1 اکتبر 2018

تمرینات فن بیان

تمرینات فن بیان را می تواندید با و تکرار مکرر تاثیر عالی آن را در بیان خودتان ببیند برای داشتن فن بیان قوی نیاز به دیدن آموزش فن بیان دارید. شما با رعایت چند اصول ساده می توانید به جادوی کلمات پی ببرید و مهارت های خودتان را تقویت کنید در این بخش ما به ۵ تا از مراحل آموزش فن بیان می پردازیم که در سخنرانی به شما کمک می کند تا تاثیر گذار تر باشید

تمرینات فن بیان را می تواندید با و تکرار مکرر تاثیر عالی آن را در بیان خودتان ببیند برای داشتن فن بیان قوی نیاز به دیدن آموزش فن بیان دارید. شما با رعایت چند اصول ساده می توانید به جادوی کلمات پی ببرید و مهارت های خودتان را تقویت کنید در این بخش ما به ۵ تا از مراحل آموزش فن بیان می پردازیم که در سخنرانی به شما کمک می کند تا تاثیر گذار تر باشید

سخنرانی
چطور تمرینات فن بیان را شروع کنم؟

١- علاقه و خواستن

کسی که عزمش را جزم کرده که بیان خویش را اصلاح کند، در درجه ی اول باید از صمیم قلب بخواهد و همت کند و از آن گذشته به این مهارت عشق و علاقه ی وافر داشته باشد. دیگر اینکه احساس نیاز نماید و با تمام وجود خواهان ترک عادات مزمن و ناپسند گذشته باشد. در پایان، در راهی که قدم می گذارد، صرف وقت نماید و با دید باز و شناخت کامل پا به عرصه بگذارد. اطمینان داشته باشید کسی که تمرینات فن بیان و آموزش سخنرانی را در دستور کارش قرار دهد و همواره در این اندیشه باشد ، مطمئنا به هدفش می رسد و توانایی سخنرانی اش قطعا بالا می رود. پیش از هر چیز، مراحل مطرح شده، راه گشای این تحول است.

۲- امیدوار بودن

تفکر مثبت حاصل نگرش به زیبایی ها است؛ اینکه فردی را ملاحظه می کنیم که پس از تمرینات فن بیان و ممارست و توجه و تفکر، با ابزار پشتکار، در بهبود بیان خویش فعالیت های مؤثر و تحسین برانگیزی دارد. باید باور داشته باشیم که در هر سن و سال و مرتبه ی اجتماعی که هستیم، فراگیری تمرینات فن بیان و اصول سخنرانی ، به نحو احسن امکان پذیر می باشد. اولین گام این است که به منفی بافی دیگران بی اعتنا باشیم و به کار خود برسیم.

٣- تصميم و اراده:

فردی که عمری به یک روش سخن گفتن عادت کرده، برای تغییر آن و داشتن فن بیان ، باید مجدانه همت نماید و تمرینات فن بیان خود را شروع کند. هنگامی که بتوانیم انرژی و احساس را یکجا درهم ادغام کنیم، گام بزرگی جهت بهبود بیان برداشته ایم. در این مطالب روش های مناسب بهینه سازی در محاوره و سخنرانی را معرفی خواهیم کرد.

۴- نظم و ترتیب نظم نخستین دستور آسمانی است. در واقع یکی از ابزارهای کارآمد و تعیین کننده در هر فعالیتی، نظم و ترتیب و عملکرد مرحله به مرحله مطابق اصول منطقی و مدون و توان شخصی می باشد. به عنوان نمونه، تمرینات فن بیان و بالا بردن بازده تنفس و صداسازی، مانند هر ورزش دیگری باید بر مبنای حرکات علمی و مفید تایید شده اجرا گردد. کلیه ی مشاهیر جهان دارای عادت پسندیدهی نظم فکری بوده اند و ذهن خود را به دقت برنامه ریزی می کردند.

۵- پشتکار

همان گونه که یک نقاش، آنچه را که تصور می کند، باید بتواند به راحتی بکشد و مشابه آن، نویسنده بر روی کاغذ بیاورد و موسیقیدان در آهنگ یا سمفونی و… انسان نیز، آنچه را که در نظر دارد، باید بتواند به راحتی بر زبان بیاورد. پیش نیاز این کار، پشتکار و ممارست است که ضمن آن فرد به تدریج پی می برد مهارت های مفید دیگری نیز، کسب نموده است. در مقاله های بعدی ، تمرین های مختلفی ارائه گردیده که در بسیاری اوقات به سهولت قابل اجرا می باشد؛ مهم آن است که به صورت روند و عادت درآیند.

در کلاس های نویسندگی به هنرجویان توصیه می شود: «پیش از نوشتن هر مطلبی، ابتدا باید بتوانید آن را به خوبی بیان کنید»؛ بنابراین نتیجه می گیریم، فردی که تمرینات فن بیان را عمل می کند فن بیان قوی و سخنرانی خوبی دارد، برای نویسنده شدن، یک گام جلوتر است. به یاد دارم یکی از دوستان در برگشت از مأموریتی به دیدارم آمد و حدود یک ساعت، داستان مسافرتش را به قول معروف از سیر تا پیاز – تعریف کرد. بعد با حالت استیصال پرسید:

نمیدانم گزارش را چگونه تدوین نموده و به وزارتخانه تحویل دهم؟ با خونسردی گفتم:

همان گونه که برایم تعریف کردی ! درآخر.جمله بندی ها، نکات دستوری و… را ده بار پاکنویس کن!

رضا محصل

مدیر وبسایت موسسه سخنوری و فن بیان ایران ، علاقه‌مند به دنیای وب، وردپرس، لینوکس و بازاریابی اینترنتی که دوست دارم تجربیاتم رو با دیگران به اشتراک بگذارم.

نظرات