11 آگوست 2019

با ورزش کردن استرس را از بین ببریم

وقتی دچار استرس هستیم، ورزش کردن آخرین کاری است که به ذهن‌مان می‌رسد. اما فعالیت‌های جسمانی یکی از راهکارهای اصلی دور کردن استرس‌ هستند. لازم نیست

کوه نوردی

وقتی دچار استرس هستیم، ورزش کردن آخرین کاری است که به ذهن‌مان می‌رسد. اما فعالیت‌های جسمانی یکی از راهکارهای اصلی دور کردن استرس‌ هستند. لازم نیست قهرمان پرش از مانع یا دوی ماراتن باشیم (قبلا هم اشاره کردیم، لطفا کمال‌گرایی را کنار بگذارید)، انجام تعداد اندکی حرکت ورزشی برای رهایی از استرس کافی است. ورزش کردن موجب ترشح اندورفین می‌شود. اندورفین باعث ایجاد احساسات خوب و شادی‌آور است و حواس ما را از نگرانی‌ها پرت می‌کند. ورزش روزانه به مدت ۳۰ دقیقه بسیار مفید است و پای ما را به دنیای ورزش دائمی باز می‌کند. حتی کوچک‌ترین حرکات ورزشی هم نتایج بسیار مثبتی برای شما به ارمغان می‌آورند. گام اولِ شروع کردن، «خواستن» است.

موسیقی شاد بگذارید و ورزش کنید؛
اگر حیوان خانگی دارید او را به هواخوری ببرید؛
به جای آسانسور از پله‌ها استفاده کنید؛
ماشین‌تان را در جای دوری پارک کنید، تا برای رسیدن به آن کمی پیاده‌روی داشته‌باشید؛
دوست یا هم‌قطاری برای ورزش کردن بیابید، تا انگیزه‌تان بیشتر شود؛
از برنامه‌های ورزشی تلویزیونی یا اینترنتی کمک بگیرید.

هرگونه فعالیت ورزشی برای کاهش استرس مفید است، اما ورزش‌های ریتمیک مؤثرترند. ورزش‌های ریتمیک مانند: دویدن، شنا کردن، تای‌چی و ایروبیک هستند. البته در انتخاب هر نوع ورزش، لذت بردن از آن را نیز لحاظ کنید. اگر کاری را دوست‌ داشته‌ باشید، برای انجام آن راغب‌تر خواهید‌ بود. در هنگام ورزش بر روی بدن‌تان متمرکز شوید. سعی کنید میان تنفس و حرکات ورزشی هماهنگی ایجاد‌ کنید. برای مثال دقت به جریان هوا روی پوست بدن، احساس خوبی را ایجاد می‌کند و استرس و فشار را دور می‌کند.

 

محمد عبدی

نظرات