3 سپتامبر 2018

خشم خود را لوس نکنید!

برای همه ما پیش آمده است که در زمان عصبانیت مطالبی را گفته ایم که بعدا از گفتن آنها ناراحت و پشیمان شده ایم. پس بهتر است قبل از اینکه چیزی به زبان بیاوریم کمی مکث کنیم و فکر کنیم تا بتوانیم مشکل را حل کنیم.

۶ نکته که شما را در کنترل خشم یاری میکند

خشم را می توان نوعی هیجان روحی یا عکس العمل در برابر خطر دانست. خشم به فرد اجاره میدهد در شرایط بحرانی و خطرناک از خودش دفاع کند. پس خشم امری اجتناب ناپذیر است و برای بقاء انسان ضروری است. از طرفی اثرات منفی آن قابل بحث است و اگر به درستی کنترل نشود نه تنها مشکل حل نمی شود بلکه بیشتر هم خواهد شد.

۱-قبل از اینکه چیزی بگویید فکر کنید:

برای همه ما پیش آمده است که در زمان عصبانیت مطالبی را گفته ایم که بعدا از گفتن آنها ناراحت و پشیمان شده ایم. پس بهتر است قبل از اینکه چیزی به زبان بیاوریم کمی مکث کنیم و فکر کنیم تا بتوانیم مشکل را حل کنیم.

وقتی آرامتر شدید عصبانیت خود را ابراز کنید:

در زمانی که آرام تر هستیم و خودمان و طرف مقابل در شرایط بهتری قرار داریم نیاز ها و نگرانی هایمان را بیان کنیم. در این صورت هم حرف های بهتر و سنجیده تری میزنیم و طرف مقابل را ناراحت نمی‌کنیم و هم اینکه فرد مقابل بهتر حرف ما را قبول می کند.

۲-به سلامت خود فکر کنید:

شاید فکر کردن به این موضوع بتواند به کنترل خشم مان کمک فراوانی بکند در حقیقت عصبانیت و خشم باعث تولید هورمون های استرس و در نتیجه افزایش ضربان قلب و فشار خون می شود. پس عصبانی بودن در طول مدت روی قلب ما تاثیر مخربی دارد. شاید در زمان عصبانیت فکر کردن به اثرات بد آن بر روی سلامتی عاملی بازدارنده باشد و به ما کمک کند.

۳-کمی ورزش کنید:

تکنیک اساسی دیگر در کنترل خشم میتواند ورزش کردن سبک در حد پیاده روی یا دویدن ساده باشد.در واقع ورزش باعث کاهش هورمون های استرس و افزایش اندورفین(هورمون شادی) در بدن می شود.اگر چند روز در هفته ورزش را در برنامه خود قرار دهید بعد از مدتی متوجه میشوید که عصبانیت شما کمتر شده و آستانه تحمل تان هم بالاتر میرود.

۴-بنویسید:

شاید برای شما این تکنیک کنترل خشم بنظر ساده بیاید ولی روانشناسان بزرگ این مهم را اثبات کردند که نوشتن در زمان عصبانیت و خشم برای رسیدن به آرامش موثر است. بهتر است کلماتی که در زمان عصبانیت و خشم به ذهن تان می آید یا به کار می برید را بنویسید و در زمانی که آرامتر شدید نگاهی به آنها بیندازید. متوجه خواهید شد که ناخودآگاه چه کلمات و جملات بدی را به کار برده اید (یا حداقل می خواستید به کار ببرید).

۵-احساس خود را بیان کنید اما تعمیم ندهید:

یکی از میانبر هایی که ذهن ما برای مصرف کمتر انرژی استفاده میکند تعمیم دادن است. مثلا با یک نفر قرار داریم و او سر وقت در محل حاضر نمی شود؛ بجای اینکه فکر کنیم و بعد بگوییم تو شش بار سر قرار سر موقع آمدی، یک بار تاخیر داشتی، یک بار برایت مشکلی پیش آمد، دوبار… خودمان را خلاص میکنیم و میگوییم تو همیشه دیر می آیی! اما این جملات برای روابط ما سم هستند!
در این مثال بهتر بود بجای استفاده از این جمله بگوییم: من از اینکه تاخیر داشته باشی ناراحت میشوم و در ضمن برنامه ریزی هایم به هم میخورد.

۶- انواع رفتار در برخورد با مسائل:

در آخر میخواهم شما را با انواع رفتار در برخورد با مسائل آشنا کنم.دانستن این مطالب تاثیر مهمی در کنترل خشم دارد:

رفتار منفعلانه:

رفتار منفعلانه یعنی ابراز نکردن افکار، باورها و احساسات بصورت صادقانه. افرادی که رفتار منفعلانه دارند اجازه میدهند دیگران به حقوق آنها تعرض کنند. این افراد زمانی که فردی درخواستی از آنها دارد و تمایلی به انجام آن ندارند و یا اینکه کسی به آنها زور میگوید؛ حرفی نمی زنند و فقط در ذهنشان غر میزنند و به آنها ناسزا میگویند. نتیجه این رفتار این است که همیشه مورد سوء استفاده قرار میگیرند.
رفتار تهاجمی:

رفتار تهاجمی یعنی روی حقوق شخصی خود ایستادگی کردن و باورهای خود را به طور نامناسبی بیان کردن که نتیجه آن تعرض به حقوق و منافع دیگران است.
این افراد معمولا وقتی کوچکترین مشکلی پیش می آید سر و صدا میکنند و همیشه خود را حق به جانب میدانند و ارزشی برای نظر و حق دیگران قائل نیستند. در واقع این رفتار کاملا برعکس رفتار منفعلانه است و اگر آن تفریط کامل باشد این افراط کامل است.
رفتار جرأت مندانه یا میانه:

برای کنترل خشم و جلوگیری از شعله ور شدن ان همیشه سعی کنید رفتار میانه را برگزینید .رفتار میانه یعنی ایستادگی روی نیاز ها و احساسات شخصی و بیان آنها به صورتی که به باورها و حقوق دیگران احترام گذاشته شود.
چند نمونه از جملاتی که نشان دهنده ی رفتار جرأت مندانه است:
-درست است اشتباه از من بود.
-اجازه دهید دلیل مخالفتم را بیان کنم.

-لطفا کامل به حرف های من گوش کنید بعد با هم به حل دغدغه های موجود میپردازیم.

همانطور که واضح است رفتار اول و دوم باعث پرخاشگری و خشم میشود؛ رفتار تهاجمی که سراسر خشم و پرخاش است و در رفتار دوم هم به این دلیل که فرد در ذهن خود همیشه از طرف مقابل به خاطر رفتار بدی که داشته و از خودش به خاطر بیان نکردن خواسته هایش عصبانی و ناراحت است.
تمرین رفتار جرأت مندانه می توان نقش موثری در کنترل خشم داشته باشد.

نویسنده مقاله: فیاض رسولی

رامین کاوه

شجاعت استفاده از خرد خودتان را داشته باشید

نظرات