید چرا این ویژگی را از دست می‌دهیم؟
بعد از سال ها شنیدن چنین حرف‌هایی اکثر ما نیازهای روحی و جسمی خود را فراموش می‌کنیم و اسیر سر درآوردن از آن چیزی می شویم که دیگران از ما می‌خواهند.

یاد می‌گیریم که برای کسب تایید دیگران چگونه عمل کنیم و چطور باشیم؛ برای مثال :

پزشکی می‌خوانیم چون پدر می‌خواهد
به خاطر دل مادر ازدواج می‌کنیم
به خاطر رضایت دوستانمان در جاهایی که مایل نیستیم همراهیشان میکنیم

به خاطر اینکه اطرافیان درموردمان حرف نزنند از آرزوی کار کردن در رشتۀ هنری مورد علاقه‌مان دست می‌کشیم و یک ‘کسب‌و‌کار واقعی’ راه می‌اندازیم… همین حالا اگر از یک نوجوان بپرسید می‌خواهد چه کاره شود، بعید نیست اگر جواب بشنوید: «نمی‌دانم»

چون آن‌قدر باید و نباید روی سر یک نوجوان ریخته که خواسته‌های واقعی‌اش زیر آن ها دفن می‌شود.

» گام سوم
خواسته‌های واقعی‌تان را مشخص کنید

چطور می‌توانیم بدون ترس، شرم یا ملاحظه خواسته‌های واقعی خود را بازیابی کنیم؟
چطور می‌توانیم دوباره با شور و شوق واقعی خودمان آشتی کنیم؟

در جواب این سوال باید بگوییم… اولین قدم این است که به ترجیحات خود در موقعیت‌های مختلف احترام بگذاریم، چه بزرگ و چه کوچک؛ نباید این ترجیحات فردی را کوچک بشماریم.

شاید آن‌ها برای دیگران کم اهمیت باشند، مهم نیست، مهم این است که برای خودتان کم اهمیت نباشند.

برای این منظور هربار که با یک انتخاب روبروی شدید،
هرچقدر هم که کوچک بود، وقت بگذارید
و ببینید که ترجیح درونی و قلبی‌تان چیست.

مشخص نبودن خواسته‌ها و ترجیح دادن نیازها و تمایلات دیگران به خواسته‌های خود تنها یک عادت‌ است. با تمرین «عادت متضاد» می‌توانید به راحتی این عادت ناپسند را ترک کنید.

» اولین تمرین

یکی از موثرترین و ساده‌ترین راه‌ها برای مشخص کردن آنچه که واقعا می‌خواهید تهیۀ یک فهرست سی‌تایی از چیزهایی است که واقعا می‌خواهید انجام دهید یا داشته باشید.

خواهید دید که اولین خواسته‌هایتان چندان پیچیده نیست. درواقع اکثر مردم چیزهایی مانند یک خودروی آنچنانی، یک ویلا و یک خانۀ فلان مدل و چیزهایی از این قبیل می‌خواهند. اما از اواسط این تمرین کوتاه (که معمولا بیشتر از پانزده دقیقه طول نمی کشد) خود واقعی‌تان شروع به حرف زدن می‌کند:

«می‌خواهم مردم دوستم داشته باشند»
«می‌خواهم آرامش درونی داشته باشم»
«می‌خواهم عاشق زندگی و مردم باشم»
این خواسته‌ها ، ارزش‌های واقعی و درونی شما هستند…

» خواسته‌هایتان را کاربردی‌تر کنید

در این میان چیزی هست که باعث می‌شود بیشتر مردم خواسته‌های واقعی شان را دنبال نکنند و حتی آن‌ها را به دست فراموشی بسپارند. آن چیز فکر این است که با انجام آنچه که دوستش دارند نمی‌توانند پول دربیاورند.

مثلا ممکن است کسی بگوید: «من دوست دارم با مردم گپ بزنم، اما گپ زدن که برای کسی نان و آب نمی‌شود!» اگرچه ممکن است این طرز فکر منطقی به نظر بیاید، اما باید بگوییم که اگر شما هم اینطور فکر می‌کنید بهتر است همین حالا تجدید نظر کنید.

برای مثال اپرا وینفری یا دایان براوز یا هزاران نفر دیگر هستند که از طریق همین گپ زدن با مردم خرج زندگی‌شان را درمی‌آورند؛ یا خیلی‌ها هستند که عاشق مسافرت کردن و دیدن جاهای مختلف دنیا هستند و از همین طریق هم خرج زندگی را درمی‌آورند… لازم نیست اسم تورلیدرهای بزرگ دنیا که عاشق کارشان هستند را بیاوریم.

نمونۀ زندۀ دیگری هم وجود دارد که روزی پای لپ‌تاپ نشسته و این مطلب را برای شما نوشته است!
بله من مصطفی ولی‌پور، نویسندۀ این مطلب عاشق و تشنۀ یاد گرفتن و مطالعه و اضافه کردن به دانشم هستم و روزی رویایم این بود که بتوانم از این طریق برای خودم درآمد داشته باشم، حالا به رویایم رسیده‌ام و هرچه بیشتر یاد می‌گیرم بیشتر می‌نویسم و پول هم درمی‌آورم.

پس می‌بینیم که چنین چیزی به هیچ وجه عجیب و غریب و دست‌نیافتنی نیست و شما هم می توانید با صرف کمی وقت و خرج مقداری شهامت همانی باشید که سال‌ها رویایش را داشتید.

» دومین تمرین

یک فهرست بیست تایی از کارهایی که دوست دارید تهیه کنید و بعد به راه‌هایی که می‌شود از طریق انجام آن کارها پول درآورد فکر کنید.

اگر عاشق ورزشید می‌توانید، ورزشکار، نویسنده یا گزارشگر ورزشی یا حتی عکاس ورزشی شوید. یا حتی می‌توانید در کار مدیریت یا به عنوان کارمند یک تیم حرفه‌ای مشغول شوید. یا می‌توانید مربی، مدیر و یا مسئول تبلیغات تیم شوید؛ می‌بینید که راه‌های بیشماری برای پول درآوردن در زمینۀ مورد علاقۀ شما وجود دارد.

قدم اول را محکم بردارید

فعلاً در قدم اول مشخص کنید که دقیقا چه می‌خواهید تا در قسمت‌های بعدی سری‌مقاله نشان دهیم که چطور می‌شود از همان طریق موفق بود و پول درآورد.

از بزرگ فکر کردن نترسید میکلانژ یک جملۀ درخشان دارد که می‌گوید :

«خطر بزرگی که بیشتر ما را تهدید می کند،
این نیست که هدفمان بیش از اندازه دور است و به آن نمی‌رسیم،
بلکه خطر در این است که هدفمان بیش از حد دست یافتنی باشد
و مطمئن باشیم که به آن می‌رسیم»

من و تمام اعضای تیم اساطیر ایران اینجاییم که تشویقتان کنیم از محدود کردن رویاهایتان بپرهیزید. این نکته را هرگز فراموش نکیند که:«اگر رویایتان شما را نمی‌ترساند، پس به اندازۀ کافی بزرگ نیست»

هیچ کس حق ندارد رویایتان را بگیرد

بهتر است این جمله را با خود دائم تکرار کنید یا آن را روی تکه‌ای کاغذ بنویسید و توی کیف پولتان، جایی که هرروز چشمتان به آن بیفتد، بگذارید. «مانتی رابرتس» نویسندۀ کتاب «مردی که به اسب‌ها گوش می‌دهد» خاطرۀ جالبی دارد:

وقتی او دانش‌آموز بود، معلمش انشایی به کلاس داد با این موضوع که وقتی بزرگ شدید می‌خواهید چه کاره شوید؟ مانتی نوشت که می‌خواهد یک مزرعۀ ۸۰۰ هزار متر مربعی داشته باشد و در ان اسب مسابقۀ اصیل پرورش دهد! معلم پایین ترین نمره را به او داد و توضیح داد که رویایش غیر واقعی است.

از نظر معلم پسربچه‌ای با شرایط او هرگز نمی‌توانست به اندازۀ کافی پول برای این کار به دست بیاورد. وقتی معلم پیشنهاد کرد که مانتی برای گرفتن نمرۀ بهتر، انشای خود را از نو بنویسد، مانتی جواب داد: «نمرۀ انشای من مال شما. من آرزویم را عوض نمی‌کنم !»

امروز مانتی صاحب مزارع ۶۲۰ هزار متر مربعیِ Flag is Up (به معنیِ : پرچم بالاست!) در کالیفرنیاست و به پرورش اسب‌های اصیل مسابقه مشغول است.

» تمرین طلایی

تمرینی که در این بخش به شما ارائه خواهیم کرد یکی از بهترین تمرین‌ها برای دست‌یابی به رویایی واقعی و درونی‌تان است و می‌توانید در مدت کوتاهی تمام باید‌ها و نباید‌های جامعه که از کودکی روی وجودتان تلنبار شده‌اند را پس بزنید و پس از آن به رویای بزرگ خود دسترسی پیدا کنید…

یک موزیک ملایم پخش کنید و در محیطی آرام بشینید و مطمئن شوید که چیزی حواستان را پرت نخواهد کرد. حالا چشم‌هایتان را ببندید و از ضمیر ناخودآگاهتان بخواهید که تصویر زندگی ایده‌آلتان را درقیقاً به همان شکلی که می‌خواهید تجسم کند، فکر کنید هیچ مانعی برای رسیدن به خواسته‌هایتان وجود ندارد… هیچ مانعی.

درمورد خواسته‌هایتان در زمینه‌هایی که در پاراگراف بعد می‌خوانید با دقت تفکر عمیق کنید و حتی کوچترین جزئیات آن را مطابق با میل و سلیقه‌تان تجسم کنید…انگار که یک غول چراغ جادو ایستاده تا در لحظه خواستۀ شما را همانگونه که اعلام کرده‌اید برایتان برآورده کند.

درآمد ماهیانه و پس‌انداز و میزان دارایی خالص‌تان
خانۀ دلخواهتان و محله و شهر و کشور مورد نظرتان
خودرو و دارایی‌های دیگرتان
شغل مورد علاقه و همکارها و مشتری‌هایتان
تفریح و اوقات فراغتتان و مسافرت‌هایی که می روید.وضعیت ایده‌آل جسمی و روحی و روانی‌تان
روابطتان با دوستان، خوانواده
و سرانجام به جامعه‌ای که در آن زندگی می‌کنید فکر کنید. جامعۀ ایده‌آل شما چگونه خواهد بود؟ چه فعالیت هایی بیشتر و چه فعالیت‌هایی کمتر در آن صورت می‌گیرد؟

بعد از تمرین پاسخ‌های خود را روی یک کاغذ بنویسید.
هرروز رویایی که نوشته‌اید را مرور کنید. این کار باعث می‌شود که ذهن هشیار و ضمیر ناخودآگاه شما روی این رویا متمرکز بماند، همانطور که قبلا در مقاله «چطور سرنوشت تان را پیشگویی و اگر خواستید تغییر دهید؟» خواندید.

نکتۀ آخر این‌که بهتر است دوستانی پیدا کنید که بتوانید رویای خود را با آن‌ها در میان بگذارید.
با این کار هربار متوجه خواهید شد که رویایتان شفاف تر و دست‌یافتنی تر جلوه خواهد کرد و مهم‌تر از همه ذهن ناخودآگاهتان برای پیدا کردن راه‌های رسیدن به آن، توسط RAS که پیش‌تر در مقاله‌ «با فرمول موفقیت کشف شده توسط علم عصب شناسی ساده تر موفق شوید» به طور کامل درمورد آن توضیح دادیم، موثرتر عمل کند.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید