خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » درس های بزرگ از شخصیت های بزرگ؛ دکتر احمد حلت موسس مجله موفقیت
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۱۲

درس های بزرگ از شخصیت های بزرگ؛ دکتر احمد حلت موسس مجله موفقیت

دکتر احمد حلت

باید یکپارچه آتش بود؛ یک بمب انرژی مهارنشدنی

جیم ران، استاد بزرگ توسعه فردی که بسیار دوستش می‌دارم، معتقد است که میزان پیشرفت شما در پنج سال آینده را، دو چیز مشخص می‌کند؛

کتاب‌هایی که می‌خوانید بر شما تاثیر میگذارند
آدم‌هایی که ملاقات می‌کنید و با آنها وقت میگذرانید

پس باید این دو را جدی‌تر بگیرید و برایش برنامه‌ریزی داشته باشید.
من درگذشته کتاب‌های زیادی خوانده‌ام و در دوران کار رسانه‌ای خودم، با آدم‌های مختلف، گاه مشهور و گاه عادی و گاه موفق و گاه شکست خورده، روبه‌رو شده‌ام.

درس‌های زیادی از آن‌ها آموخته‌ام. شاید این درس‌ها، به کار شما هم بیاید.
تصمیم گرفته‌ام بخشی از این درس‌ها را باهم مرور کنیم؛ شاید گره‌ای از کار شما بگشاید، همان‌طور که گره‌ای از کار من گشودند.

روزگاری در دهه هشتاد، در یکی از مجلات معروف کشور، گزارشگر اجتماعی بودم.
آن موقع تکنیک‌های موفقیت، در جامعه کم‌کم داشت فراگیر می‌شد، هرچند که مدت‌ها قبل با تندخوانی نصرت و کتاب‌های مجردزاده کرمانی و … راهش را میان ایرانیان باز کرده بود.

یادم می‌آید که آن روزها، همه از خودشان می‌پرسیدند که سخنرانان و آموزگاران و مربیان موفقیت، چقدر درآمد دارند؟ از طریق سمینارها و کتاب‌ها و دوره‌هایی که برگزار می‌کنند، چقدر پول در می‌آورند و پولدار شده‌اند؟ در کل، یک بدبینی اجتماعی و عمومی نسبت به فعالان این حوزه وجود داشت.

و چنین بود که اولین آشنایی من با احمد حلت شکل گرفت؛ در لابی هتل استقلال، برای گفتگویی چالشی در همین‌باره. به من گفته بودند که باید سؤالات صریح و تندی بپرسی تا پاسخ‌هایی صریح و روشن هم دریافت کنی.

اعتراف می‌کنم در ابتدا کلی موضع نسبت به او داشتم. تا این‌که با این شخصیت ملاقات کردم و وقتی جواب‌هایش را به سئوال‌هایم شنیدم، شخصاً قانع شدم.

هرچند مقدمه‌ای که درباره این حسم به احمد حلت نوشته بودم، تغییر کرد و جایش را به مقدمه‌ای تندتر داد؛ که مسئولان نشریه نوشته بودند.

بعدتر، ارتباط من و احمد حلت بیشتر شد؛ با پیشنهاد همکاری من به مجموعه آن‌ها. کم‌کم راه به مجله موفقیت یافتم و با او، ملاقات‌های بیشتری داشتم.

زمانی که با او آشنا شدم، دکتر و کارآفرین و کاندیدای اتاق بازرگانی و استاد دانشگاه و … نبود؛ اما امروزه همه این‌ها هست. یادم می‌آید که دریکی از مصاحبه‌هایش، حتی به من گفت که خیلی از روانشناسان او را مورد نقدهای تندی قرار می‌دهند، در حالی که گفته‌ها و آموزه‌های وی، بخشی از یکی از گرایش‌های روانشناسی به نام روانشناسی مثبت‌گراست.

او در آن موقع قول داد که روزی استاد دانشگاه در رشته روانشناسی و نیز، رئیس دانشکده روانشناسی دانشگاه تهران هم بشود؛ هدفی که حالا به نیمی از آن رسیده و دارد نیم دیگر مسیر را طی می‌کند تا به همه این هدف پیش‌گفته برسد.

اما چه درس‌هایی از این شخصیت مطرح دنیای موفقیت ایران یاد گرفته‌ام؟

به سه درس جالب که برای خود من بسیار کارگشا بوده، اشاره می‌کنم.

اولین درس) باید یکپارچه آتش بود؛ یک بمب انرژی مهارنشدنی

احمد حلت را می‌توان چنین توصیف کرد: مردی که اشتیاق فراوان و تمام‌نشدنی دارد، مردی که هیچ‌وقت او را نمی‌توانید خونسرد ببینید، همیشه در حالی مشاهده می‌شود که لبخند می‌زند و باانرژی فراوانی صحبت و حرکت می‌کند.

همین انرژی فراوان او، باعث می‌شود تا کسی که دارد با این شخصیت صحبت می‌کند، تحت تأثیر قرار گرفته و حالش، سریع و فوری خوب شود. در واقع می‌توان او را، یک بمب بالقوه و بالفعل انرژی دانست. بمبی که دارد روی دو پا راه می‌رود و این حجم از انرژی را، با خود به همه جا برده و به همگان تقدیم می‌کند.

دومین درس) خوب سخن گفتن

احمد حلت سخنران قهاری است. واژه‌ها را خوب و مثبت به خدمت خود درمی‌آورد. اما آیا از ابتدا، همین‌طور بوده؟
خیر، شاید از ابتدا برونگرا بوده باشد، اما از ابتدا سخنران خوبی نبوده. او به‌واسطه تدریس، موفق شده تا به این درجه از سخنرانی و خوش‌گفتاری برسد.

دریکی از گفتگوهایی که باهم داشتیم، از او درباره راه و رسم خوب صحبت کردن پرسیدم. گفت باید فروشندگی کنی، دست‌فروشی کنی. گفتم چرا؟

گفت برای این‌که در ابتدا، خجالتی بودن و حیایی که با توست، فرومی‌ریزد.
سپس، یاد می‌گیری که چطور هرکسی را قانع کنی و همین، تو را وادار می‌کند که خوب صحبت کنی. در واقع او فروشندگی را، بهترین راه خوش‌سخن شدن می‌دانست.

ایده‌های جالبی هستند، نه؟ چرا اجرایشان نکنیم؟ قبلا اینجا خواندید که فروشندگی یکی از مهم ترین مهارت های زندگی است.

سومین درس) بی‌نهایت مثبت بودن

یک‌بار، یکی از شرکت‌های مطبوعاتی تصمیم گرفت نشریه‌ای در حوزه موفقیت چاپ کند. از کلمه موفقیت هم در لوگوی خود استفاده کرد. من هم به این تیم پیوستم و کدورتی بین تیم موفقیت و من و این تیم جدید ایجاد شد.

وقتی سردبیر جدید ما در جلسه‌ای عمومی، این کدورت را مطرح کرد، احمد حلت خنده‌ای از همان خنده‌های معروفش کرده بود و گفته بود ‘اشکالی ندارد، همه دنیا اصلاً از کلمه موفقیت استفاده کنند، مسئله گسترش فرهنگ موفقیت است، چه ما این کار را بکنیم، چه دیگران…’

این میزان از مثبت‌اندیشی واقعاً جای تقدیر و توصیه دارد.
بیشتر ما دوست داریم که منافع و دستاوردها را به نام خودمان تمام کنیم و اگر به نام دیگری تمام شود، حسابی شاکی می‌شویم. این، یعنی خودبینی.

درحالی‌که نگاه درست، آن است که موضوع مورد نظر ما گسترش پیدا کند، نه این‌که صرفاً ما باشیم که مطرح بشویم.

برای شخصی مثل احمد حلت، موضوع اصلی موفقیت و مثبت‌اندیشی است؛ نه این‌که صرفاً نام موسسه موفقیت و مجله موفقیت و احمد حلت مطرح شود. این امر در حالی اتفاق می‌افتد که شاید چنین نگاهی در همه اعضای تیم او وجود نداشته باشد…

به نظر می‌رسد که دکتر حلت، مردی از جنس پیام‌های خود است؛ کاری که همه ما می‌توانیم انجام بدهیم.

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید