خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » خیال پرداز هستید یا عملگرا ؟ مسئله این است
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۱/۱۳

خیال پرداز هستید یا عملگرا ؟ مسئله این است

خیال پردازی

تاحالا زیاد شنیدید که گفتن «رویا هاتون رو دنبال کنید.» همه ما هم رویاهایی برای دنبال کردن داریم و خیلی دوست داریم آنها را در زندگی بدست بیاوریم… اما چرا بعضی هایمان فقط خیال پرداز در رویا هایمان می مانیم و یک عده مان عملگرا، رویا هایشان را بدست می آورند؟

خب بعضی از ما ها دنبال رویا هایمان میرویم، یک سری بعد از دوران دبیرستان راهی ماجراجویی رویا هایشان میشوند و یک سری دیگر بعد از درس و دانشگاه و یک سری هم در میانسالگی بعد از خستگی مفرط از کاری علاقه ای به آن ندارند تصمیم میگیرند رویاهایشان را دنبال کنند.

دنبال کردن رویاهایمان، چیز واقعا خوبی هستش؛
هرکسی اگر رویاهایش را بتواند در زندگی دنبال کند (اینـجـــا گفتیم) نه تنها از زندگی اش هیچوقت پشیمان نخواهد شد، بلکه هر روز با امید و انگیزه از خواب بیدار میشود.

اما یک سری افراد هستند، که فقط فکر میکنند که در حال دنبال کردن رویا هایشان هستند !
این افراد، در جهل مرکب به سر می برند و نمیدانند که درحال دنبال کردن رویاهایشان نیستند و فقط اینطور فکر میکنند که هستند (درحالی که نیستند!)

این افراد همان هایی هستند که قول داده اند از ماه بعد قراردادشان را تمدید نکنند تا شغل رویایی شان را شروع کنند (اما موعد مقرر که برسد تمدید میکنند و … پیگیری شغل رویایی شان را یک ماه بعد موکول میکنند)

و یا آنهایی که قرار است وارد دانشگاه شوند و رشته مورد علاقه شان را دنبال کنند اما فقط دنبال استاد خوب، کتاب خوب و … میگردند و هیچوقت در یک کلاس مشخص نام نویسی نمیکنند و به صورت جدی درس خواندن را شروع نمیکنند.

خب، پس اگر اینطور باشد ما سه دسته از افراد را داریم؛

افرادی که رویایی دارند و رویایشان را دنبال میکنند
افرادی که رویایی دارند اما رویایشان را دنبال نمیکنند
افرادی که فکر میکنند درحال دنبال کردن رویاهایشان هستند

افراد گروه سوم، افراد خیالپرداز مفرط هستند.
آنها فقط دوست دارند راجع به آینده شان خیالپردازی کنند و هیچوقت تصمیم نمیگیرند به صورت جدی رویاهایشان را بدست آورند…

بین دسته اول و دسته سوم اختلافات خیلی نامحسوسی وجود دارد که بعضا به اشتباه آنها را نمیبینیم و یادمان میرود که در دسته سوم قرار گرفتیم؛ اما پس از خواندن این مقاله شما موفق خواهید شد خیلی سریع تشخیص بدید آیا واقعا درحال دنبال کردن رویاهایتان هستید؟ یا فقط درحال خیالپردازی هستید و خودتان را گول میزنید؟

برای این منظور ۸ اختلاف اساسی افراد خیالپرداز و افراد عملگرا را برای شما لیست کردیم :

تفاوت اول؛
افراد خیالپرداز زیاد صحبت میکنند، افراد عملگرا کمتر صحبت میکنند (بیشتر کار میکنند)
اگر احساس میکنید در مورد رویاهایتان خیلی صحبت میکنید، برای اکثر دوستانتان رویایتان را توضیح میدهید و خودتان را ساعت ها مشغول فکر کردن به رویا هایتان میکنید و دریغ از نشانه ای عمل کردن برای بدست آوردن شان، شما یک خیال پرداز هستید.

افراد عملگرا، وقتشان را با صحبت کردن هدر نمیدهند، آنها رویاهایشان را بدست می آورند و نشان میدهند.

تفاوت دوم؛
افراد خیالپرداز به تعویق می اندازند، عملگراها انجام میدهند
یکی از اساسی ترین فرق های بین عملگراها با افراد خیالپرداز این است که افراد خیالپرداز علاقه زیادی به تعوق انداختن کارها دارند، درحالی که افراد عملگرا هیچ وقتی را برای انجام دادن کارهایی که آنها را به رویایشان نزدیک تر میکند، هدر نمیدهند.

تفاوت سوم؛
افراد خیالپرداز تصور میکنند، افراد عملگرا تجربه میکنند
اگر خودتان را ساعت ها با این افکار که ‘اگر این کار را انجام بدم، چه میشود؟’ ، ‘اگر آن کار را انجام بدم، چه میشود؟’ و … سر میکنید، بدانید و آگاه باشید که شما یک خیالپرداز هستید… حتی اگر با خودتان فکر میکنید که با پیش پیش فکر کردن جلو ضررهای احتمالی را میگیرید.

تفاوت چهارم؛
افراد خیالپرداز بهانه پیدا میکنند، افراد عملگرا دلیل
اگر و تنها اگر برای بدست آوردن رویاهایتان دلیل زیادی دارید یا فقط یک دلیل قدرتمند دارید و اجازه نمیدهید بهانه ها مانع راه دنبال کردن رویاهایتان باشند، شما یک عملگرا هستید.
اما اگر متوجه شدید رویاهایتان را دنبال نمیکنید چون بهانه های زیادی برای فعلا دنبال نکردن آنها دارید، شما یک خیالپرداز هستید.

تفاوت پنجم؛
افراد خیالپرداز به ترس هایشان گوش میدهند، افراد عملگرا از میان ترس هایشان عبور میکنند
شما اگر برای دنبال کردن رویاهایتان، صداهایی در ذهن تان مثل ‘نه تو نمیتونی…’ ‘هنور خیلی زوده…’ ‘تو آماده نیستی…’ و … می شنوید و تصمیم میگیرید فعلا دست نگه دارید، بدانید که شما یک خیالپرداز هستید و نه عملگرا !
افراد عملگرا ترس هایشان را میبینند، اما به آنها گوش نمیدهند و از میان آنها راه باز میکنند و رد میشوند اما افراد خیالپرداز خیلی با دقت به صحبت های ترس هایشان گوش میدهند و منصرف میشوند.

تفاوت ششم؛
افراد خیالپرداز به مقصد فکر میکنند، افراد عملگرا به مسیر
افراد عملگرا، مخصوصا دسته کارآفرینان، مقصد آنقدر برایشان جذاب نیست که مسیر جذاب است. آنها عاشق این هستند که کارمند استخدام کنند، محصول جدید تولید کنند، با مشتری صحبت کنند و … اما افراد خیالپرداز (در زمینه کارآفرینی) فقط به دنبال پول یا شهرت هستند. این افراد مسیر را دوست ندارند و بلااجبار آن مسیر را انتخاب کرده اند.

تفاوت هفتم؛
افراد خیالپرداز رویاهایشان را به دیگران مقایسه میکنند، افراد عملگرا رویای شان را می سازند
اکثر افراد خیالپرداز فقط به خاطر این هنوز شروع نکرده اند چون احساس میکنند رویایشان از رویای یکی از آشنایانشان کوچک تر است و باید رویای بزرگتری داشته باشند؛درحالی که افراد عملگرا رویای حتی کوچک شان را شروع میکنند و آنرا رفته رفته بزرگتر میکنند.
تمام کارآفرینان بزرگ دنیا که تبدیل به ثروتمندان بنامی شده اند، رویایشان از ابتدا بزرگ نبوده، بلکه آنها عملگراهایی بودند که رویایشان را رفته رفته بزرگتر کردن و آنرا ساختند.

تفاوت هشتم؛
افراد خیالپرداز با شکست متوقف میشوند، افراد عملگرا از شکست الهام میگیرند
اگر شما یک خیالپرداز باشید، ممکن است با اولین شکست در مسیر رویاهایتان متوقف شوید و با خودتان فکر کنید ‘شاید این مسیر اصلا برای من نیست…’ و برای همیشه فقط در خیال رویاهایتان بمانید. اما اگر یک فرد عملگرا باشید، هر شکست برای شما چراغ راهیست برای موفقیت. شما حالا میدانید از بینهایت دلیلی که مشتری محصول شما را نمیخرد، یک دلیل آن کدام است !

منبع : سوخت جت

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید