خانه » مهارت های ارتباطی » فن بیان » تکنیک های فن بیان
دسته : فن بیان ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۷/۰۹

تکنیک های فن بیان

تکنیک های فن بیان

تکنیک های فن بیان به شما کمک میکند تا اعتماد به نفس شما بالا برود و موفقیت های بیشتری در سخنرانی و ارتباط با اطرفیانتان پیدا کنید در این قسمت به ۵ مورد از تکنیک های فن بیان اشاره می کنیم که قطعا به شما کمک می کند تا اعتماد به نفس شما تقویت بشود
تکنیک های فن بیان برای سخنرانی و اعتماد به نفس

١- اصلاح باورها

بسیار مشاهده می کنیم که با مقوله ی اعتماد به نفس، شعارگونه و کلیشه ای برخورد می کنند و به راحتی می گویند: «اعتماد به نفس داشته باشید!» انگار این هم کالایی است که می توانیم فوری از بازار بخریم و مالک آن شویم؛ درصورتی که به جرات میتوان گفت اعتماد به نفس مهارتی اکتسابی است و برای کسب آن مانند سایر فنون باید تمرین کرد. از آن گذشته، سلامت عمومی بدن، تغییر باورها، تجسم خلاقانه و مهم تر از همه میزان آگاهی، از شروط اساسی جهت رسیدن به منظور است. هر چه آگاهی به موضوع بیشتر شود، میزان اضطراب و دلهره نیز کمتر می گردد.

در دوران تحصیل، زمانی که معلم برای درس جواب دادن ما را به پای تخته فرا می خواند، اگر درس را خوب بلد بودیم، از همان ابتدای برخاستن و اجرای دستور تا برگشت به جای خود، بدون اضطراب و دلهره و با اعتماد به نفس کامل، سرمان بلند بود.

هر چه آگاهی به موضوع بیشتر شود، از میزان اضطراب و دلهره نیز کاسته می گردد. برای بالا بردن آگاهی از هر وسیله ی ممکن، از قبیل کتاب، فیلم، صحبت با دیگران، تحقیق و تفکر باید کمک گرفت. سعی کنید همیشه آرامش خود را در هر حالتی حفظ نمایید. هیچ چیز به اندازهی دستپاچگی و اضطراب، مانع خلاقیت، موفقیت و تأثیر کلام بر شنونده نمیشود.

۲- کسب عادات مفيد با تکنیک های فن بیان

باید عادت کنیم که همواره خونسردی خود را حفظ نماییم؛ حتى زمانی که از درون ناراحت و آشفته ایم، اگر بتوانیم ظاهر خود را عادی جلوه دهیم، به تدریج آرام می شویم. با این کار اولین قدم را جهت کسب اعتماد به نفس برداشته ایم. اگر کم رو هستید، خود را از دیگران کمتر نپندارید. بسیاری از مشاهیر، پیش از اشتهار، این مشکل را داشته اند!؟ اکثر افراد کوته فکر و غیرموجه، به طور ناخودآگاه، از موهبت خویشتن داری بی بهره اند. شاید عدم اعتماد به نفس، به ارزش ذاتی ما خللی وارد نیاورد، اما موجب کاهش بازدهی می گردد. با این حساب میتوان گفت که این یک نقطه ضعف است و همواره به طور غیر محسوس به ضرر ما عمل می کند. یقین داشته باشید که خجول ترین افراد هم میتوانند با تمرین و پشتکار، بر این نارسایی فائق آیند.

واقعیت این است که مقدار زیادی از انرژی خود را صرف شک کردن به توانایی هایمان می کنیم. باید از موقعیت های اضطراب آور و غیرضروری اجتناب نموده و توان خود را برای کارهای مثبت، صرف و ذخیره نماییم که در عمل به عینه مشاهده می کنیم درصد بالایی از توان مفید ما هدر می رود؛ که در این رابطه برخورد ناپسند دیگران نیز، مزید بر علت است. متأسفانه گاه پیش می آید که فرد را از تصمیم یا هدف با ارزشی که اتخاذ نموده، دلسرد و یا به کلی منصرف می کنند.

٣- نگرانی های واهی و راه حل با تکنیک های فن بیان

یکی از موانع مهم در عملکرد درست عقل و شعور، نگرانی و دلشوره های بی مورد است؛ به جای آن بهتر است که روحیه ی فعال و شاد خود را حفظ نماییم. اگر در شرایط خاصی، دچار تشویش و اضطراب می شوید، سعی کنید با بی پروایی و شهامت با این وضعیت مواجه شوید؛ به این میگویند «برخورد از روبرو»؛ بنابراین از مباحثه با افرادی که پیش از این از آنها خجالت میکشیدید، به هیچ عنوان، سر باز نزنید. از قدیم گفته اند: «حال متکلم از کلامش پیداست.» یا «رنگ رخسار خبر می دهد از سر ضمیر» و از همه مهمتر اینکه: «صحبت اهل نظر، دل را مصقا میکند». هنگام صحبت در جمع و سخنرانی در مقابل مخاطبین لبخند بزنید و طوری وانمود کنید که طرف احساس آرامش نموده و شما را به عنوان یک فرد خوش اخلاق و محترم پذیرا باشند.

۴- برخورد از روبرو

از مواجهه با مشکلات و معضلات هراس نداشته باشید. در حالی که مردم، هر روز و هر لحظه با خطرهای جدی در گیرند، با اطمینان بدانید که پس از هر آزمون، قوی تر و مقاوم تر می شوید و در آینده دیگر از این ابهامات دست و پا گیر، اثری باقی نخواهد ماند. در مقابل آن قدر نیرومند شده اید که مشکلی به نام اعتماد به نفس نخواهید داشت. اگر در حین سخنرانی احساس می کنید مواردی وجود دارد که موجب حواس پرتی و عدم درک مستمعین می گردد، بدون رودربایستی تذکر دهید، در غیر این صورت، از ادامه ی صحبت خودداری نمایید.

به تجزیه و تحلیل شخصیت فرد یا افرادی بپردازید که شما را مشوش می کنند. اگر این طرز تفکر را در دستور کار و روند عملکرد روزمره ی خود قرار دهید، به تدریج این حالات منفی نیز، محو می شوند. فریب ظاهر یا رفتار کسی را نخورید. این را بدانید که حتی موجه ترین اشخاص نیز، ظرفیت محدودی دارند.

کسی که در رابطه با دیگران متوسل به رفتار توهین آمیز می گردد، از شعور لازم جهت تحقق بخشیدن به امکانات بالقوه اش، بی بهره است. برنده ی واقعی از هرگونه ادعا و خودپسندی گریزان بوده و نسبی بودن نقاط قوتش را مدنظر دارد.

اگر برای شرکت در جلسه ای، به علت حضور فلان کس و یا روبرو شدن با یک فرد بینزاکت دیگری مضطرب می شوید، این موقعیت را مغتنم دانسته و بدانید که فرصتی طلایی برای به کارگیری و پرورش توانایی ها است. همواره در زمینه آموزش فن بیان و آموزش سخنرانی جویای میدان جهت تمرین باشید. به هر حال هیچ مهارتی بدون سعی، کوشش، تکرار و تمرین به دست نمی آید. پیش خود مجسم کنید که مشغول سخنرانی در مقابل یکصد نفر هستید. اگر بر کمرویی خود غلبه نکنید، به یقین بیش از این متضرر خواهید شد. اطمینان داشته باشید، با کمی تمرکز و پشتکار، این احساسات دست و پاگیر، خیلی زودتر از آنچه که فکرش را هم می کردید، به دست فراموشی سپرده خواهد شد.

۵- تسلط بر خویشتن

باید همواره چهرهی آرام و متین خود را حفظ کنیم. والاترین هنر یک سخنران این است که آن قدر بر خود مسلط باشد که هرگز عصبانی نشود. در حین آموزش سخنرانی و خلوت خود بکوشید بر نفس خود تسلط یابید و فقط بر مبنای تصمیمهای معقول و سنجیده رفتار کنید. سیطره ی قومی تشخیص شما، نافذتر و قدرتش در برابر دیگران، تثبیت می شود. توجه کنید، در زمینه تکنیک های فن بیان آموزش سخنرانی و و در وجودتان، دو نیرو در کنار یکدیگر به سر می برند؛ یکی دستخوش احساسات قرار می گیرد و دیگری با مسائل برخورد منطقی دارد. زمانی که سعی می کنید سلیس و روشن سخن بگوئید ولی به علت اضطراب موفق نمی شوید، در اینجا احساسات، منطق شما را تحت الشعاع خود قرار داده است؛ گو اینکه ناکام می ماند، ولی تلاش می کند که بر کلامتان حاکم شود. پس همواره سعی کنید منطق خویش را فعال نگاه داشته و آن را ناظر بر اعمالتان بگمارید و مراقب باشید تا رفتار و کردارتان پیوسته مطيع واقعیات بماند. دیری نمی پاید که در طی این روند، آسیب ناپذیر میشوید.

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید