خانه » مهارت های ارتباطی » عزت نفس » تاثیر تجربه های جدید در افزایش عزت نفس
دسته : عزت نفس ، مهارت های ارتباطی          تاریخ : ۱۳۹۸/۰۴/۳۰

تاثیر تجربه های جدید در افزایش عزت نفس

آموزش عزت نفس

از تجربه های جدید استقبال کنیم؟

این بار در سری مقالات روش های بالا بردن اعتماد به نفس و عزت نفس، می خواهیم یکی دیگر از راهکارهایی که به ما در ارتقا این دو مهارت کمک شایانی می کند را معرفی کنیم، که این بار نوبت به تجربه های جدید است.

همانطور که از عنوان مقاله پیداست بحث امروز ما در مورد داشتن تجربه های جدید و تازه است.

اینکه ما در زمینه ها و جنبه های مختلف زندگی تجربیات زیادی داشته باشیم و انواع و اقسام کارها را انجام داده باشیم می تواند در ما به صورت ناخودآگاه حسی از توانمندی و مفید بودن را با خود به همراه داشته باشد.

تجربه های جدید چطور می تواند در ما اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش دهد؟

۱-کسی که دائما کارها و فعالیت های جدیدی را تجربه می کند بعد از مدتی به این خودباروی می رسد که از عهده انجام هر کاری بر میاید فقط کافی است که بخواهد تا آنرا یاد بگیرد.در واقع به صورت ذهنی آمادگی یادگیری هر کاری را دارد البته اگر بخواهد.

۲-چنانچه شما تجربه های مختلفی داشته باشید کاملا مشخص است که هر زمان و در هر مکانی که مجددا با یکی از آنها سروکار داشته باشید بدون ترس و اضطراب می توانید آن کارها را انجام دهید زیرا که قبلا تجربه انجام شان را داشته اید.

۳-داشتن تجربه های متفاوت این حس را به شما منتقل می کند که شما یک انسان توانمند و همه فن حریف هستید و صد البته اینکه باور شما در اینکه می توانیدکارهای مختلف و بزرگ را انجام دهید تقویت می کند.

۴-زمانی که کارهای زیادی انجام داده باشید، حس مفید بودن می کنید و این حس که بسیار دلپذیر و لذت بخش است خود به خود اعتماد به نفس و عزت نفس را افزایش می دهد.

کسانی که از اعتماد به نفس پایینی برخوردارند معمولا آدم های وابسته و کم تجربه ای هستند و در زندگی شان کمتر کارهای متفاوت و تجربه های مختلفی را امتحان کرده اند.چنانچه در حال آنان دقت کنید به راحتی متوجه می شوید که بیشتر میل به ماندن در دایره امنیت خود دارند و پیشنهادات دیگران در مورد امتحان کردن یک تجربه جدید را رد می کنند.حال این پیشنهاد می تواند یک پیشنهاد کاری، رفتن به یک میهمانی، شرکت در یک سرگرمی به همراه دوستان و یا آشنایی با یک فعالیت تازه و یا آشنایی با شخص جدیدی باشد.

اما با اعتماد به نفس ها خیلی مشتاق هستند تاشرایطی پیش بیاید که بتوانند یک کار جدید انجام دهند یا اینکه فعالیتی را به شیوه ای متفاوت از آنچه قبلا انجام می دادند امتحان کنند.در واقع از ویژگی های بارز آنان این است که با اشتیاق به سراغ چالش ها و مسائل جدید می روند و می دانند که آن چالش می تواند فرصتی برای بالا بردن تجربه و قدرت شان در حل مسائل پیرامون شود.

همه حرفات درست حالا بگو چیکار کنیم؟

واضح است که بهترین کار همان تجربه کردن است. نترسید و سعی کنید که دائما کارهای جدید را امتحان کنید.البته منظور اصلا این نیست که شغل خود را دائما تغییر دهید.اصلا…

بلکه منظور کارهای رومزه شماست. مثلا اگر همیشه و همیشه با تاکسی به سر کار می روید یکبار اتوبوس را امتحان کنید یا یک بار مسیر جدید را امتحان کنید.

مثلا :

یک بار سعی کنید ماهیگیری را امتحان کنید

یاد بگیرید که چطور کباب روی آتش( ذغال) درست کنید.

سعی کنید که یک ورزش جدید را امتحان کنید و تلاش کنید آنرا یاد بگیرید.

اگر اتومبیل دارید سعی کنید از تعمیرات اولیه آن سردر بیاورید.

در زمستان کوه نوردی کنید ( البته تجهیزات و ترجیحا همراه بردن یک فرد خبره در امور کوه نوردی فراموش نشود)

غواصی کردن در سواحل (البته در مناطقی که شرایط انجام آن برای شما توسط عده ای متخصص این کار فراهم شده است)

کتاب بخوانید.

سعی کنید در همه زمینه ها چند جلد کتاب بخوانید. مثلا دو جلد در مورد جغرافیا بخوانید، ۳ جلد در مورد تاریخ کشور خودمان و جهان و چند جلد هم در مورد فرهنگ ها و رسوم شهرها و کشورهای دیگر را مطالعه کنید.حتی می توانید اگر توانایی اش را دارید به مسافرت بروید.سعی کنید به شهرهای مختلف سفر کنید و پشت سرهم به شمال یا کیش و یا شهر خاصی نروید.

منبع : hamedmatin

نیاز به مشاوره بیشتر دارید؟ برای صحبت با متخصصان ایران تماس بگیرید.
051-37286679 15 دقیقه رایگان

دیدگاه بگذارید

avatar
  اشتراک  
اظلاع از
تاکنون 11579 نفر در دوره های آموزشی موسسه ایران شرکت کرده‌اند!

مرکز تخصصی مهارت های ارتباطی ایران

بولوار سازمان آب، شهید صادقی 21، پلاک 147
05137286679
info@asatiriran.com
محصولات
با ما همراه باشید