خانه » مهارت های ارتباطی » سخنرانی » تحلیل سخنرانی کنفرانس رونمایی از I watch و I phone 6
دسته : سخنرانی ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۷/۰۸/۰۱

تحلیل سخنرانی کنفرانس رونمایی از I watch و I phone 6

استیو جابز-steve jobs

رونمایی از محصولات جدید، امروزه از یک بازی ساده به یک علم و یا حتی استراتژی بسیار مهم در دنیای نوین تبدیل شده است!

به گونه‌ای که شرکت‌هایی همچون اپل وقتی از محصول جدیدی رونمایی می‌کنند، تا چند ساعت آینده می‌توان میزان رشد و یا سقوط ارزش سهام آنها را در خبرگزاری‌ها ارزشیابی کرد.

بنابراین این مهارت کلیدی سخنرانی و ارائه محصول است که می‌تواند مخاطبان را متقاعد کند که آیا شب رونمایی از یک مدل گوشی جدید جلوی درب فروشگاه بخوابند به امید فردا که جزو اولین نفراتی باشند که آن را تهیه می کنند یا این که هنگام مشاهده فیلم ارائه آن، صفحه کامپیوتر را ببندند…

در این نوشته قصد دارم کنفرانس رونمایی از I Watch و I phone 6 در سپتامبر ۲۰۱۴ را که بخش عمده آن توسط تیم کوک (Tim cook ) مدیرعامل فعلی اپل اجرا شده برای شما عزیزان به صورت مختص تحلیل کنم.

اپل در جریان کنفرانس خبری سپتامبر ۲۰۱۴ در کالیفرنیا، از ساعت هوشمندی به نام “اپل واچ” رونمایی کرد.

این ساعت نخستین محصول جدیدی است که از زمان عرضه آی پد و بعد از مرگ استیو جابز، مدیرعامل سابق این شرکت معرفی می‌شود.

فکر می‌کنم پیش از شروع کار لازم باشد چند نکته را باهم مرور کنم:

چند حقیقت در مورد اپل:

کنفرانس‌های اپل همیشه با سخنرانی‌های جذاب و گیرای استیو جابز همراه بوده است. (حتماً فیلم و تحلیل « ترفندهای سخنرانی استیو جابز » را مشاهده کنید)

پس از مرگ استیو جابز، تیم کوک سه سالی است که سکان اپل را در دست گرفته است.

بالا رفتن سهام اپل به میزان دو درصد قبل از شروع کنفرانس.

اپل ۸۰۰ میلیون کاربر دارد.

تیم کوک کیست؟

همانطور که می‌دانید من به موضوع سبک شخصی سخنرانان بسیار اهمیت می‌دهم و از همین رو شناخت افراد برای تحلیل سخنرانی آنها بسیار مهم است و برای این که کمی با تیم کوک آشنا شویم، به ویکی پدیا مراجعه می‌کنیم:

تحلیل سخنرانی کنفرانس رونمایی از I watch و I phone 6

تیموتی دی “تیم” کوک (به انگلیسی: Timothy D. “Tim” Cook) (تولد: اول نوامبر ۱۹۶۰، در آلاباما در آمریکا) مدیرعامل و عضو هیئت مدیره شرکت اپل است.

کوک در مارس ۱۹۹۸ به اپل پیوست و در ۲۴ اوت ۲۰۱۱، بعد از استعفاء استیو جابز رسماً مدیر عامل جدید شرکت اپل شد. نخستین مسئولیت وی مدیریت عملیات «روزانه» به عنوان نایب رییس، در این شرکت بوده‌است.

در سال ۲۰۱۲، یک میلیون سهام اپل به او اهدا شد. تیم کوک یکی از مدیران با بالاترین دستمزد در دنیا است.

کوک پیش از پیوستن به اپل، نایب رییس بخش مواد شرکت، در کامپک بود و به مدت ۱۲ سال در شرکت اینتل فعالیت می‌کرد.

کوک پیش از آن در شرکت اینتلیجنت الکترونیکس به عنوان مدیر ارشد عملیاتی در بخش فروش فعالیت می‌کرد.

در آوریل ۲۰۱۲، تایم، تیم کوک را به عنوان یکی از ۱۰۰ انسان تاثیرگذار در دنیا معرفی کرد.

از تیم کوک به عنوان نابغه پشت استیو جابز یاد می‌شود.

طبق نظرسنجی انجام شده توسط گلس‌دور، تیم کوک با کسب امتیاز ۹۷%، محبوب‌ترین مدیر جهان در سال ۲۰۱۲ معرفی شد.

کوک در این نظرسنجی بالاتر از افرادی چون لری پیج، اریک اشمیت و لری الیسون قرار گرفت.

کار سخت تیم کوک در اپل!

حتی اگر تیم کوک در سخنرانی‌هایش فوق‌العاده باشد، بازهم بدون شک خواهم گفت که وی کار بسیار سختی را در ارائه سخنرانی دارد، زیرا سخنرانی‌های او با فردی مقایسه می‌شود که مربیان سخنرانی از او به عنوان قوی‌ترین الگو یاد می‌کنند: و این فرد کسی نیست جز استیو جابز!

استیو جابز با داشتن شخصیت کاریزماتیک و تمرین‌های بسیار زیاد برای سخنرانی و همچنین داشتن مربی‌های سخنرانی فوق‌العاده و در کلاس جهانی، توانسته بود همه طرفداران را در کنفرانس‌های خبری سرجایشان میخکوب کند و ارتباط فوق‌العاده‌ای با آنها برقرار کرده است.

بنابراین تیم کوک علاوه بر این که باید بتواند از وظیفه مهم رونمایی از محصول جدید و متقاعد سازی مخاطبان برای خرید آن به خوبی بر آید، باید گوشه چشمی نیز به این داشته باشد که حتماً مخاطبان، سخنرانی او را با استیو جابز مقایسه خواهند کرد.

درباره اپل واچ

اپل واچ (یا به عبارتی صحیح تر ساعت اپل یا Apple Watch) ساعتی است که همچون تلفن‌های هوشمند می‌توان از اپلیکیشن‌های مختلفی که اختصاصا برای آن طراحی شده، استفاده کرد و به نوعی اولین گجت پوشیدنی اپل است!

برای توضیحات بیشتر در این مورد کافیست که نام آن را به هر زبانی در گوگل جست و جو کنید!

شاید بیش از ۲۰ بار است که این موضوع را در سایت تکرار کرده‌ام که حقیقتاً به این جمله از استیو جابز عشق می‌ورزم که نحوه ارائه هرچیز، اهمیت آن را مشخص می‌کند:

و این ارائه‌های اپل است که حتی ضعیف‌ترین آنها نیز باز هم اهمیت محصولاتش را به خوبی منعکس می‌کند.

یک تحلیل مختصر

در این کنفرانس، رونمایی چند محصول جدید و چندین تغییر سبک در حالی که برای سالیان سال، اپل معمولاً رونمایی از یک محصول و فقط یک محصول را داشت و تغییر رویه‌ای هم ارائه نمی‌کند، کمی عجیب بود و امکان مقایسه با برنامه‌های قبلی اپل (که عموماً توسط استیو جابز انجام می‌شد ) را از ما سلب می‌کند.

اما چند نکته مهم در مورد سخنرانی تیم کوک و کارشناس پس از او را می‌توان یادآور شد:

حفظ سبک استیو جابز

تیم کوک، از آنجایی که به خوبی با قدرت ارائه‌های استیو جابز آشناست، می‌داند که نباید تغییرات ناگهانی و چشمگیری در سبک ارائه سخنرانی‌های پیشین (که عموماً توسط استیو جابز انجام می‌شود) ایجاد کند.

به همین دلیل او تغییر خاصی در اسلاید‌های پاورپوینت، ادبیات معرفی، میزان هیجان و …. انجام نداده است و تغییری ناگهانی در این سیستم وجود نداشته است.

کلمات پرهیجان مثل افتخار، غیر قابل باور، فوق‌العاده و … همواره در زبان کوک وجود دارد، درست مثل استیو جابز!

اسلاید‌های ساده

در هر جای دنیا که به متخصصان واقعی تکنولوژی آموزشی مراجعه کنید، این موضوع را خواهید شنید که تا حد ممکن اسلاید‌های خود را ساده نگه دارید!

البته شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید که در کنفرانس‌های اپل، به جای پاورپوینت از نرم‌افزار کی نوت (KeyNote) استفاده می‌شود که (البته تفاوت‌های جدی بین آنها مشاهده نمی‌شود)

به هر تقدیر، اسلاید‌های دیداری، جملات بسیار کوتاه و گرافیک فوق‌العاده تصاویر استفاده شده، همه و همه باعث می‌شود که شرکت کنندگان نگران این نباشد که به سخنران توجه کنند یا به نوشته‌های روی اسلاید او! در حقیقت اسلاید‌ها فقط نقش کمکی و تکمیلی برای تیم کوک را ایفا می‌کنند.

انتقال هیجان

یکی از ویژگی‌های اصلی برای شخصیت های کاریزماتیک، داشتن هیجان (Passion) است. یعنی افراد کاریزماتیک خودشان از آنچه مطرح می‌کنند واقعاً به وجد آمده‌اند و قصد دارند آن به دیگران نیز منتقل کنند.

چون اگر این هیجان و شوق، سراسر وجودشان را فرانگرفته باشد، بدون شک هیچ فرد دیگری نیز از ارائه آنها هیجان زده نخواهد شد!

در مورد انتقال هیجان تیم کوک و مهارت بسیار عالی او همین بس که وقتی در دقیقه ۱:۵۰ می‌خواهد محصول جدید را معرفی کند، آنقدر هیجان دارد که وقتی می‌گوید I’m So Excited (من واقعاً هیجان زده هستم) صدایش اندکی می‌لرزد و البته تن صدایش عوض می‌شود! به گونه‌ای که همه مخاطبان با دریافت این هیجان می‌خندند!

حفظ شخصیت کاریزماتیک مدیرعامل

از آنجایی که در مجموعه نوشته‌هایی با عنوان کاریزما در سایت به شخصیت‌های کاریزماتیک پرداخته‌ایم، شاید خیلی تکراری باشد اگر بخواهیم اینجا نیز نکات بدیهی در مورد کاریزما را مطرح کنیم اما چند نکته کوچک در این رابطه بدون شک خالی از لطف نیست!

۱٫ همانطور که در ابتدای کار مطرح کردیم تیم کوک به عنوان محبوب‌ترین مدیرعامل سال ۲۰۱۲ شناخته شده است و این باعث می‌شود که راحتی زیادی در ارائه داشته باشد و به گونه‌ای رفتار کند که گویا با رفقایش صحبت می‌کند…

۲٫ نوع ایستادن و راه رفتن او کاملاً حاکی از اعتماد به نفس بالای اوست (خدا می‌داند که چقدر برای این سخنرانی تمرین کرده است)

چند تفاوت

مطمئناً تیم کوک یک کپی کامل از استیو جابز نیست و شاید لبخندهای بیشتر او و چند ویژگی دیگر تفاوت‌هایی در نوع سخنرانی او و استیو جابز ایجاد کرده است. اما در اینجا قصد دارم دو اشتباه (یکی کوچک و یکی خیلی بزرگ) از این سخنرانی را مطرح کنم:

عدم راحتی با پرزنتر…

دستگاه ریموت پرزنتر (Remote Presenter) وسلیه‌ای است که در دست سخنران قرار می‌گیرد تا سخنران دائماً بین لپ‌تاب و مرکز صحنه در حال رفت و آمد نباشد تا بتواند از راه دور اسلاید‌ها را عوض کند.

اما آنچه در سخنرانی رونمایی از I Watch توقع داشتم این بود که تیم کوک نیز تسلط بالایی در استفاده از پرزنتر داشته باشد.

استیو جابز از پرزنتر درست مانند یک جزء از بدنش استفاده می‌کرد و به گونه‌ای با آن کار می‌کرد که توجه کسی به آن جلب نشود و موقع فشردن دکمه آن را به صورت ناخودآگاه بالا نمی‌آورد در حالی که تیم کوک در این کار تسلط زیادی نداشت.

هرچند خودم هم می‌دانم که در اینجا کمی سخت گیری کرده‌ام، اما به هر حال از یکی از بزرگترین شرکت‌های تکنولوژیک توقع بیشتری دارم…

یک اشتباه بزرگ از تیم کوک!

شاید کمی جسارت بخواهد اگر اینقدر راحت بگویم که تیم کوک یک اشتباه بزرگ در این سخنرانی انجام داده است، اما من دلایلم را مطرح می‌کنم و خوشحال می‌شوم نظر شما را نیز در این رابطه بدانم:

تصوّر من این بود که تیم کوک نیز در کنفرانس رونمایی از I Watch درست مانند کنفرانس رونمایی از تبلت (که آن را نیز یک محصول انقلابی می‌دانند) باید ابتدا یک فضای خالی در ذهن مخاطب ایجاد کند و نیازی برای آنها بسازد.

چون مطئناً هیچ کسی تا پیش از این به داشتن یک ساعت دیجیتال به این صورت نیاز نداشته است! همانطور که در دوره فتح قله‌های متقاعد سازی این موضوع را مطرح کردم:

باید ابتدا به لحاظ احساسی مخاطبان را راضی کنیم و سپس برای این که اقدام کنند، دلیلی به آنها بدهیم.

عدم ایجاد نیازی منطقی برای تهیه در کنفرانس رونمایی از I Watch در داشتن ساعت اپل شاید یک مشکل بزرگ باشد.

چون بدون شک همه ما به لحاظ احساسی به سادگی متقاعد شدیم که I Watch بسیار هیجان انگیز است، اما شاید به اندازه کافی دلیل نتوانیم برای خرید آن داشته باشیم.

هرچند این به این معنی نیست که این رونمایی فوق‌العاده نبود! این کنفرانس رونمایی از I Watch بسیار حرفه‌ای طراحی شد و مطمئناً اثرات زیادی از خود برجای گذاشت…

منبع : بیشترازیک

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اطلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید