خانه » مهارت های ارتباطی » مهارت های زندگی » مطالب انگیزشی » پیروزی تیم ملی ایران در برابر مراکش این ۴ درس مهم را برای ما داشت
دسته : مطالب انگیزشی ، مهارت های ارتباطی ، مهارت های زندگی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۲/۳۰

پیروزی تیم ملی ایران در برابر مراکش این ۴ درس مهم را برای ما داشت

تیم ملی ایران

اگر بازی‌های جام‌جهانی فوتبال رو دنبال میکنید، حتما چند روز پیش از شادی برد تیم ملی ما در اولین بازی و کسب یک امتیاز در مقابل مراکش به خیابان رفته بودین و بوق میزدید و خوشحالی میکردید… پیروزی که خیلی‌ها معتقد بودند دلیلش تیم ما نبود ! فقط چون مراکش، گل به خودی زد ! اما بهتره بدونید…

این روز ها به لطف جام‌جهانی تب فوتبال به شدت داغ است…
همه هر کجا که باشند سریع خودشان را به نزدیکی تلوزیون و یا رادیویی میرسانند تا بتوانند بازی فوتبال را پیگیر باشند مخصوصا اگر بازی ایران باشد.

شما ناخودآگاه ۱٫۵ ساعت تان را در روز حداقل پای دیدن یا شنیدن فوتبال میگذرانید، اما آیا میتوان این ۱٫۵ ساعت فوتبال دیدن را تبدیل به یک ۱٫۵ ساعت درس زندگی کرد؟

اگه می‌پرسید چه درس هایی میتوانیم از بازی تیم های محبوبمان یاد بگیریم؟ باید گفت فوتبال صرفا یک ورزش نیست. فوتبال هم یک سیستم است و تمام سیستم ها برای بقا، نیاز به پیروی از نظم دارند.

شما اگر بتوانید اصولی و نظمی را که در فوتبال رعایت میشود تا به پیروزی یک تیم منتهی میشود را درک کنید میتوانید آنرا در زندگی و کسب و کارتان نیز استفاده کنید…

برای مثال بازی تیم ملی ما در برابر مراکش…
خیلی‌ها معتقدند تیم ملی کاری نکرده و تمام کارها را مراکش برای ما انجام داد تا یک امتیاز بگیریم… اما اینطور نیست ! در کسب و کار، هنری فورد معتقد بود هرچقدر بیشتر تلاش میکند، احساس میکند کائنات شانس بیشتری در اختیارش میگذراند؛‌ افراد موفق هرچقدر بیشتر تلاش میکنند، موقعیت‌های بهتر و شانس بیشتری به آنها روی می‌آورد.

برد تیم ملی در برابر مراکش‌ هم حتی اگر شانسی بود، چرا این شانس نصیب ایران شد؟
چرا بچه‌های تیم ملی (خدای نکرده!) گل به خودی نزدن تا مراکش برنده شود؟ تمام این‌‌ها برمیگرده به قدرت باور و ایمان… اینکه کدام تیم احساس میکنه برنده‌ست و کدام‌ تیم باور کرده که بازنده‌ست و بازنده میشود.

خب، توی این مقاله ۴ درس زندگی از برد ایران مقابل مراکشی که یادگرفتم را میخواهم با شما به اشتراک بذارم :

درس شماره ۱ | زخمی خواهید شد

توی بازی ایران و مراکش، شاهد مصدوم شدن پی‌در‌پی بازیکن‌ها بودیم !
هم از طرف مراکش و هم از طرف تیم ما… یک پس از دیگری مصدوم شدن، ساق پا درد گرفت، با صورت زمین خوردن و گیج بودن و کشیدگی عضله و غیره…

و اگر شما هم فوتبال بازی میکنید حتما تجربه چندبار زخمی شدن رو دارید.
احتمالا ساق پایتان به ساق پای حریفتان خورده باشد و از درد فریادی بلند سر دادید(!) اما شما فوتبال را دوست دارید.

هرچند در طول بازی زخمی شده باشید، اما شما فوتبال رو دوست دارید؛ عشقِ به فوتبال شما بیشتر از ترس از زخمی شدن شماست ! در زندگی و کسب و کار نیز چنین است.

شاید ضربه یا صدمه‌آی که در زندگی خوردید ۱۰۰ برابر بدترین ضربه بازی فوتبال باشد ،اما مطمئن باشید دیگر کسی به فریادتان اهمیت نخواهد داد. این شما هستید که باید یاد بگیرید اگر ضربه خوردید و روحتان زخمی شد باید بلند شوید و ادامه دهید زیرا عشقِ به موفقیت شما بیشتر از ترس از شکست تان باید باشد.

فرمول موفقیت چنین است، اگر اشتیاق شما برای پیروزی بیشتر از ترس شما از ناکامی و شکست باشد،
قطعا موفق خواهید شد. (آلبرت انیشتین)

اگر در زندگی ضربه میخورید، شکست میخورید و انگار دنیا بر سرتان خراب میشود یک مزیت نسبت به فوتبال دارد و آن هم فرصت یادگیری از شکست هایتان است.

توصیه میکنم برای تغییر باور در مورد شکست خوردن، حتما مقاله «چرا شکست خوردن یکی از بهترین عادات زندگی موفق‌ترین افراد است؟» را بخوانید.

درس شماره ۲ | شما درون تیم بازی میکنید، نه همراه تیم

در بازی فوتبال، موفقیت فقط نصیب طرفی میشود که به عنوان یک تیم بازی میکنند، نه به عنوان مجموعه ای از بازیکنان مستقل که کنار هم قرار گرفتند…

در فوتبال اگر مدافع، نتواند دفاع کند دروازه بان در خطر گل خوردن و باختن تیم قرار خواهد گرفت.
اگر دروازه بان گل بخورد کل تیم بازنده میشود… پس نه فقط دروازه‌بان، بلکه تک تک بازیکنان مهم هستند، حتی آنهایی که توپ را هدایت نمیکنند.

در زندگی نیز همین اصل برقرار است.
زندگی داستان قهرمان تنها و یکه تازی نیست مسیر موفقیت را توانسته یک تنه بپیماید. شما در زندگی واقعی باید تیم داشته باشید. هرچند کوچک اما یک تیم داشته باشید. برای این منظور باید به بهترین نحو با دیگران رابطه برقرار کنید، رهبری کنید تا بتوانید بر آنها نفوذ کنید وآنها را وارد مجموعه و تیم خود کنید.

برای اینکه بدانید چه افرادی را باید در تیم‌تان داشته باشید، این هفت نفر حتمی هستند.

درس شماره ۳ | داشتن یک مربی خوب مهم است

بهترین بازیکن، با بدترین مربی تبدیل به یک بازیکن معمولی میشود… و بدترین بازیکن، با یک مربی خوب، تبدیل به بهترین بازیکن میشود… استعداد، تلاش و پشتکار مهم است، اما تمام آنها باید زیر سایه یک مربی کاربلد و حرفه‌ای باشد.

مهم ترین وظیفه مربی یک تیم، مشخص کردن روابط بین بازیکنان است؛‌مربی یک تیم مهارت بازیکنان را به همدیگر ربط میدهد و یک سیستم پویا تشکیل میدهد.

در زندگی واقعی نیز شما بدون شک نیاز به یک مربی دارید. شاید مربی شما تخصص فوتبالی نداشته باشد اما به سادگی کسی که بتواند موفقیت شما را به شما یادآوری کند میتواند مربی شما باشد.

کسی که بتواند شما را از نظر یک شخص سوم ببیند و صادقانه نقاط ضعف و قوت تان را به شما یادآوری کند که یک موهبت است در زندگی… شما در زندگی نیاز به یک مشاور دارید کسی که بتوانید تمام فعالیت هایتان را با او درمیان بگذارید و بازخورد بگیرید.

درس شماره ۴ | نهایت سعی تان را باید بکنید

در فوتبال یا در هر ورزش دیگری شما برای موفقیت باید نهایت سعی تان را بکنید؛ شما باید هر فرصتی را که پیدا میکنید صرف بهتر کردن بازی خود کنید تا در مسابقه اصلی در برابر حریفتان بهترین تمرینی که کرده اید را به نمایش بگذارید.

در زندگی و کسب و کار نیز چنین است؛ شما برای بدست آوردن رویاهای‌تان باید نهایت سعی تان را بکنید. نباید اجازه دهید شکست هایتان مانع رسیدن شما به اهدافتان باشند باید از آنها پله ای برای صعود یک پله بالاتر و پیشروی به سمت اهدافتان باشد.

اگر در محل کارتان هستید واقعا کارکنید، اگر نزد خانواده هستید، تماما وقت‌تان را صرف خانواده کنید.
بهترین آزمون شما برای اینکه بهترین عملکردتان را داشته باشید پرسیدن یک سوال ساده است :

آیا من هرآنچه را که میتوانستم انجام دادم؟

راستی، شما هم اگر این بازی فوتبال پر‌هیجان را دیدید،
نظرتان را زیر همین مقاله بنویسید؛
آیا فکر میکنید ایران شانسی برد؟
یا این شانس پاداش تلاش تیم ملی مان بود؟ دیدگاه‌تان را برای ما بنویسید….

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید